מציעה פקטור. ברקו
מציעה פקטור. ברקוצילום: נועה מלמד

ח"כ ד"ר ענת ברקו (הליכוד) תקפה בעמוד הפייסבוק שלה את מנסחי בחינת ההסמכה לעורכי הדין, בה נכשלו כפי שפורסם הבוקר 66% מהנבחנים.

"צריך שיהיה מבחן שמשקף ידע משפטי ולא מבחן שנועד להכשיל ולשמר את הגילדה של עורכי הדין", כתבה ברקו.

"פניתי לשרת המשפטים וליו"ר לשכת עורכי הדין ודרשתי לבחון את מהות הבחינה של המתמחים. 66% של נכשלים זה לא כישלון לנבחנים, אלא כישלון לאלה שבנו וחיברו את המבחן", ציינה ברקו.

לדבריה, "הצעתי היא שיטת ה'פרסנטיל' או 'פקטור' כדי לשפר את הציונים, ולגרום לכך שיותר סטודנטים יעברו את המבחן".

"הסטודנטים השקיעו ממיטב כספם, השקיעו שנים של למידה והתמחויות, ויש לאפשר להם לסיים בצורה מכובדת", הוסיפה ברקו והבטיחה להמשיך להיאבק למען המתמחים.

תוצאות מבחני לשכת עורכי הדין התפרסמו הבוקר (ג') ולפיהן מתוך 2,553 נבחנים שניגשו לבחינה רק 34% עברו אותה בהצלחה בציון ממוצע של 58.4.

זוהי הבחינה הראשונה במתכונתה הנוכחית בעקבות הרפורמה בחוק לשכת עורכי הדין.

למועד הבחינה הנוכחית, שהתקיימה בירושלים לפני כשבועיים, ניגשו 1,433 מתמחים בפעם הראשונה, ושיעור המעבר שלהם עומד על 49%. 44% מסך הנבחנים במועד זה, 1,120 נבחנים, הינם נבחנים חוזרים. מתוכם, 566 נבחנים ניגשו לבחינה בפעם השנייה ושיעור ההצלחה שלהם עומד על 25% בלבד. 533 נבחנים ניגשו לבחינה בפעם השלישית ומעלה ומהם עברו 5% בלבד.

שיעור המעבר הכללי של בוגרי האוניברסיטאות הינו 75% ואילו של בוגרי המכללות רק 27%. בסך הכל נבחנו 431 בוגרי אוניברסיטאות ו-1,989 בוגרי מכללות.