מועצת יש"ע לאיחוד הצלה: חוסר אחריות

קב"ט מועצת יש"ע דוחה את הצעת "איחוד הצלה" לאייש את תחנות ההזנקה של מד"א ביו"ש, ותוקף את הארגון שעמד מאחורי עצירת התקציב למד"א.

חזקי ברוך , י"ד בטבת תשע"ח

מי אחראי לעצירת התקציב?
מי אחראי לעצירת התקציב?
צילום: Pierre Terdjman / Flash90

ועדת הכספים של הכנסת אמורה היתה לאשר אתמול (ראשון) את העברתם של חמישה מיליון שקלים למד"א, לצורך הפעלתן של תחנות ההזנקה של הארגון ברחבי יהודה ושומרון.

אולם, בעקבות דרישה של ארגון ההצלה החרדי "איחוד הצלה" לקבל תקציב מקביל בסך חצי מיליון ש"ח תקע יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני את העברת התקציב למד"א, ובתגובה הודיע מד"א על סגירה הדרגתית של תחנות ההזנקה.

לאחר הודעת מד"א פנה ארגון "איחוד הצלה" למועצת יש"ע בהצעה לאייש את תחנות ההזנקה שמד"א מתכוון לסגור חלקית, אך היום דוחים במועצת יש"ע בתוקף את ההצעה, ותוקפים את התנהלותו של הארגון.

במכתב ששיגר קב"ט מועצת יש"ע שלמה ועקנין בצהריים לסמנכ"ל איחוד הצלה, נאמר בין היתר, "נודע לנו, לצערי, כי תקציבי מד"א נעצרו בוועדת הכספים בעקבות בקשתכם".

"אנו דורשים שבמקום להציע חלופה לנקודות ההזנק ביישובים, תפנו ליו"ר ועדת הכספים ותסירו את התנגדותכם להעברת תקציב מציל חיים זה", כתב ועקנין.

לדבריו, "עצירת התקציב למד"א היא מעשה חסר אחריות כלפי הצרכים הרפואיים של תושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן, אשר נשארו כעת ללא מענה רפואי ראוי".

במועצת יש"ע רואים את עצירת התקציב בחומרה רבה. "לא ניתן שתושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן יהיו 'שבויים' בידי ויכוחים כספיים ו/או אחרים", חותם ועקנין את המכתב ומוסיף: "גם עליכם מוטלת האחריות לראות לנגד עינכם את צרכי הרפואה והחירום של התושבים ביהודה ושומרון".

מנהל אגף דוברות והסברה באיחוד הצלה, מוטי אלמליח, מסר בתגובה: "נראה שקב"ט מועצת יש"ע סובל מתסמונת סטוקהולם. יחד עם תושבי יו"ש, הוא מוחזק בידי מד"א כבן ערובה במאבק חסר רחמים של מגן דוד אדום על תקציבים. אמש, בעקבות הודעת מד"א כי פעילות נקודות ההזנקה של האמבולנסים תופסק, פנינו לראשי היישובים ביו"ש והצענו את עזרתנו. ההצעה שנשנע אמבולנסים ומתנדבים שיתפסו כוננות ובמידת הצורך יבצעו פינוי של חולים או פצועים לבתי החולים נעשתה כדי למנוע פגיעה בחיי אדם, עד למציאת פתרון למצב שנוצר. כל פעילות איחוד הצלה להצלת חיים היא בחינם ובהתנדבות וכך גם במקרה שעזרתנו ליישובים תידרש. לעינינו ניצבת המשימה להציל חיים ובניגוד לאחרים אנו לא מתנים את פעילותנו בקבלת תקציבים".