ידלין עם הנשיא ריבלין
ידלין עם הנשיא ריבלין צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין קיבל לידיו היום (שני) את ההערכה האסטרטגית השנתית לישראל לשנת 2018 של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), מידי ראש המכון האלוף במיל' עמוס ידלין.

חוקרות וחוקרי המכון הציגו במפגש את הסוגיות הביטחוניות והמדיניות המהותיות לישראל להערכתם לקראת לשנת 2018.

"ידע הוא כוח וידע שנגיש לכולם הוא כוח שנגיש לכולם", אמר הנשיא בראשית דבריו וציין כי "כוחה של ההערכה האסטרטגית בכך שהיא מאפשרת לכל אזרח בישראל לעמוד באופן עצמאי על האתגרים הביטחוניים והמדיניים המשמעותיים שמולם ניצבת המדינה בעת הזו. לפיכך, זהו מסמך חשוב לחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית".

הנשיא הוסיף כי "ההערכה הנוכחית מראה כיצד תמורות אזוריות ועולמיות שחלו בשנה החולפת שינו את מפת האיומים והאתגרים לישראל. בראש מפת האיומים החדשה ניצבת החזית הצפונית בישראל, המציגה שילוב מורכב במיוחד של אתגרים. בתוכם התעצמות איראן וגרורותיה בסוריה ובלבנון, מעורבות רוסית בעלת אינטרסים חזקים, וכוחות ג'יהאד עולמי שתבוסתם הצבאית באזור עלולה להשליך על בטחון יהודים וישראלים בעולם כולו".

לדבריו, "ההערכה אינה מסתפקת בהצבעה על האיומים והערכת חומרתם. לשבחה של ההערכה, גם השנה היא מוסיפה את אפשרויות ההתמודדות הרצויות בראי הכותבים, תוך מחשבה על שימור האינטרסים החיוניים של ישראל בטווח הקרוב והרחוק גם יחד".

"בהקשר זה, שמחתי לקרוא בהערכה על החשיבות שבשימור יחסינו עם ארצות הברית, כולל עם הקהילות היהודיות שבה. אין ולא תהיה לישראל ברית חשובה מזו שיש לה עם ארצות הברית של אמריקה. לבסוף, ההערכה מדגישה שוב כי התקדמות מדינית למול הפלסטינים היא הכרחית על מנת להתמודד עם מכלול האיומים הניצבים בפנינו, כמו גם על מנת לפרוץ קדימה ביחסינו הנרקמים עם מדינות ערב השונות באזור", סיכם הנשיא.

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (במיל.) עמוס ידלין, הוסיף כי לישראל חלון הזדמנויות לשיפור משמעותי במצבה האסטרטגי - בהתבסס על עוצמתה הכוללת, יחסיה הטובים עם הממשל האמריקאי וחפיפות האינטרסים עם העולם הסוני הפראגמטי היא יכולה להיערך טוב יותר מול בנין הכוח האיראני בסוריה, מול הסכם גרעין בעייתי בטווח הארוך וקיבוע פרמטרים נכונים וטובים יותר להסדרת הסכסוך עם הפלסטינים".

בהערכה הוצגו האיומים המרכזיים כפי שרואים אותם במכון. האיום המרכזי שהוצג הוא מלחמה בצפון מול איראן, סוריה וחיזבאללה. האיום השני שהוצג הוא של עימות צבאי בדרום מול חמאס בעזה. האיום השלישי הוא של דאע"ש בגבולות ישראל.