יאיר נווה נגד צמרת צה"ל

סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף יאיר נווה השתתף בבכנס המנהיגות השנתי של מנהלי ומנהיגי החמ"ד במחוז צפון, ומתח ביקורת על התנהלות צה''ל בפרשת אלאור אזריה.

''ברור שמה שהוא (אלאור - ר"ל) עשה אסור היה לעשות, אבל אותי לא מטריד אלאור אזריה, אותי מטריד מהמ"כ שמעליו ועד הרמטכ"ל דרך כל שרשרת הפיקוד.

''הכל שם... אף אחד לא נותן פקודות, אף אחד לא נוקט עמדה. ממה נפשך, אם המחבל נקי ואין עליו שום חשש ממטען אז המ"פ בשטח ידאג שיפנו אותו מהר, גם מחבלים פצועים אנחנו מפנים לבית חולים, אז למה לא מגיע מיד אמבולנס ומפנה אותו? הרי מדובר על 11 דקות אחרי''.

נווה המשיך, ''ואם כן חשבו שיש אולי חומר נפץ אז תפנה את הגזרה, תבודד אותה, ותטפל בה כגזרה של מטען נפץ".

סגן הרמטכ''ל מתח ביקורת על המפקדים הבכירים שלא גיבו את הלוחם. "זה ממשיך אחר כך עם המסר של המפקדים הבכירים שמסירים אחריות ואין את הגיבוי הראשוני אז הכל מתמסמס.

''בואו ננסה לחשוב בעצמנו מה היה קורה אם היה אלוף הפיקוד אומר או אפילו מפקד האוגדה, 'חברים, על פניו נראה שהבחור עשה טעות למרות זאת בננו הוא ובן שחטא, בן הוא. ואנחנו נסייע לו בכל התהליך עד המשפט, במשפט ואחרי המשפט וניתן לבית המשפט להחליט'".

לדברי נווה, אם כך היו נוהגים המפקדים ''כל מה שקרה בעקבות זה היה נראה אחרת. מספיקה אמירה אחת כזו''.

האלוף במיל' סיפר ''כשאני הייתי צעיר בצבא אז היה משפט מאוד מקובל שאמר 'אין חיילים לא טובים יש מפקדים גרועים' וזה מתקשר למה שאמרתי, ובמקרה הזה זה מאוד בלט''.

את הכנס שבו השתתף נווה הנחה אבי רט, העורך והמנהל החינוכי של התלמוד הישראלי. רט ציין בדבריו כי כנס המנהיגות למנהלי החמ"ד הינו משמעותי ביותר, ועל המנהלים ישנה אחריות לגדל ולהכשיר את הדור הבא.

מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, ד"ר אורנה שמחון, אמר בכנס כי כל ילד יהודי צריך להכיר את סידור התפילה, את התנ"ך ואת ערכי מורשת ישראל. המפקח על החמ"ד חיים גבאי דיבר אמר כי ''דמות המחנך צריכה להיות בבחינת סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה, לדעת לחבר בין שמים וארץ''.