חוק המרכולים אינו פתרון

ראשי הרשויות יעשו בסופו של דבר כרצונם, ודרעי והחרדים מדשדשים בינתיים עם קידום החוק. הפתרון לסוגיית השבת צריך להיות בהסדרה. דעה

רועי לחמנוביץ , י' בטבת תשע"ח

חוק המרכולים אינו פתרון-ערוץ 7
רועי לחמנוביץ
צילום: חזקי ברוך

משבר השבת הנוכחי, שבו מבקשים ראשי רשויות לחוקק חוקי עזר שיאפשרו מסחר בשבת, הוא תוצר של חוסר הבנה ברמה האסטרטגית וטיפול לקוי ברמה הטקטית.

כל עוד המערכת הפוליטית בישראל מאופיינת כדמוקרטיה משברית שמחפשת כל העת הכרעות, לא ניתן יהיה להביא את סוגיית השבת לכלל יישוב. לשבת דרושה הסדרה ולא הכרעה. הפתרון האסטרטגי לשבת טמון באמנת גביזון-מדן, המסדירה את המרחב הציבורי כך שבתי מסחר יהיו סגורים לחלוטין בשבת ומקומות תרבות ופנאי פתוחים בשבת. הבידול הזה מחד מפחית דרמטית את חילולי השבת, ומאידך מאפשר לכל אחד ברשות היחיד לקיים את יום המנוחה בדרך שיבחר. מרגע שהנושא הזה לא נדון, החלו לעלות לשיח חלופות שגרמו יותר נזק מתועלת, ובראשן חוק המרכולים.

חוק המרכולים הוא טעות כפולה. הוא ניסיון כושל ליצור פתרון בזירת חוקי העזר העירוניים, שנותן לשר הפנים סמכות לפסול חוקים. אז כאשר שר הפנים הוא אריה דרעי, כוונותיו ברורות. אך מה יהא על השבת אם שר הפנים יהיה עופר שלח? פרט לכך, פסילת חוק עזר עירוני על ידי שר הפנים אינה מבטיחה סגירת בתי עסק בשבת ברשות המקומית. סמכות האכיפה היא בידי ראש הרשות, וגם שר הפנים לא יוכל לעשות דבר נגד עצימת עין שלו ומתן הסכמה שבשתיקה למסחר להשתולל בעיר.

אנחנו בקואליציית 'שבת שוויון' הגשנו עתירה מנהלית וקיבלנו צו מניעה נגד עיריית גבעתיים בשל כוונת ראש העיר לפגוע בסטטוס קוו ולשנות חוק עזר האוסר מסחר בעיר. צודק שר הפנים כי הסמכות האחרונה בידיו ורשות מקומית לא יכולה להעביר חוק בלי אישורו. אולם זו טענה טכנית שמתעלמת מעקרון מראית העין.

גם הנינוחות שבה שר הפנים מטפל בחוק המרכולים, למרות היותו פתרון חלקי, יוצרת אווירת הפקרות סביב השבת ומעין מכירה פומבית של ערכי העם היהודי. התעקשות והעברת החוק בתוך שבוע הייתה משדרת לראשי השלטון המקומי מסר שכאן זה לא המערב הפרוע, והסיעות החרדיות יצטרכו לתת הסבר בדבר אופן התנהלותן בעניין זה.

הפתרון לביצור מעמדה של השבת כיום המנוחה וכסמל עוד מששת ימי בראשית עובר דרך שינויים מתבקשים בחוק שעות עבודה ומנוחה ובהגדלה דרמטית של מספר הפקחים. אסור לה לממשלה ואסור לה למדינה להפקיר את סמליה.

הכותב הוא מנכ"ל קואליציית 'שבת שוויון'