אימון בצה''ל
אימון בצה''לPhoto by Hamad Almakt / Flash 90

הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט הורה להכפיל בשנת 2018 את מספר הבדואים המשרתים בצה''ל.

כיום משרתים בצבא 982 בדואים, מתוכם 659 משרתים בשירות חובה ו-323 בשירות קבע. כ-11 אחוז מקרב החיילים הבדואים יוצאים לפיקוד ולקצונה לעומת 22% מכלל האוכלוסייה.

מנהל האוכלוסיות באכ''א, בראשות אל"ם שאדי אבו פרס, ביצע תהליך למידה שכלל בחינת נתונים, מחקר והפקת לקחים, פותח מודל הגיוס החדש למשרתים הבדואים, אשר מתייחס ונותן מענה לאוכלוסייה הבדואית לאורך כל השירות, החל משלב המלש''ב ועד לקראת השחרור.

לערוץ 7 נודע כי בקרוב יתגייס בדואי ראשון לקורס הטיס היוקרתי של חיל האוויר. קצין בכיר בצה''ל אמר כי הצבא רואה בגיוס ''פלטפורמה מעולה, ערכית ונורמטיבית, לשילוב בני המיעוטים בחברה הישראלית''.

בשנה החולפת (2017) בוצעו מספר פרויקטים שנועדו להעלות את היקף הגיוס של הבדואים ובשנת 2018 מתכוונים בצה''ל "ללחוץ על הגז" כדי לעמוד ביעד שהציב הרמטכ''ל ולהכפיל את מספר המשרתים בני העדה.

אחד מהפרויקטים הוא קורס ''אייל'', במהלכו המתגייסים הבדואים משפרים את השפה העברית, ועוברים תכנים של העצמה אישית. בסופו של הקורס פוגשים החיילים קציני מיון והם משובצים ביחידות צה''ל השונות בהתאם לרמת העברית, הנתונים האישיים והעדפות החיילים.

''הקורס קיים למעלה משנה", מספר הקצין הבכיר, ''אנחנו כעת מבצעים תחקור וחשיבה שנועדו לשכלל את הקורס. בינתיים הוכשרו בקורס 250 בדואים שהתשלבו בכל הצבא''.

בנוסף, צעירים בדואים עוברים הכנה לקראת צו ראשון. ''אנחנו רואים בצו ראשון צומת מרכזי שייקבע את איכות השירות של החיילים ולכן אנחנו מחייבים כל מתנדב בדואי שהולך לצו ראשון לעשות הכנה בשביל להעלות את נתוני האיכות''.

צה''ל פועל גם במכינה קדם צבאית לבדואים בגבעת חביבה. "בשנת 2017 ביצענו סמינר הכנה לעבודה למשרתים הבדואים, שבו לימדנו מקצועות חובה ועשינו להם הכנה לפסיכומטרי. בשנת 2018 נעשה שני סמינרי עבודה, בצפון הארץ ובדרומה.

השר ליברמן בטקס הוקרה למשרתים הבדואים
השר ליברמן בטקס הוקרה למשרתים הבדואיםצילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

הקצין הבכיר מספר כי בחודש אפריל 2018 יגוייסו 15 אנשי חינוך בדואים מדרום הארץ, ביניהם מנהלי בתי ספר ומורים, ''כדי שיהיו שליחים חיוביים בתוך בתי הספר''.

פרויקט נוסף שכבר הוכיח את את הצלחתו הינו "פרויקט כוכבים", במסגרתו מאותרים מועמדים לגיוס עם נתונים אישיים טובים וצה''ל מייעד אותם ליחידות נבחרות. כך אגב אותר הצעיר הבדואי שעתיד להתגייס בקרוב לקורס טיס של חיל האוויר.

''הגיוס לצה''ל הוא פלטפורמה ואבן יסוד להכשרת אזרחים טובים לחברה הישראלית'', מסכם הקצין הבכיר. ''העדה הבדואית משרתת בצה''ל שנים רבות, מאז קום המדינה, ואנחנו הולכים להכפיל את זה''.