עבר עיצוב מחדש. Waze
עבר עיצוב מחדש. Waze Wשזק

העיירה לאוניה שבניו ג'רזי הודיעה כי החל מאמצע חודש ינואר, תגביל את הכניסה ל-60 רחובות למי שמתגורר בעיירה ולמי שעובד בקרבת מקום.

הצעד החריף ננקט משום שיישומון הניווט ווייז – וגם ''גוגל מפות'' – מכוונים תנועה כבדה דרך העיירה מדי יום ומביאים סיוט על התושבים.

לאוניה מוקפת משלושה צדדים ע"י כביש 95 וממוקמת ליד גשר ג'ורג' וושינגטון המחבר את ניו ג'רזי לעיר ניו יורק. כאשר הכביש פקוק – וזה קורה הרבה – היישומונים מכוונים את התנועה הכבדה דרך רחובות העיירה.

"בלי שום ספק, יישומוני הניווט שינו את המשחק", אמר מפקד משטרת לאוניה, טום רואו, לניו יורק טיימס. "בבוקר, אם אני נכנס לחשבון הוויז שלי, אני מוצא שיש 250,000 משתמשי ווייז באזור. כשהדרכים הראשיות הופכות פקוקות, הוא מכוון את הרכבים לתוך לאוניה ושולח אותם לדרכים משניות ושלישיות. היו ימים שבהם אנשים לא יכלו לצאת מהחניה של עצמם".

הניו יורק טיימס דיווח שפרברים אמריקניים שלווים מחוף אל חוף סובלים מתופעות דומות, בגלל ווייז – שנרכשה ע"י גוגל ב-2013 בעבור 1.15 מיליארד דולר – ודומותיה. נודע אפילו על שכונות שפברקו דיווחים על תאונות דרכים בכדי למנוע ממשתמשי היישומון להיכנס אליהן.

ווייז אמרה בתגובה כי אם רחוב מוגדר מחדש באופן חוקי כרחוב פרטי, הרי שעורכי המפות שלה יעדכנו את האפליקציה בהתאם. "המטרה שלנו היא לעבוד בצורה הוליסטית עם קהילת הנהגים שלנו, עם עורכי המפות ואנשי הקשר העירוניים, בכדי לשפר את חוויית הנהיגה לכולם".