חולל בית קברות יהודי בפולין

האחראי על השימור העירוני בעיר שיימיאטיצ'ה פוטר מתפקידו לאחר שבמהלך עבודות חפירה הוציא שרידי גופות מבית הקברות היהודי העתיק.

ניסן צור, פולין , ח' בטבת תשע"ח

חולל בית קברות יהודי בפולין-ערוץ 7
קברים בפולין
חזקי ברוך

האחראי על השימור העירוני בשיימיאטיצ'ה במזרח פולין, אנדז'יי נובאקובסקי, פוטר מתפקידו בשבוע שעבר בעקבות דרישת האחראית הלאומית על השימור בפולין, מגדלנה גאבין, לאחר שהוציא עצמות ושרידי גופות מקבריהם במהלך עבודות חפירה שהתבצעו במסגרת חידוש מערכת החשמל בעיר.

העצמות ושרידי האדם התגלו בצמוד לגדר המקיפה את בית הקברות היהודי העתיק בעיר, והתביעה המחוזית פתחה בחקירה לאחר שהתברר כי נובאקובסקי וצוות העובדים שעסק בחפירה הוציאו אותם מהקברים והותירו אותם מוטלים על האדמה.

העצמות נמסרו לאחר מכן לידי הוועד הרבני של הקהילה היהודית בפולין, על מנת להביא אותן לקבורה מחודשת.

הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך, כינה את חשיפת העצמות "ההרס הגדול ביותר של בית קברות יהודי שראיתי במהלך 17 שנות כהונתו בתפקיד הרב הראשי של פולין".

זו הפעם השנייה בחודשים האחרונים שפקידים רשמיים בפולין מואשמים בהרס של מוסד יהודי עתיק. בחודש פברואר האחרון הגישה גאבין מחאה רשמית נגד פקידים בכירים בעיר קונין במרכז פולין, לאחר שהביאו להריסתו של בית ספר יהודי עתיק.

"הבניין היה עד מיוחד לנוכחותם של יהודי קונין, אזרחים פולניים שנרצחו על ידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה. יינקטו פעולות נגד אלו שבפעולותיהם הובילו במודע להריסת המבנה" אמרה גאבין.