כרמל שאמה הכהן, בדיון באונסק"ו
כרמל שאמה הכהן, בדיון באונסק"וצילום: דוברות המשלחת הישראלית לאונסק"ו

האם ישראל תיאלץ להתעכב שנה נוספת ביישום ההחלטה לעזוב את ארגון אונסק"ו?

המכתב שהיה אמור להיות מוגש למנכ"לית הארגון עוד לפני תום שנת 2017 ובו הודעה על פרישת ישרא לממנו, לא נמסר עד כה, בשל העובדה שמשרדי הארגון סגורים בשל החגים הנוצריים.

המשרדים לא אמורים להיפתח לפני ה-1 בינואר 2018, ומשום שנדרשת התראה של שנה מראש לעזיבה, יציאת ישראל מחברותה בארגון עלולה להידחות לדצמבר 2019.

ביממה האחרונה מתנהלים מגעים במטרה למצוא דרך שתעקוף את העובדה שהמשרדים סגורים, כדי שהמכתב יונח באופן רשמי על שולחנה של המנכ"לית החדשה, אודרי אזולאי.

נזכיר כי ראש הממשלה דיבר על המהלך בפתח ישיבת הממשלה השבוע.

"אני הנחיתי את משרד החוץ בסוף השבוע לפרוש מאונסק"ו", אמר נתניהו. "אני חושב שהדבר הזה מתבקש, בכלל, לאור היחס המוטה, החד צדדי והאבסורדי של הארגון הזה כלפינו, וגם על רקע העמידה האיתנה של ארה"ב באו"ם, שאנחנו מברכים עליה".

אלא שכאמור, יישום ההנחייה נתקבל בקשיים נכון לעכשיו. ישראל תיכננה לפרוש מהארגון יחד עם ארה"ב בדצמבר 2018.

הבעיה היא שבגלל החגים הנוצרים, משרדי אונסק"ו בפריז יהיו סגורים עד יום רביעי הבא- ה-2 בינואר 2018. בעקבות הסגירה, השגרירות הישראלית לא תוכל להגיש את מכתב הפרישה עד לאותו תאריך- וכתוצאה, לא תוכל לפרוש באופן רשמי עד לסוף שנת 2019.

לאור שאלת הבהרה: אין בעיה כמובן לפרסם שהמכתב טרם הוגש וכי יוגש במועד לא מסתירים את זה הרגישות היא רק בדינמיקה מול המנכ"לית.

שוחחתי עם המנכ"לית כבר ביום שישי עם הגעת ההנחיה מראש הממשלה להגיש מכתב עזיבה רשמי.
המכתב אכן חייב להיות מוגש עוד בשנת 2017. בשל תקופת החגים כאן טרם נמצא פתרון של מסירה אבל המנכ"לית נכונה למצוא חלופות למרות שהארגון נעול וסגור עד יום שלישי הבא.
אעדכן ברגע שהקצוות יסגרו מבחינתי עד ה-31 לדצמבר המכתב ימסר גם אם אצטרך לטפס מעל גדר ושערי הארגון הנעולים.