אתגרים מיוחדים להסדרניקים עורפיים

לא כל חיילי ההסדר משרתים בקבוצות. חיילים עורפיים משרתים לבד ומתמודדים עם אתגרים אחרים מחבריהם, כמו שירות במשרד צבאי עם חיילות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בטבת תשע"ח

אתגרים מיוחדים להסדרניקים עורפיים-ערוץ 7
הרב דרוקמן בפני באי הכנס
צילום: יהונתן הזה

כנס של רכזי החיילים בישיבות ההסדר המלווים את התלמידים בשירות הצבאי בעיקר בלימוד תורה ובליווי ותמיכה, התקיים היום (שלישי) בקיבוץ עין צורים.

על הכנס ועל הליווי הניתן לחיילי ההסדר, בעיקר אותם שאינם משרתים בקבוצה אלא כבודדים, שוחחנו עם מולי יסלזון, ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר.

את דבריו פותח יסלזון בקביעה לפיה הליווי של החיילים הוא גם זכות הכוללת את לימוד התורה ושמירת הקשר בין החייל לישיבה, אך גם חובה מתוקף סמכות שניתנה לאיגוד על ידי משרד הביטחון, ובשם חובה זו מופעלת פונקציית הרכז שתפקידו מתן תשומת לב מיוחדת לחיילי ההסדר בתקופת שירותם.

יסלזון נשאל אם הקשר עם הישיבות אינו למעשה מתפקידיה של הישיבה, ובפועל הדבר אינו קורה כחלק מתפקודה של הישיבה, כאשר רבות מהישיבות שולחות רבנים לבסיסים, שולחת עלונים, הודעות ווטסאפ עם דבר תורה וחיזוק וכיוצא באלה

"אנחנו לא באים במקום הישיבה, אלא להאדיר ולהעצים את העבודה של כל ישיבה וישיבה בפני עצמה. זה כוחו של איגוד שעובד בצורה מסונכרנת מול רשויות הצבא. זה היתרון שלנו על פני קבוצות אחרות מתוקף היותנו מסגרת ששולחת קבוצות של בחורים מעולם הישיבות למלא תפקידים ביחידות השונות.

''הבחורים מגבשים את האופי שלהם בישיבות ומוציאים את זה לפועל במהלך השירות. אנחנו רואים את המצוינות שלהם במבנה המיוחד של הקבוצה ואנחנו מעתיקים זאת גם מול חיילים בפרופיל עורפי, בתיאום עם הצבא".

על ההתמודדות של החיילים העורפיים מספר יסלזון: "בדרך כלל הם מוצבים שניים שלושה לבד, ונקלענו לסיטואציה שהרגישו חשופים וללא ליווי מספיק של הישיבה. אנחנו מנסים לגבש ביחד קבוצות גרעינים גם של בעלי פרופיל עורפי, גם בהתאם לצרכי הצבא, גם במקומות שהם לא קרביים, לתת שירות מועיל ואפקטיבי ולנצל את הקבוצתיות ככוח מניע ששומר על קשר עם הישיבה במהלך השירות".

גרעיני הבחורים הללו מתגבשים וכוללים בתוכם תלמידי כמה ישיבות הסדר יחד, כאשר המשותף להם הוא המרחק הגיאוגראפי של השירות, אם בבסיס אחד או באזור אחד.

"הצבא גילה את הפוטנציאל והבין שכשכולם ביחד הם אוצר, וכשמדברים את אותה שפה גם אם הגיעו מבתי מדרש אחרים החברות והמיוחדות שלהם משמעותית. מינינו אדם במשרה שמעביר להם שיעורים מעבר למה שעושה כל ישיבה באופן עצמאי.

''הייתה לדוגמא קבוצה בעיר הבה"דים שקיבלה הסעה לישיבה בירוחם ללימודים באחר צהריים אחד. ההרגשה שנמצאים במסלול של הסדר ולא לבד לא צריכה להיות רק נחלת הח"ירניקים ובעלי הפרופיל הגבוה".

על הפעילות של האיגוד מול אותם חיילים עורפיים מוסיף יסלזון ומספר: "אנחנו מתמקדים בשלושה תחומים: ביקורים בשבתות של רבני ישיבות בתיאום עם הצבא. בשבת יש יותר זמן לקשב לחיילים, ללמוד איתם ולשמוע אותם. אנחנו מקיימים ימי לימוד יחד עם הרבנות הצבאית, מביאים רבני מהישיבות בהפסקות מאימונים וגם במהלך השירות הסדיר.

''מעבר לקשר של כל ישיבה וישיבה ראינו חשיבות באיגום תפקיד רכז החיילים בצבא. הפעילות הנוספת היא לימוד תורה בשיתוף ארגונים נוספים, לראות שהם ברצף של לימוד, שריח בית המדרש נמשך ומעצים את ההזדהות שלהם עם השליחות".

לדבריו חשיבות הקשר הנמשך בין התלמידים לישיבות ברור כיום גם לצבא ולמפקדים עצמם ולא רק לעולם הישיבות. "מ"פ בכפיר סיפר לי על מסע שבו המ"מ של ההסדרניקים אמר לו בקשר שבקושי נשארו לו אנשים כי ההסדרניקים רצים בכל הפלוגה ודוחפים את האחרים. הרוח הגדולה הזו שנושבת בית המדרש נותנת להם עצמה בשירות שלהם".

בהתייחס לקשיים המיוחדים של חייליפ עורפיים דתיים הזכרנו את נושא השירות המשותף בין חיילים לחיילות, מציאות הקיימת בעולם המשרדים הרבה יותר מאשר בעולם השטח של היחידות הקרביות. "אין ספק שבחור שגדל בחינוך ממ"ד, בתנועת נוער ובישיבת הסדר מגיע מרקע תרבותי שונה לחלוטין ממה שהוא פוגש בצבא, ואנחנו שמחים על המפגש הזה.

''יש הבדל בין החשיפה והשחיקה היומיומית של אדם לבד לבין קבוצה שנמצאת יחד בתנאי שדה ואימונים. הרבה מהחיילים גם מסיימים יום עבודה בשלב מוקדם, רבים לומדים בשעות הערב בישיבות בתל אביב, עובדים בשליחות בבתי אבות וכו'. סדר היום שלהם שונה. החשיפה לעבודה משרדית ולעבודת מודיעין מאוד מאתגרת ומציבה קשיים לא פשוטים, ולכן הקבוצתיות יכולה לשמר את הרוח המיוחדת שהכירו אותה בבית המדרש, מבלי לפגוע חלילה בעבודה שלהם".

יסלזון מציין כי בנושא השירות המשותף "ראשי ישיבות בודקים את היחידות הללו. הרבה יחידות מבקשות את האיכות והמוטיבציה של הבחורים, וחשוב לנו לראות שהתנאים הבסיסיים של החייל לא מייצרים קשיים שהם שלא ממין העניין כמו שהות ארוכה בחדרי חמ"ל סגורים וכיו"ב.

''לכן אנחנו מבקשים לוודא שסביבת העבודה תוכל לאפשר להם לחיות יחד עם החברים שלהם, לא לפזר אותם ולתת תנאים שיאפשרו לחייל לעשות תפקיד בצורה מיטבית. החשיפה עם חיילות גדולה הרבה יותר, ואנחנו גאים בחיילים שלנו שיודעים לעמוד בכבוד על הדרישות שלהם ומצד שני לכבד את השונות של האחרים".