ועדת הכנסת דנה הבוקר (רביעי) ביחסי הגומלין בין הכנסת ובין אזרחי ישראל באיו"ש, על רקע הנחיית שרת המשפטים איילת שקד ולפיה כל חקיקה ממשלתית חדשה תחייב התייחסות ליהודה ושומרון.

חברי כנסת שניסו להפריע לדיון הוצאו מאולם הוועדה, בהם מיכל רוזין ועיסוואי פריג' ממרצ, ואורן חזן מהליכוד.

שרת המשפטים איילת שקד סיפרה בדיון כי "בחודש מאי האחרון העברתי, יחד עם השר יריב לוין, מכתב לכל חברי ועדת שרים לחקיקה ובו הסברנו שבכוונתנו להסדיר נוהל עבודה חדש בכל הנוגע להצעות חוק ממשלתיות.

"לפי הנוהל שביקשנו לייסד – בטרם נדון בהצעת חוק ממשלתית לגופה – נבקש להבין מה התחולה המתוכננת מצד המשרד היוזם ביחס לתושבי יהודה והשומרון'', סיפרה שקד.

לדבריה, נוהל כזה אינו יכול להתקיים ללא גורם ממשלתי המתכלל את העשייה בנושא. ''לכן קיבלתי החלטה על מיני רה-אורגניזציה אצלי במשרד ותחום יהודה ושומרון עבר מהמחלקה המנהלית למחלקה הציבורית-חוקתית בניהולו של המשנה ליועמ"ש, רז נזרי. בתוך המחלקה הזו הקמנו אשכול חדש שאחראי בין השאר על נושא השוואת החקיקה ביהודה ושומרון''.

שקד ציינה כי לתפקיד ראש האשכול החדש מונה עורך הדין אבינועם סגל ''שמביא איתו לתפקיד הרבה מאוד ידע וניסיון, והחל מתחילת דצמבר הנושא החשוב הזה תחת אחריותו''.

''אנחנו לא ביהודה ושומרון כדי להיעלם יום אחד. אנחנו כאן כבר 50 שנה ונהיה כאן גם עוד 5,000 שנה", הדגישה שרת המשפטים.

שר התיירות יריב לוין אמר בדיון כי אי השוויון בין תושבי יהודה ושומרון ובין תושבי שאר הארץ זועק לשמיים. ''עד שהמצב המתחייב של החלת ריבונותנו על כל חלקי ארץ ישראל יוסדר, אנו חייבים לתקן את האבסורד הזה.

''כשבצה״ל רוצים לפנות בית שחרג במטר יש כוחות ותקנים לבצע, אבל עשרות שנים לא מצליחים להעמיד כוח אדם דרוש למלא את החובה הבסיסית על פי דין להחיל חוקים על יהודה ושומרון", אמר לוין.

״זה לא סוד שאני מאמין שיבוא היום שבו לא נזדקק לדון בנושא הזה משום שהדבר הנכון לעשות הוא להחיל את ריבונותנו על כל שטחי ארץ ישראל, כולל שטחים ממזרח לירדן. עד שהמצב המתחייב הזה יוסדר, צריך לעשות הכל כדי לצמצם את הפער והאנומליה הקיימת", הסביר.

לדבריו, כל חוק שמתקבל צריך להיות מוחל אוטומטית על יהודה ושומרון, אלא אם יש סיבה מיוחדת שדורשת תיקון. ''ככה היה שוויון בין אלו שגרים שם לאלו שגרים בשאר חלקי ארץ ישראל. ככה גם היינו מסדירים תשתית ליום שבו המצב יוסדר כפי שאמרתי קודם- החלת הריבונות''.

''המצב הקיים הוא מצב שנדמה לי שגם באופוזיציה אי אפשר להשלים איתו. שוויון וזכויות אזרח חשובים לכולם, אין להם קו מפריד''.

השר לוין הוסיף, ''אני פונה ליועמ״ש איו״ש ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה- איך אתם ישנים בלילה? המערכות המופקדות לא מבצעות עבודתן ואתם חיים עם זה בשלום? צה״ל צריך לסיים עם זה ללא דיחוי, וכפי שפועלים מהר ומוצאים תקנים לפינוי בית שחרג במטר, כך צריך לפעול מהר כדי להחיל את החוקים״.

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן אמר בוועדת הכנסת "אני מצטער לאכזב את אנשי השמאל שיושבים כאן, תושבי יהודה ושומרון כאן כדי להישאר לנצח''.

במסגרת תפקידו, סגן השר אחראי על קביעת סדרי עדיפות לעבודתו של יועמ"ש איו"ש בנושא השוואת החקיקה, שחלה במדינת ישראל כולה אך לא ביהודה ושומרון. "גיבשנו חוקים שצריך להחיל על יהודה ושומרון, כמעט 70% מהחוקים עוסקים בתכנון ובניה. בשנה הקרובה נקדם עוד ועוד חוקים ונחיל אותם על יהודה ושומרון".

כמו כן, חשף סגן השר בן דהן כי בשנה האחרונה הוא מנהל משא ומתן מול משרד האוצר כדי להוסיף תקני כוח אדם למינהל האזרחי: "אני מנהל דו שיח מול משרד האוצר כדי להוסיף תקנים למינהל האזרחי, כדי שיוכלו לדאוג להתיישבות היהודית שגדלה פי חמישה מאז הסכמי אוסלו וביחס הפוך לכך, כמות כוח האדם ירדה לפחות מחצי.

''ארגוני שמאל מתישים את המערכת בבג"צים, יועמ"ש איו"ש נאלץ להתמודד עם מעל 500 בג"צים של הערבים ושל ארגוני שמאל קיצוני. לכן, היועמ"ש מתמודד עם מחסור בכוח אדם. זה בנוסף לתהליך השוואת חקיקה שמצריך כח אדם נוסף".

את דבריו סיים הרב בן דהן באמירה ערכית לגבי הזכויות והחובות של האזרחים ביו"ש, "כמו שמטילים חובות על תושבי יהודה ושומרון, כך תפקידנו לדאוג לכך שיינתנו להם גם זכויות".

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר בדיון כי "חוקים רבים נחקקו עד היום ללא הגדרה ברורה כיצד ייושמו – בחקיקה ראשי או דרך צו אלוף. אנחנו לא נאפשר את המצב הזה יותר. ההחלטה הזו תוביל שינוי ביחס לתושבי יהודה ושומרון ובכך יתחיל מצב חדש אשר יפסיק את האפלייה כלפיהם".

בתגובה לקריאותיו של חבר הכנסת מוסי רז אשר צעק בעת שהוצא מן האולם - "טרוריסט ומחבל" לעברו של יו"ר הועדה, אמר חה"כ קיש "נחצו כאן קוים אדומים. מדובר בהסתה חמורה מאוד נגדי. לא ייתכן שהאלימות הזו מצידה של האופוזיציה אשר באה לידי ביטוי גם במהלך הדיון תמשיך להתקיים. אני מצפה מהאופוזיציה לגנות בכל פה את הקריאות הללו נגדי".