ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נשיא גואטמלה הודיע על הוראתו להעביר את שגרירות ארצו מתל אביב לירושלים, וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, על הידיעה שהתקבלה בשמחה רבה בישראל ובשיחה עימה היא קובעת כי מדובר בסנונית ראשונה ועוד צפויות מדינות נוספות להצטרף למהלך.

חוטובלי מספרת כי קיימת במשרד החוץ עבודת מטה רצינית מאוד מול מדינות נוספות הצפויות להצטרף, אולם כאשר נשאלה מי הבאה בתור השיבה שהיא "לא יכולה לספר. אנחנו שומרים את הכול תחת מעטה חשאיות כי מדינות כאלה נתונות ללחצים כבדים של העולם הערבי ושל מדינות אירופאיות ואחרות".

עם זאת היא מזכירה את דבריו של יו"ר הפרלמנט הרומני שדיבר בימים האחרונים על כך שהגיעה העת למעבר השגרירות לירושלים.

באשר לדברי הנשיא בגואטמלה מציינת חוטובלי כי לא מדובר באמירה שהפתיעה את ישראל, שכן היא מגיעה לאחר ביקורו של הנשיא, ג'ימי מוראלס, בישראל ופגישתו עם ראש הממשלה. עוד היא מזכירה את קיומה של קבוצה אוונגליסטית גדולה בגואטמלה ואת פעילותה של שדולת הידידות בין המדינות, "כל זה מאוד משפיע ועוזר".

בדבריה מעירה ומזכירה חוטובלי כי ההחלטה בגואטמלה אינה להעביר את השגרירות אלא להחזיר אותה לאחר שבעבר כבר הייתה השגרירות בירושלים. "גואטמלה מחזירה את השגרירות לירושלים. עד 1980 היא החזיקה שגרירות בירושלים ואחרי חוק ירושלים הם עזבו לצערינו".

"חשוב לי לומר שזה עידן של הישגים מדיניים גדולים לישראל", אומרת סגנית השר המציינת כי בכניסתה למשרד החוץ דיברה על הצורך במיזם החזרת שגרירויות לירושלים ואולם המענה שקיבלה היה שאין לכך סיכוי בשל תפיסות אוסלו המדברות על חלוקת העיר, "והנה הגיע נשיא אמריקאי שמשחק בכללים חדשים ועשה את מהלך ההכרה ופתאום הכול אפשרי. ההיסטוריה תזכור את הקדנציה הנוכחית של ראש הממשלה כשר החוץ כעידן היסטורי".

על השאלה 'מתי נשמע על מדינות משמעותיות יותר שמצטרפות למהלך?' מגיבה סגנית השר כשהיא חולקת על עצם החלוקה בין מדינות משמעותיות או שאינן כאלה.

"לכל מדינה יש קול באו"ם והיחסים שלנו חשובים ופרוסים בכל היבשות, מאמריקה הלטינית ועד אפריקה שהם שווקים עולים וצומחים, אחרי שנים של השקעה באסיה. זו תפיסה מדינית חדשה ומרעננת וכל מדינה היא חשובה. מעבר לכך ארה"ב היא הידידה הגדולה שלנו והיא שחוללה את המהלך, ולכן מצחיק אותי לשמוע שרוצים מדינות חשובות אחרי שארה"ב היא שהובילה את המהלך", אמרה חוטובלי.

חוטובלי התבקשה להתייחס לדבריה של חברת הכנסת סבטלובה מהמחנה הציוני בוועדת הקליטה של הכנסת, ולפיהם מכון דיפלומט שבירושלים נרכש על ידי הממשל האמריקאי לטובת העברת השגרירות. חוטובלי פוטרת את הדברים ואומרת: "לא הייתי סומכת עליה. אני חושבת שבידי האמריקאים יש הרבה אפשרויות בירושלים והם בוחנים אותן. מה שחשוב הוא זירוז התהליכים ולא המיקום".

כאמור, חוטובלי רואה במהלכים האחרונים עדות להצלחה המדינית הדרמטית של נתניהו וממשלתו: "תנועת הליכוד מובילה את המדינה ובתשע השנים האחרונות מאז שנתניהו חזר לראשות הממשלה אלו שנים טובות שבהן קרו דברים גדולים ומשמעותיים, לא נכנענו לתכתיבים הבינלאומיים בסוגיה האיראנית וגם לא בנושא עתיד האזור, ואנחנו רואים שיש פירות למציאות הזו של ראש ממשלה ישראלי שמקדם עולם ערכים שאומר שאפשר להגיע להישגים בלי לשלם מחירים מדיניים".

באשר לתקשורת הישראלית שמלינה על הצהרת טראמפ ככזו שהובילה להצבעה אנטי ישראלית, אומרת חוטובלי: "טוב שהתקשורת לא מייצגת את רוב העם בישראל שיודע כמה ההישג הוא הישג גדול. סכך הכול ההצבעה באו"ם היא שחזור של הצבעה ישנה באו"ם משנת 1980. כל הפרשנים שעסוקים באיומים על הבערת האזור וחוסר שקט שיבוא, כשמסתכלים על ירושלים היא נבנית ופורחת ולא בוערת ומקבלת עוד הכרה".

עוד התבקשה סגנית השר להתייחס להמלצות המשטרה בעניינו של נתניהו, המלצות שצפויות להינתן בימים הקרובים. חוטובלי נשאלה האם טכנית, אפשר לכהן כראש המדינה העסוקה ביותר בעולם כשבעורף נמצאות חקירות ומקדימה הפגנות?

"ראינו מה קרה במוצאי השבת בהפגנות השמאל ברוטשילד. גם הגיליוטינה, שהייתה מפגן בזו של טעם ציבורי רע שמעורב בו הסתה, לא כיבדה אף אחד מהמפגינים והיא לא רמזה לשום דבר שקשור למלחמה בשחיתות ולשלטון החוק, אלא להיפך. היא סמל לתקופות אפלות ורעות".

לדבריה, יש להבין ולהפנים מי עומד מאחורי ההפגנות ומה מטרותיו האמתיות, "השמאל הפוליטי איבד את העם, והדרך היחידה עבורו היא דרך הפעלת לחץ על גורמי חקירה ועל היועמ"ש. זה לא נוגע לשלטון החוק שפירושו חקירה של החוקרים ומתן ההכרעה בידי היועמ"ש, ללא לחצים כאלה ואחרים. מאחר ויש כאן ניסיון להפיכה שלטונית אנחנו הימין רק מתחזקים מזה, כשהם לא מסתירים את המניעים הפוליטיים שלהם. יש בהפגנות הללו שלטי BDS, מי שאומרים שאכפת להם מהמדינה תומכים בארגונים שמטרתם להחרים את המדינה".

ומה באשר להפגנות הימין? "מדובר בקומץ אנשים שהלכו שבי אחרי תעמולה שמטרתה להפיל את שלטון הימין בישראל. מדובר באנשים תמימים או מיתממים שעושים טעות גדולה. לא רק שהם מועלים בנאמנות למחנה הימין שצריך לשמור על טוהר מידות, אבל בשום מקום לא נאמר שהדרך לכך היא כפייה על גורמים משפטיים להוציא כתבי אישום".

באשר ליועז הנדל שהוביל את הפגנת הימין בירושלים נשאלה חוטובלי אם יתכן ויחסיו המעורערים עם נתניהו הם שהובילו אותו לכך. "אני לא יודעת מה המניעים הסמויים של יועז הנדל, אבל מי שנותן לו במה ומהדהד את המהלך צנוע שלו הוא נוני מוזס, מו"ל 'ידיעות אחרונות' שכוונותיו הן לא לכבד את שלטון העם ורצון הבוחר הישראלי אלא להתנגח בכל דרך במי שנבחר על ידי העם להוביל את המדינה וזו לא דמוקרטיה".

באשר ליכולתו של ראש הממשלה לנהל את המדינה במציאות קשה ומורכבת שכזו, אומרת חברת הכנסת חוטובלי: "אם היינו רואים שראש הממשלה משנה את סדר יומו ונתון לאילוצים בגלל אותן חקירות יכולנו לשאול זאת, אבל סדר היום שלו מלא בעשייה חיובית למען לטובת עם ישראל ויש גם פירות לעשייה המדינית המבורכת שלו כראש ממשלה וכשר חוץ".

"החוק בישראל אומר בצדק שלא שופטים ולא חורצים דין לפני בירור העובדות. בעניינו של ראש הממשלה לא רק שאין חשד לשחיתות מהותית אלא דיון ציבורי על לקיחת מתנות מחברים, כן או לא. זו לא המציאות של אולמרט ושרון שהיו חשודים בקבלת שוחד. כל עוד לא התבררו העובדות אני מציעה להתייחס לזה כך".

ומה באשר לחשש בליכוד לפגיעה אלקטוראלית בעקבות החשדות והחקירות? האם לא נכון היה להחליף את ראש הממשלה במועמד אחר לתקופת נבצרות מצדו של נתניהו? על כך משיבה חוטובלי ואומרת כי אכן "יש חשש כבד בליכוד שהבליץ התקשורתי נגד המפלגה והניסיון לצייר את כולנו כמושחתים יכול לפגוע במפלגה. אנחנו לא שאננים. אמרתי שאני מגייסת לקרב החשוב על יושרתה של המפלגה. אם יש מי שצריך לחקור אז חוקרים אותו, אבל רוב המפלגה הם אנשים שעובדים קשה, נאמנים לדרך ועושים את רצון הבוחר. תנועת הליכוד צריכה את כל הכוחות שלה שיעמדו בחזית, ידברו על הישגי הממשלה ויסיטו את השיח הציבורי מהעיסוק האובססיבי של התקשורת בחקירות כשיש לנו סדר יום מדיני חשוב".

"בוודאי שאף אחד בליכוד לא סבור שצריך להחליף את ראש הממשלה. אין לנו ספק שהחוזקה של הליכוד היא מכך שבראשנו עומד בעל ניסיון ויכולת פוליטית גדולה להנהגת המחנה הלאומי ואנחנו עומדים מאחורי נתניהו", דברי חוטובלי הסבורה כי על מחנה הימין להתגייס לנוכח המתקפות עליו, מתקפות המתכסות באצטלה של שמירת החוק והגנתו.