תפיסה כוללת לשיפור איכות החיים ביו"ש

תפיסת הביטחון ביהודה ושומרון הוצגה לראשונה לראשי הרשויות: עליונות מבצעית באמצעות שימוש בתפיסה, תשתיות וטכנולוגיה.

עדו בן פורת , ט"ו בטבת תשע"ח

הדיון שנערך במשרד הביטחון
הדיון שנערך במשרד הביטחון
צילום: אריאל חרמוני דוברות משהב"ט

דיון מיוחד נערך היום (שלישי) בראשות סגן שר הביטחון אלי בן דהן ובהשתתפות מפקד פיקוד מרכז האלוף רוני נומה, יו"ר מועצת יש"ע חננאל דורני, ראשי מועצת יש"ע וראשי הרשויות ביהודה ושומרון.

במהלך הדיון, שנערך לבקשת שר הביטחון ליברמן, הוצגה תכנית "קשת יהונתן", אשר הוכנה לבקשת השר. עלות התוכנית מוערכת במיליארדי שקלים.

ראשי הרשויות ביהודה ושומרון הודו לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולסגנו אלי בן דהן על תפיסת העולם החדשה שהם מובילים במשרד הביטחון, בראייה הכוללת את כל מרכיבי החיים באזור, ועל שיתופה עם ראשי ההתיישבות.

בפגישה עודכנו ראשי יש"ע בתוכנית העתידית להגנת המרחב והישובים, וכן מצב תכנון וביצוע כבישים חדשים ברחבי יהודה שומרון ובקעת הירדן. בתוכנית החומש מופיעים כבישים רבים לתכנון שיפור וסלילה, בהם 60, 90, 375, 437, 45, 55, 505, 466, 465, 5066, 446, 80 אשר צפויים להפוך את הנסיעה בכבישים לבטוחים ובטיחותיים יותר, ולהקל על איכות החיים והבטיחות בדרכים של כל התושבים החיים במרחב.

סגן השר בן דהן עדכן על הכבישים שכבר נמצאים בביצוע כמו כביש 'לב יהודה' (עוקף אל-ערוב), כביש עוקף חווארה, שיקוע קלנדיה, הכביש לבית אריה וכביש חשמונאים מודיעין עלית.

במהלך הדיון, אמר סגן שר הביטחון אלי בן דהן כי: "זו הפעם הראשונה שמשרד הביטחון מציג תפיסה כוללת לשיפור איכות החיים ביהודה ושומרון ולא מסתפק רק בשמירה על מרקם החיים הקיים. התכנית הוכנה בהנחיית שר הביטחון, והיא מביאה ליד ביטוי את עמדת כל גורמי הביטחון הרלוונטיים. התוכנית מחזקת את עליונות הצבא ואת ביטחון התושבים תוך שימוש בטכנולוגיות חדשות".

מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, הציג את התכנית שמטרתה לשפר את איכות החיים והגברת הביטחון ביהודה, שומרון והבקעה תוך השגת עליונות מבצעית ביהודה ושומרון באמצעות שימוש בתפיסה, תשתיות וטכנולוגיה, וזאת למול האתגרים הביטחוניים הרבים במרחב, ובעיקרם אתגר הטרור. האלוף הדגיש את מחויבות כוחות הביטחון לביטחון ולאיכות תושבי המרחב.

יו"ר מועצת יש"ע חננאל דורני אמר: "מדובר בקפיצת מדרגה גדולה מאוד ביכולות של מערכת הביטחון, ומידע שיחזק את תחושת הביטחון של תושבינו. בהתיישבות יש היום איכות חיים והרגשת רוגע, ואני מודה למערכת הביטחון ולחיילי צה"ל על כך. אני שמח על התוכנית הרחבה, כעת נדרש תעדוף של הממשלה בתקצוב ביצוע הפרויקטים החשובים שהוצגו בפנינו."