אז מה זה נובי גוד?

יוצאי ברית המועצות חוגגים הלילה את תחילת השנה האזרחית, בלי סממנים דתיים. "אין סיבה שלא נכיר בחג שלהם".

בני טוקר , י"ג בטבת תשע"ח

נובִי גוֹד (ברוסית: Новый Год, "השנה החדשה") הוא חג לציון תחילתה של השנה האזרחית אשר נחוג במדינות ברית המועצות לשעבר בלילה שבין ה-31 בדצמבר ל-1 בינואר, ולרוב, גם בקרב מהגרים דוברי רוסית בשאר מדינות העולם, כולל עולים במדינת ישראל.

ערן ברוך, מנכ''ל "בינה - התנועה ליהדות חברתית'', אומר בשיחה עם ערוץ 7 כי "מאות אלפי עולים מברית המועצות חוגגים הלילה את הנובי גוד.

''המפלגה הקומוניסטית בשנות העשרים של המאה הקודמת מחקה את הסממנים הנוצרים של לוח השנה ולא אפשרה לחגוג שום חג נוצרי באופן פומבי, אחרי כמה שנים של התעוררות עממית החליטה המפלגה הקומוניסטית להתפשר ולהתיר לחגוג בערב השנה החדשה את הנובי גוד, חג ללא סממנים דתיים בחיק המשפחה''.

לדבריו, ''הרבה יהודים קפצו טרמפ על זה וחגגו בנובי גוד גם את חג החנוכה בלי שהק.ג.ב. יעלה עליהם וזאת נשארה המסורת עד היום של יהודי ברית המועצות לשעבר ".

ברוך סבור שמדינת ישראל לא יכולה להתעלם מקהילה כל כך גדולה, "כמו שאנחנו מכירים במימונה שגם לא בטוח שיש בה סממנים יהודיים וכמו שמכירים בחג הסיגד אין סיבה שיוצאי בריה"מ לא יקבלו הכרה בחג שלהם. צריכים להכיר בהם, לא לגנות אותם או לפסול אותם כפי שרבים מידידי אומרים שזה מנהג נוצרי מגונה... זו פשוט דעה קדומה שפוגעת בעולים.

''חלק מהיכולת שלנו לתת להם להרגיש בבית זה לציין את המועדים שלהם בלי דעות קדומות. אנחנו לא מדינת משטרה ואפשר לתת ביטוי תרבותי לעדה שלמה", מדגיש ברוך.