הרב שפירא זצ"ל והרב אליהו זצ"ל
הרב שפירא זצ"ל והרב אליהו זצ"ל צילום: באדיבות ישיבת מרכז הרב

במלאת עשר שנים לפטירת הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ"ל, לשעבר הרב הראשי לישראל וראש ישיבת מרכז הרב, ייערך מחר (שלישי) ''ערב זיכרון וחזון'' במלון רמדה בירושלים.

האירוע שיועבר בשידור חי בערוץ 7 ייערך תחת הכותרת "אחד היה אברהם", וישתתפו בו רבנים, שרים וח"כים שישאו דברים על דרכו של הרב ועל האתגרים בימינו. כמו כן יוקרן סרט על חייו ופועלו של הרב שפירא.

ידידיה מאיר ינחה את האירוע, ובחלק האומנותי יופיעו יונתן רזאל וישי ריבו.

הרב איתן אייזמן, לשעבר ראש רשת צביה וחבר הנהלת ישיבת מרכז הרב וממארגני האירוע, נזכר ברגעים הגדולים במחיצתו של הרב, "כמי שגדל עם הרב שפירא אנחנו רוצים להיזכר ולהוקיר ולהודות על המפעל הגדול של ישיבת מרכז הרב. אני זכיתי לעבוד איתו כמנכ"ל הרבנות. הרב שפירא והרב אליהו היו זוג שרוממו את מוסד הרבנות ובזכותם הציבור הוקיר את הרבנות".

בשיחה עם ערוץ 7 מספר הרב אייזמן על מעט מההחלטות הגורליות שהרב שפירא קיבל כרב הראשי לישראל, "היו נושאים מגוונים שעלו אז על הפרק, כמו קביעת רגע המוות בהקשר להשתלות לב. כולם חיכו לפסק הדין של הרב שפירא והרב אליהו.

''הם גם היו שותפים להחלטה שהכירה ביהדותם של עולי אתיופיה כהמשך לפסקי הדין של הרב עובדיה ואחרים יחד עם הצורך לבדוק את האפשרויות של נתינת הלגיטימציה המלאה על ידי טבילה כסוג של קבלת גרות לחומרא כדי לצרף אותם ליהדות".

הרב אייזמן מזכיר שהרב שפירא זצ''ל לא נמנע מעולם מלהביע את דעתו בכל מה שקשור למעמדה של ארץ ישראל, "הוא התייחס לגוש קטיף, לימית ולכל המפעלים הגדולים שעמדו אז על הפרק ולא נמנע מלהביא את דעת התורה בעוז.

''זכור לי שפעם אחת הגישו נגד הרבנים הראשיים בג"ץ, למה הם מתערבים בפוליטיקה, ובסוף הבג"ץ הזה ירד לאחר שהם הסבירו לשופטים שארץ ישראל אינה נושא פוליטי אלא הלכתי".

"הרב שפירא נתן תנופה גדולה לרבנות הראשית ומעולם לא ראה את עצמו מעל הרבנים אלא כראשון בין שווים. הוא אהב שיח עם כל הרבנים ותמיד נזכור אותו כאדם חכם שידע לתת את העצות הנכונות מבלי להתלהם, אך להיות גם תקיף בנושאים הלכתיים, כל זה לצד אהבת בריות גדולה.

"הרב שפירא כממשיכו של הרב צבי יהודה נתן תנופה מאוד גדולה לישיבת מרכז הרב וזכה לגדל למדנים ותלמידי חכמים וברוך ה' הישיבה ממשיכה גם היום בעוצמה אדירה להצמיח הרבה בני תורה, רבנים, דיינים ומחנכים גדולים".