עונשי מאסר לנאשמים בהצתת האיצטדיון

שלושת הצעירים תושבי טייבה, אשר ניסו להצית את האיצטדיון בעיר על רקע תמיכתם בדאע"ש, נדונו לעונשי מאסר שבין 36 ל-28 חודשים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ד בטבת תשע"ח

רצח. טייבה
רצח. טייבה
פלאש 90

בית המשפט המחוזי מרכז גזר עונש של 36 חודשי מאסר על אמיר ג'בארה ומוחמד נאשף, וכן 28 חודשי מאסר על אברהים שייך יוסף, שהורשעו בפרשת הצתת איצטדיון הכדורגל בטייבה במסגרת הסדר טיעון.

השלושה הם תושבי טייבה, אשר הורשעו על פי הודאתם כל אחד על פי חלקו בעבירות של תמיכה בארגון טרוריסטי, קשירת קשר לפשע מתוך מניע עוינות כלפי ציבור, הסגת גבול כדי לעבור עבירה מתוך מניע עוינות כלפי ציבור, הצתה בנסיבות מחמירות בצוותא ועבירות נוספות.

על רקע תמיכתם האידיאולוגית בארגון הטרור דאע"ש והחזקת בתפיסה אסלאמית דתית קיצונית, השלושה ביקשו למנוע הופעה של הזמר הערבי-ישראלי הייתם חלאילה, אשר התפרסם על רקע השתתפותו המוצלחת בתוכנית הריאלטי "ערב איידול" שנערכה בביירות.

השלושה ראו בהופעה מעשה כפירה בדת האסלאם, ולכן ב-11 בספטמבר 2016, לפנות בוקר, הסתננו לאצטדיון הכדורגל בטייבה בו עתידה הייתה להתקיים ההופעה, הציתו בו ציוד רב במספר מוקדים, ונמלטו מהמקום.

כתוצאה ממעשיהם, עלו באש כ-500 כיסאות פלסטיק, רכיבים שונים בבמה, ארון ועמודי חשמל וציוד נוסף וגרמו לנזקים כספיים מוערכים מצטברים של כ- 78,000 ש"ח. על אף ההצתה, גורמי העירייה היו נחושים לקיים את ההופעה המתוכננת במועדה, והושקעו משאבים ומאמצים רבים לתקן ולנקות את נזקי ההצתה הקשים ולבצע את עבודות ההקמה מחדש.

בשעות הערב, זמן קצר בטרם החלה ההופעה כמתוכנן בנוכחות קהל של כ-3,000 משתתפים, ביצע נאשף שיחת איומים למוקד 100 של המשטרה בה אמר למוקדנית: "הטמנו מטען חבלה במגרש, בטייבה, תפנו את כל האנשים משם, תוך 10 דקות לפני שזה מתפוצץ", וזאת בניסיון נוסף לסכל את ההופעה ה"כופרת".

הפרקליטות ביקשה להשית על שלושת הנאשמים מאסרים ממושכים מאחורי סורג ובריח, כמו גם פיצוי כספי לעיריית טייבה על כלל הנזקים שנגרמו לה.

בית המשפט קבע בהחלטתו כי "המעשים בוצעו על רקע גישה איסלאמית קיצונית, שבה החזיקו הנאשמים, אשר הצדיקה לשיטתם פעולה כוחנית בדרך של הצתה במטרה למנוע את ההופעה אשר נתפסה בעיניהם ככפירה באיסלאם. יודגש כי מדובר בהופעה של זמר ערבי ישראלי, אשר נועדה לציבור הערבי בטייבה וסביבתה, קרי: עבור הקהילה שהנאשמים נמנים עליה. על רקע אותה תפיסת עולם בקשו לפגוע בציבור הערבי מוסלמי, ולמנוע התקיימותו של אירוע תרבות ציבורי המנוגד לתפיסת עולמם, במטרה לכפות את תפיסת עולמם הרדיקלית."

בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות לפיה עונשי מאסר ממושכים אלה מוצדקים גם בנסיבות בהן מדובר בשלושה צעירים, אשר הודו בכתבי האישום נגדם, וחסכו מזמנו של בית המשפט.

מגזר דינו של בית המשפט אף עולה כי היה מטיל ענישה חמורה עוד יותר, אלמלא היה מדובר בהצתה שבוצעה בשעות הלילה המאוחרות בתוך תחומי אצטדיון אשר מרוחק יחסית מבנייני מגורים, דהיינו, נסיבות בהן פוטנציאל הפגיעה בגוף ובנפש לא היה גבוה.