הילדים גילו מערת עתיקות והשודד הפתיע

ילדים שטיילו בצפון חשפו מערה ובה עשרות כדים ופריטים המתוארכים לתקופת יהושע בן נון. ערבי שעבד במקום איים ודרש מהם שני כדים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' בטבת תשע"ח

מה היה בכדים?
מה היה בכדים?
צילום: פלאש 90

נועם, תושב מעלה אדומים, סיפר ביומן ערוץ 7 על קורותיו של טיול תמים בו השתתף בנו, טיול שהסתיים במציאתו באקראי של אתר עתיקות נדיר ובגניבת שני כדים עתיקים בידי שודדי עתיקות, לעיני הבן וחבריו.

"בשבוע שעבר הבן שלי היה בטיול בשביל ישראל. תוך כדי הטיול הם עברו במקום שבו נעשות עבודות בכביש. הם ראו שבצלע ההר נפתח פתח. כמה חבר'ה הסתקרנו לראות מה יש בפנים", מספר נועם המציין כי הנערים היו מלווים במדריך שגם הוא נכנס איתם בזחילה אל פתח המערה שנפערה.

"הם זחלו, ממששים, קצת רואים, ופתאום הם נוגעים במשהו שנראה מעניין. הם מוציאים החוצה שני כדים יפהפיים. הם יוצאים החוצה מפתח המערה. המדריך מצלם את הכדים ומעביר את התמונה לחבר ארכיאולוג שמיד חזר אליו ואמר לו שמדובר במציאה בלתי רגילה, כמו שזה נראה מצאתם כדים מתקופת ההתנחלויות, תקופת יהושע בן נון".

בנקודה זו של האירוע התחוללה תפנית בלתי צפויה: "לפני שהם מעכלים את הבשורה היפה הזו מגיע ערבי שעבד במקום, הוא מוציא מהכיס סמארטפון וצועק עליהם 'אתם גונבים עתיקות ואדווח למשטרה שיעצרו אתכם', הוא אמר שהוא מצלם אותם ושיביאו לו את הכדים".

מסתבר שלביטחון העצמי שהפגין הערבי הייתה השפעה גם על התלמידים וגם על המדריך ו"הם בתמימותם נתנו את הדברים לאותו ערבי שנכנס לרכב ורצה לנסוע. מסתבר שלמדריך עלה חשד והוא צילם את הרכב של אותו ערבי ושלח את התמונה לחבר שמיד ענה לו שלא מדובר בשום מפקח אלא בשודד עתיקות. אותו חבר גם אמר למדריך שהשודדים מאוד מהירים ועד שרשות העתיקות יגיעו לא יישאר שם כלום".

במקביל למתרחש בשטח יצר אותו ארכיאולוג חבר קשר עם רשות העתיקות ואלה מיהרו לשלוח צוות למקום. הם היו בקשר עם המדריך וסיפרו שמצאו שם חמישים כדים - לא אמרו מה היה בתכולה שלהם - ושני פגיונות".

גם הילדים קיבלו עדכון לגבי אותם חמישים כדים כאשר גורלם של שני הכדים שנלקחו בתמימות הנערים והמדריך, תלוי בטיפולם של רשות העתיקות והמשטרה.

דוברת רשות העתיקות מוסרת כי "הנושא הועבר לבדיקה ולטיפול של היחידה למניעת שוד ברשות עתיקות, שפעלה בענין באופן מידי. תוצאות הטיפול יפורסמו עם השלמתו".