חנה וסע:
כך השתלטו ערבים על קרקע יהודית פרטית

מאות פועלים פלשתינים העובדים באזור התעשיה ברקן משלמים 'דמי חניה' לחניון בלתי חוקי, הממוקם על קרקע יהודית פרטית. צפו

ערוץ 7 , ז' בטבת תשע"ח

באזור התעשיה ברקן שבמרכז השומרון, עובדים אלפי בני אדם, יהודים וערבים. סמוך לאחת הכניסות של אסזור התעשיה החל לפעול חניון בתשלום, אותו מפעילים ערבים תושבי אחד הכפרים באיזור.

כלל לא ברור באיזו סמכות נגבה התשלום ממאות הרכבים שחונים מדי יום בחניון, המהווה גם מפגע תחבורתי מסוכן. הכניסה והיציאה מהמקום יצרה צומת בלתי חוקית על הכביש הראשי והיא מסכנת את חיי הנוסעים.

על פי שכבת המידע של המנהל האזרחי, החניון עצמו הוקם ללא היתר, ושטחו גדל ומתרחב בהדרגה באמצעות טרקטור המכשיר בסופי השבוע עוד ועוד שטחי חניה.

אלא שבזמן האחרון גילתה תנועת רגבים, כי בהרחבה האחרונה 'גלש' החניון לתוך חלקה סמוכה שנמצאת בבעלות יהודית פרטית.

בתנועת רגבים פנו בעבר למנהל האזרחי במטרה למנוע את ההשתלטות על הקרקע הפרטית, ולנקוט בהליכי פיקוח ואכיפה ובמנהל הסתפקו בתשובה הלקונית, כי יינקטו הליכים בהתאם לסדרי העדיפויות. לאחרונה, לאחר שהחניון המשיך להתרחב ולנגוס בקרקע היהודית, פנו רגבים למנהל האזרחי בשנית.

"כפי שראינו יותר מפעם אחת, כאשר עולה טענה על בניה בלתי חוקית יהודית על קרקע בבעלות ערבית, היא תמיד מקבלת את המקום הראשון בסדר העדיפויות", אומר עו"ד אבי סגל מתנועת רגבים. "אך מתבקש שהמנהל האזרחי ינקוט באותם צעדים גם כשמדובר בפלישה ערבית לקרקע של יהודים".

יוסי דגן, ראש מועצה אזורית שומרון, אמר "אנחנו מצפים מהגורמים הרלוונטים לעשות את עבודתם ולשמור על זכויות הקניין של היהודים במקום. ההשתלטות העוינת של ערבים על כל חלקה ביו"ש - ובמקרה הזה על קרקע פרטית מה שחמור אף יותר - נוגד את האינטרס של מדינת ישראל לשמור על קרקעותיה. אני קורא לגורמים הרלוונטים לעשות את עבודתם ולעצור את העבריינות הזו".