לאחוז את השור - ביקורת סרט

עם מסר שמתאים גם למבוגרים שתקועים במרוץ החיים, חטיבת האנימציה של פוקס המאה ה-20 מציעה אחלה סרט לכל המשפחה

הדר תאנה , י' בטבת תשע"ח

לאחוז את השור - ביקורת סרט-ערוץ 7
לא תמיד רק החזק שורד. 'פרדיננד'
ללא קרדיט צילום

פרדיננד הוא סרט מקסים. יש בו את כל מה שצריך לסרט ילדים: עלילה טובה, שעשוע, דמויות מעניינות, דמיון, השקעה.

זה לא סרט דיסני מהז'אנר הרגיל והמוכר היטב (כדוגמת "קוקו" שיצא לאקרנים עכשיו), אלא סרט שבהחלט מביא את האנימציה למקום אחר, מאתגר, לא צפוי.

המקוריות מתחילה כבר במיקום ובדמויות שבחרו לתסריט בחברת האנימציה של פוקס המאה ה‑20, שהן, בואו נאמר, יותר חריגות בנוף. הסרט מתרחש בספרד האירופאית ועוסק בעולם השוורים, או ליתר דיוק – במלחמות השוורים. פרדיננד הוא שור צעיר שנולד במכלאה שבה הוא גדל ושממנה הוא עתיד לצאת יום אחד אל הזירה. מפטמים אותו ומאמנים אותו בכל יום כדי שיהיה יריב הולם למטדור (לוחם השוורים) העתיד להילחם מולו כשיהיה ראוי לכך. אלא שכבר כעגל צעיר פרדיננד לא עושה רושם של שור קלאסי. הוא מחבב את הפרחים שבמכלאה, דואג להם בעדינות וברוך, ובניגוד ליתר חבריו השוורים, ממש לא מראה נטייה להתחרות על התואר מי חזק יותר ומי יזכה להילחם מול המטדור כשיהיה גדול. טוב לו בעולמו והוא לא שואף להתאים את עצמו לחוקי המכלאה הכל כך ברורים.

במהלך הסרט פרדיננד מגלה שיש גם עולם שבחוץ. בדרך לא דרך הוא מצליח לברוח מהמכלאה ולהגיע לחווה מבודדת, שם מטפלת בו נינה הילדה יחד עם אביה במסירות ובחום. החיים הכפריים הפשוטים מוצאים חן בעיניו, אבל גם הפסטורליה הזאת לא נמשכת לנצח. תקרית מסובכת (ומצחיקה מאוד) בעיבורה של עיר הופכת את הקערה על פיה, פרדיננד נלקח בחזרה למכלאה ומשם הוא יעשה מסע שבו יתמודד שוב מול הקולות התחרותיים וההישגיים של חבריו השוורים שגדלו בינתיים. השור החזק בחבורה (וואלינְטֶה) מזמין את פרדיננד שוב ושוב להילחם ומתגרה בו שהוא חלש ועדין. הוא לא "שור אמיתי". הוא רכרוכי ורגיש - וכך לעולם לא יהיה ראוי להילחם מול המטדור.

ההשוואה לעולם האנושי היא ברורה ומובנת מאליה. בעולם הילדים, שגם בו יש מלחמות ומאבקי מעמד, לא חסרים קולות שקוראים "להחזיר" או "להיראות חזק". ילדים הם עם אכזרי לפעמים, ולראות את פרדיננד מצליח להתגבר על הפיתוי להילחם ולהיאבק, מלמד אותם שלא תמיד רק החזק שורד.

כן, כמו בכל סרטי הילדים, גם ל'פרדיננד' יש מסר ששוזר את הסרט לכל אורכו, כזה שבקלות אפשר להתחבר אליו. אלא שבפרדיננד החידוש הוא שהמסר על כך שתחרותיות היא לא הכרחית מתאים מאוד גם למבוגרים של ימינו, שלעיתים מרגישים שהעולם הוא כמו מסלול מרוצים. אפשר גם להישאר נאמן לעצמך ולהתנהל אחרת, לא חייבים להיות כמו כולם ולא חייבים להיכנע לתכתיבי המרוץ.