אונסק"ו אישר את בקשת ישראל לפרוש

מזכ"לית ארגון קשרי התרבות והחינוך של האו"ם הביעה "צער עמוק" על ההחלטה. הפרישה תיכנס לתוקף בעוד שנה

תגיות: אונסק"ו
עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בטבת תשע"ח

משרדי אונסק"ו בפריז
משרדי אונסק"ו בפריז
צילום: רויטרס

מזכ"לית אונסק"ו אודרה אזולאי הודיעה בליל שבת רשמית על קבלת בקשתה של ישראל לעזוב את הארגון.

לפי כללי הארגון, פרישת ישראל תיכנס לתוקף ב-31 בדצמבר 2018.

"אני משוכנעת שמדינות יכולות להתגבר על הפערים בצורה הטובה ביותר בתוך הארגון ולא מבחוץ", מסרה אזולאי בהצהרה.

"כחברה באונסק"ו מאז 1949, לישראל יש הזכות להיות בסוכנות האו"ם המוקדשת לחינוך, תרבות ומדע. בתוך מוסד המחויב להגנה על חופש הביטוי, מניעת כל צורות האנטישמיות והגזענות, אשר פיתחה תכנית ייחודית לחינוך על השואה ומניעת רצח עם", הוסיפה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה לפני שבוע את שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה הכהן להגיש באופן רשמי את מכתב פרישה מארגון קשרי התרבות והחינוך של האו"ם. זאת, בהמשך להחלטת ארצות הברית בנושא מוקדם יותר השנה.

וושינגטון הגישה את הודעת הפרישה הרשמית שלה כבר באוקטובר, אך העזיבה בפועל תתבצע באותו המועד ב-2018.

שאמה הכהן מסר כי "אונסק"ו בהובלת מדינות ערב ושאר מדוכאי, מתוסכלי וחשוכי העולם שבר שיאים של צביעות, הסתה ושקרים נגד ישראל והעם היהודי, תוך שהוא מזהם את ערכי היסוד הנאצלים שלו בפוליטיזציה ובטרור מדיני שגבל לעיתים באנטישמיות.

מדינת ישראל והעם היהודי כמי שמסמלים מאז ומתמיד, והיום יותר מתמיד, את החדשנות וההובלה בנושאי הליבה של אונסק"ו - מדע, חינוך ותרבות - אמורים להיות הראשונים לתרום לארגון ופעילותו והאחרונים לעזוב. אך בתיאטרון האבסורד של אונסק"ו, מדינות שהקשר שלהן למדע, חינוך ותרבות הפכו את הארגון החשוב הזה לפושט רגל מקצועית, תקציבית ותדמיתית, כך שלמדינות מתוקנות ושפויות אין מה למצוא בו".