נתקלתם בהצפת ביוב? כל הדרכים לפתרון

מה עלינו לעשות על מנת לתחזק את קווי הביוב באופן נכון, כיצד עלינו לפעול במקרים של תקלה והאם להזמין ביובית או אינסטלטור

תגיות: ביוב ניקיון
ערוץ 7 , ט"ו בטבת תשע"ח

נתקלתם בהצפת ביוב? כל הדרכים לפתרון -ערוץ 7
פתיחת סתימות בביוב
istock

מערכת הביוב שייכת לאותם שירותים שמצד אחד אי אפשר בלעדיהם אך מצד שני רובנו פשוט אינם ערים לחשיבות שבתחזוקה נכונה שלהם – עד שמתרחשת בעיה. יכול להיות שהתופעה קשורה לכך שקווי הביוב נסתרים מן העין בצורה טובה למדי או שמא הסיבה לכך היא חוסר העניין לעסוק בנושא שאינו אטרקטיבי. כך או כך, בסופו של דבר, תחזוקה לא נאותה של מערכת הביוב עשויה להביא לתקלות במערכת הנפוצה בסביבת המגורים, שמלוות במצבים לא נעימים ולהוצאות כספיות מיותרות.

מה עלינו לעשות על מנת לתחזק את קווי הביוב באופן נכון, כיצד עלינו לפעול במקרים של תקלה והאם להזמין ביובית או אינסטלטור. פנינו לצוות המרכז לשירותי ביובית על מנת לספק את המושגים והתשובות שיכולות להפוך קטסטרופה מלחיצה לפתרון קל ואתכם לצרכנים נבונים יותר.

ישנו דבר מסויים שמקשר בין דיירי הקומה הראשונה, לבין בעלי בתים פרטיים ולבעלי עסקים – חלק גדול מהם נאלץ להתמודד עם בעיות בביוב או שנאלץ לתחזק את מערכת הביוב באופן שוטף. על פי נתוני החיפושים אחר שירותי ביובית שונים בגוגל, עולה תמונה של מאות צרכנים שמזמינים ביובית או אינסטלטור מדי כל חודש. יחד עם זאת, כדי לפתור את הבעיה שנוצרה באופן הטוב ביותר מבלי לבזבז כסף, ראוי קודם להכיר את שני השירותים הללו ומי מהם יכול לעזור לכם בעת הצורך.

להזמין ביובית? אולי כדאי לקרוא לאינסטלטור?

לפני שנעשה את ההבחנה בין שני הפתרונות הללו, צריך להזכיר עובדה חשובה שיכולה לחסוך לכם סכומים גבוהים של כסף. האמצעים שעומדים ברשות האינסטלטור, טוב ככל שיהיה, די מוגבלים כשמדובר בטיפול בקווי ביוב גדולים או בהצפות, אין ברשותו אמצעים חזקים דיים כדי לפתוח סתימה בצינור מרכזי, לטפל בשורשים שחדרו או אפילו לתקן צנרת שנסדקה.

במקרים כאלה, סביר להניח שהדבר שיעשה הוא הזמנת ביובית על ידי האינסטלטור עצמו. התוצאה למהלך שכזה תהיה תשלום כפול שיבוצע על ידכם. הראשון עבור שירותי האינסטלטור והשני עבור הביובית שהוזמנה על ידו וזאת בהנחה שהזמנתם בעל מקצוע הגון שלא יוסיף לסכום הכולל דמי תיווך – דבר שיכול לייקר את הפתרון באופן ניכר שלא לדבר על הזמן שיבוזבז לריק.

הזמנת ביובית בשלב הראשוני, תפתור את התקלה באופן מהיר ובמחיר זול הרבה יותר מאחר שהיא מכילה אמצעים מתאימים כדוגמת צינור בלחץ מים גבוה במיוחד ומיכל שמשמש לשאיבת ביוב ועוד אמצעים שמיועדים לטיפול בתקלות מורכבות כדוגמת שיקום של קווי ביוב או טיפול בשורשים שחדרו למערכת.

בעיות הביוב הנפוצות בישראל

כאמור, מעצם היות מערכת הביוב אחת התשתיות הנפוצות בעולם המודרני, הצורך באחזקה ובפתרון בעיות נפוץ במספר רב של מגזרים וקהלי יעד שונים.

בניינים משותפים

סתימה בצנרת הביוב בבניין מגורים גורמת בדרך כלל להצפות בקומות הראשונות. מבלי להיכנס לתיאורים מפורטים, ברור לכולנו שמדובר במחזה לא נעים שעשוי להלחיץ גם את הרגועים שבינינו.

סתימות ביוב בבניין מגורים נגרמות כתוצאה ממגוון סיבות כשאחוז ניכר מהן טמון בהתנהגות לא נאותה של הדיירים. השלכת מוצרי היגיינה מהווה למעלה מ-70% מהבעיות הנפוצות! דבר שיכול להעיד על היכולת של כל אחד ואחד לצמצם באופן ניכר מקרים של הצפות ביוב.

מעבר לכך, ישנן סיבות שאינן תלויות בדיירי הבניין כדוגמת התיישנות של הצנרת, חדירת שורשים ואפילו הימצאות של עסקים בקומות הראשונות אשר מחוברים למערכת הביוב המרכזית ויוצרים עומס חריג.

העלויות שכרוכות בטיפול בביוב בבניין מגורים

הפתרונות למצבים של סתימות ביוב בבניינים נעים בסקלה רחבה. החל ב-600 ₪ כשיש צורך בפתיחת סתימת ביוב בעזרתה של ביובית ושטיפה בסיסת של הקו, דרך 1100 ₪ כשיש צורך בשטיפת כל בריכות הביוב בבניין של עד 10 קומות ועד לכמה אלפי שקלים כשמתעורר הצורך לבצע צילום של מערכת הביוב, לשקם אותה באמצעות החדרת שרוול או כשיש צורך בהוצאת שורשים שחדרו.

במקרים קיצוניים, מתעורר הצורך להחליף את כל המערכת. דבר זה מתרחש כאשר מדובר בצנרת ישנה שקיימת בערך 50-40 שנים או יותר – בהתאם לתנאי השטח השונים.

העלויות שכרוכות בהזמנת ביובית ובטיפול בתקלות שהוזכרו, צריכות להיות משותפות לכל דיירי הבניין, זאת על פי סעיף 58 לחוק המקרקעין.

בכל אופן, במקרה שהתגלתה בעיה, יש לטפל בה במהירות האפשרית גם אם דייר כלשהו אינו מעוניין לשאת בעלויות משום שמדובר בבעיה תברואתית חמורה. במקרים כאלה, יש לשלם מקופת הוועד ולדרוש תשלום מכל דייר ודייר על פי חוק.

טיפ שחוסך כסף – לעתים קרובות מתרחשת הצפת ביוב בחצר הבניין. במקרים כאלה יכול להיות שהאחריות היא על הרשות המקומית וזאת בתנאי שההצפה מתרחשת בבריכת הביוב האחרונה שמתחברת לקוו העירוני מאחר וסיכוי סביר שהסתימה נמצאת מחוץ לתחומי האחריות של הדיירים אך ההשלכות שלה באות לידי ביטוי דווקא בחצר האחורית שלכם.

ביובית לבתים פרטיים

אם זה עתה עברתם להתגורר בבית חדש, סביר להניח שלא תתקלו בבעיות חריגות במערכת הביוב לפחות בשנים הראשונות. יחד עם זאת, בעלי בתים פרטיים חולקים יחד את אחת התופעות הנפוצות בישראל בדמות חדירה של שורשים אל מערכת הביוב.

השורשים ניזונים מהשפכים ולכן מוצאים את דרכם אל הקווים, מתעבים שם ולבסוף סותמים את הצינורות.

כמו בבתים משותפים, גם כאן הדרך הטובה ביותר להתמודד עם התופעה נעוצה במניעה. תכנון נכון של גינת הבית, בחירת צמחייה מתאימה ונטיעת עצים במרחק בטוח מבריכות הביוב, יבטיחו יחד שלא תתקלו בבעיות של שורשים בביוב.

יחד עם זאת, אם נתקלתם בבעיה, עומדים לרשותכם מגוון אמצעים מעניינים שיכולים להחזיר את השגרה מהר ממה שאתם חושבים ובמרבית המקרים בעלויות סבירות וחשוב מכך – לא ידרשו מכם להרוס את הגינה שכל כך עמלתם עליה.

מדובר בשיקום קווי ביוב באמצעות החדרת שרוול חזק במיוחד שמצפה את הצינור באופן אמין. ציפוי שנעשה כהלכה יכול להחזיק מעמד שנים רבות.

חשוב לציין שפתרון יעיל וממושך עדיין דורש תכנון מחדש של הצמחייה הסוררת שכן השורשים שזה עתה קוצצו, ימשיכו לגדול והפעם ביתר שאת, עד לסתימה הבאה.

שירות ביובית לעסקים

עסקים רבים מייצרים שפכים שעשויים לגרום לנזקים למערכת הביוב העירונית ולכן הם מחויבים על פי חוק להתקין מערכות לטיהור שפכים או הפרדת שומנים.

מוסכים ומסעדות הם דוגמה מצוינת לכך. בעסקים כדוגמת אלה, קיימים בורות איסוף אשר מפרידים את הפסולת המזיקה למיכל נפרד אשר צריך להישאב ולהישטף אחת לכמה שבועות – בהתאם לנפח המיכל.

טיפול במפריד שומנים יעשה על ידי ביובית – בדרך כלל ביובית נמוכה אשר מתאימה לכניסה למקומות צרים ונמוכים כדוגמת חניונים שלרוב מכילים את אותם בורות שמן מפורסמים.

האחריות שלכם בבחירת קבלן ביוב

השפכים שנשאבים חייבים להיות מפונים אל אתרים מורשים שנקבעו בחוק. חריגה מנהלים אלה יכולה להביא לנזק אקולוגי חמור במיוחד. חשוב לציין שפינוי השפכים אל האתרים המורשים הללו כרוך בעלות כלשהי מצד קבלן הביוב, דבר שעשוי לייקר בכ-10% ויותר את העבודה.

בעת האחרונה הולכים ומתרבים הפרסומים על מפעילי ביובית שרצו לחסוך כמה מאות שקלים ופינו את השפכים אל מקומות שאינם מוסדרים בחוק. התופעה באה לידי ביטוי בשפיכה של ביוב ושפכים אחרים למקומות נטושים ואפילו לשמורות טבע ונחלים – דבר שפוגע בכל אחד ואחת מאתנו. זוהי מלחמה מתמשכת שמלווה בקנסות כבדים על אותם מפרי חוק, קנסות שקשה לומר שפותרים את הבעיה באופן יעיל.

זו בדיוק הנקודה להזכיר לכם שלפני שאתם מזמינים ביובית, וודאו שהשפכים אכן מפונים למקומות מוסדרים. אמנם קשה לדעת מי דובר אמת אך הצעות מחיר נמוכות באופן מובהק צריכות לעורר אצלכם חשש מוצדק.

בחירת קבלן ביובית מומלץ ואמין לא רק שתבטיח את מניעת התופעה הפסולה, היא גם תבטיח לכם שירות מקצועי והוגן שהרי תסכימו אתנו שקשה לסמוך על אדם שעובר על החוק ומפנה שפכים אל שמורות טבע...

בעל מקצוע שפועל על פי חוק ותקנים מקובלים, הוא זה שיבצע עבורכם את העבודה ויפתור כמעט כל תקלה על הצד הטוב ביותר.