משער את עמדת נתניהו. קיש
משער את עמדת נתניהו. קיש צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מרכז הליכוד יתכנס היום לקראת ערב לישיבה מיוחדת בה תתקיים הצבעה על חזון החלת הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון.

לקראת האירוע שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם יו"ר השדולה למען ארץ ישראל, חבר הכנסת יואב קיש, חבר המפלגה.

חבר הכנסת קיש מעריך כי בסופו של הדיון ובסופה של ההצבעה "תהיה אמירה מאוד ברורה שהגיע הזמן שישראל תוביל מהלך עצמאי להחלת ריבונות ביהודה ושומרון".

על עמדתו שלו הוא אומר: "אני מאמין בתכנית האוטונומיה שמחילה ריבונות על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ומייצרת אוטונומיה לאזורים שמנוהלים בידי הרש"פ. אני מעריך שזה מהלך שיזכה לרוב גדול במרכז הליכוד".

קיש מזכיר ומציין כי ביום רביעי הקרוב אמורה לעלות לדיון בכנסת הצעתו ולפיה כל חוק שיחוקק בכנסת יוחל באופן מיידי גם על ההתיישבות ביהודה ושומרון ולא יהיה נתון לשיקולו והכרעתו של אלוף הפיקוד. "המציאות הזו שהחוקים הללו נופלים בין הכיסאות צריכה להיפסק". לקראת הדיון יקיים קיש מפגש משותף עם השרים שקד ולוין.

באשר למשמעותה של ההצעה שתועלה היום להצבעה, נשאל קיש אם היא נוגעת לכלל שטחי יהודה ושומרון או להתיישבות בלבד. קיש אומר שאינו מכיר את הנוסח עצמו ולכן אינו יכול להשיב באופן מוחלט על השאלה, "אבל אני חושב שהמהלך יזכה לרוב גדול, ובוודאי שהוא נוגע להתיישבות היהודית. לגבי כל השטח אני לא חושב שיש רוב במרכז הליכוד להחלת ריבונות על רמאללה ושכם. אולי יש מי שחושבים כך. אני לא חושב שזה הזמן לכך".

לשאלתנו מציין קיש כי בתוך הליכוד יש גם קולות המתנגדים להצעה וחוששים שהיא תסנדל את יכולת התמרון המדיני של ראש הממשלה, או כאלה הסבורים שלא זו העת לקידום הרעיון, או שמהלך כזה צריך לקחת בחשבון את השיקולים האמריקאיים והתיאום מול הממשל.

להערכתו של חבר הכנסת קיש עמדתם של אלה לא תכריע את הכף וגם הם עצמם יודעים שהם במיעוט במרכז המפלגה. הוא מצידו סבור ש"צריך להגיד את האמת, וכמו שטראמפ ידע להגיד את האמת על ירושלים אנחנו צריכים להגיד את האמת לגבי מה שצריך לקרות ביהודה ושומרון".

על השיח על הממשל האמריקאי נשאל קיש אם קיים שיח בין מובילי ההצעה בליכוד לבין הממשל טרם העלאת ההצעה לדיון ולהצבעה. קיש משיב ומציין כי אמנם לא ידוע לו על תיאום ממוקד בנושא זה, אולם "יש שיח יציב ורציף בין לשכת ראש הממשלה לממשל האמריקאי על נושאים רבים ורלוונטיים, בכל מה שקשור לבניה, תכניות בנייה ומהלכים מדיניים".

עוד נשאל חבר הכנסת קיש אם להצבעה תהיה השלכה מעשית, והוא משיב: "מרכז הליכוד הוא גוף שמרכז את סמכויות המפלגה ואת האידאולוגיה ואמירה כזו של מרכז הליכוד יש לה חשיבות גדולה מאוד לכל מי שחושב שהוא רוצה להוביל דרך אחרת".

על עמדתו הבלתי נשמעת של ראש הממשלה בסוגיה ציינו בפני חבר הכנסת קיש כי נתניהו התנגד בשנת 2012 להצעה דומה שהעלתה חברת הכנסת אז, השרה היום, מירי רגב. קיש מציע לנו לשאול את נתניהו עצמו, "לא שאלתי אותו ואין לי מושג", הוא אומר, וכשנשאל אם לא מטרידה את חברי המרכז האפשרות שהם מקדמים הצעת שמנוגדת לעמדת היו"ר, הוא משיב כי "אם היה נגד הוא היה דואג בערוצים שלו. אני לא חשוב שעמדתו היא נגד. רחוק מכך. הליכוד היא מפלגה דמוקרטית ויש חשיבות גדולה למה שחברי המרכז והמתפקדים חושבים ואנחנו נותנים חופש פעולה בעניין ולא תמיד כל מה שעולה מלמטה הוא אחד לאחד עם מה שכל אחד מבכירי המפלגה חשובים. ברור שיש לעמדת ראש המפלגה מעמד מיוחד, אבל בכך שאנחנו מבצעים את הדיון, וכל דיון צריך להיות מאושר על יו"ר המרכז ועל ידי יו"ר התנועה, לכן אנחנו לא נמצאים בקונפליקט".

עוד מוסיף קיש ומציין כי לטעמו לא ניתן יהיה להתנגד להצעה שכזו. "אני לא חושב שאפשר יהיה להתנגד. אם יש לראש הממשלה סיבה כלשהי, היא טקטית מול גורמים חיצוניים ולא נובעת מהתנגדות אידאולוגית. לגבי הטקטיקה הספציפית צריך לשאול אותו".