האיפוק אינו טוב - צריך לשפר הרתעה אלירן אהרון

האלוף (במיל.) עוזי דיין מותח היום (רביעי) בשיחה עם ערוץ 7 ביקורת על החלטת הנשיא שלא לחון את אלאור אזריה.

"לנשיא הוגשה בקשת חנינה והוא דחה אותה, זכותו לעשות את זה כך. אני אני לא אוהב את זה, אבל זכותו", אומר דיין.

לדבריו גם ההליך המשפטי לא היה נדרש, במתכונתו. "צריך לזכור שבערך שישים וחמישה אחוז מהסקר האחרון שאני ראיתי בציבור, לא טוען שאלאור עזריה הוא צדיק, אלא אומר, גם אם הוא חטא לא נכון שהגיעו עם זה למשפט פלילי עם כל המשמעויות שלו. היום רואים כמה לא נכון היה לעשות את זה".

לטענתו התקרית בה היה מעורב אזריה, אינה משפיעה על חיילים אחרים. "אסור בשום אופן שזה ישמש נימוק או תירוץ לא לשרת, לא להתנדב למשימות, לא ללכת. בסופו של דבר את הטרור מנצחים בשטח ולא בבית המשפט ולא בבית הנשיא".

דיין נדרש גם לסרטון בו היכו אם ובת פלסטיניות חייל וקצין של צה"ל. לדבריו, אין קשר בין איפוק החיילים באירוע הזה לתקרית אזריה.

הוא מוסיף כי יש לחדד את כושר ההרתעה של צה"ל. "אני חושב שזה איפוק לא טוב. צריך להגיע למצב, ואני לא תוקף כרגע את הקצין, שהפלסטינים לא מעזים להתקרב מעבר לטווח מסוים בכלל לחיילים ולקצינים למפקדים שלנו".

עוזי דיין נשאל כיצד היה מצפה שהחיילים יפעלו במקרה דומה. "אני חושב שבמקרה כזה צריך להשתמש במה שקוראים כוח סביר. יכול להיות שזה לא מצטלם הכי טוב, אני מבין את זה, אבל במלחמה הזאת התמונות לא ינצחו. צריך להיות שלא נותנים להם להתקרב ולתקוף ככה חיילים ומפקדים. הן בגלל שזה פשוט מסוכן והן כי זה יכול להוביל למצב של דקירה של ירי מטווח אפס".

"לפלסטינים צריך שיהיה כבוד מול חיילים. אני לא מכיר שוטר אחד בעולם, לא בצרפת, לא בניו יורק ולא במקום אחר, ודאי שלא חיילים במזרח התיכון, שיאפשרו לאזרחים לעשות להם כך".

"כמדיניות, צריך בעניין הזה להגן גם על שלומם של החיילים, גם לאפשר להם למלא את התפקיד שלהם וגם להגן על הכבוד הלאומי", מסכם דיין.