פרסום ראשון:
ירידה במוטיבציה של נשים לשירות קרבי

מסמך של חיל החינוך מציג ירידה במוטיבציה של נשים להיות לוחמות. רק 55% מהמועמדים לשירות ביטחון מביעים נכונות לשרת בתפקיד קרבי.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט"ז בטבת תשע"ח

מתוך המסמך של צה''ל
מתוך המסמך של צה''ל
צילום: ערוץ 7

מסמך של חיל החינוך והנוער שהגיע לידי ערוץ 7 ומפורסם הערב (רביעי) לראשונה, מציג ירידה במוטיבציה של בנות להתגייס לשירות קרבי.

במסמך שנקרא ''הערכת מצב שנתית-חברתית-חינוכית-ערכית לצה״ל לשנת 2018'' מובא סקר שביצעה מחלקת מדעי ההתנהגות (ממד"ה), יחידה שבין היתר מבצעת סקרים על נושאים שונים שקשורים להתנהגות ועמדות חיילי וקציני צה"ל.

מהסקר האחרון שביצעה ממד"ה עולה כי רק 55% מהמועמדים לשירות ביטחון מביעים נכונות לשרת בתפקיד קרבי לוחם.

הסקר מגלה כאמור, כי קיימת ירידה בקרב מלש"ביות ברצון לשירות קרבי, לאחר עלייה ניכרת שהיתה בשנת 2014.

רק חמישית בקרב בני הנוער סבורים שמי שמשרת ביחידה קרבית תורם יותר למדינה מבתפקידים אחרים. מרבית המלש"בים אינם סבורים כי החבר'ה האיכותיים יותר הולכים לקרבי.

במסמך נכתב עוד כי "על אף יציבות בהלך הרוח החברתי הרואה בשירות קרבי חלק משמעותי ותורם, ניתן להצביע על ירידה מסוימת בבלעדיות של השירות הקרבי כערוץ המרכזי לתרומה למדינה, ועל ירידה כללית ברצונם של נערים לקראת גיוס להגיע ליעדי לחימה, בייחוד ליעדי חי"ר ואג"ם".

ערוץ 7 פנה לדובר צה''ל כדי לוודא שהנתונים שפורסמו במסמך של חיל החינוך, ולפיהם קיימת ירידה במוטיבציה של נשים להיות לוחמות, הם אכן נתונים מבוססים.

רק כעבור יומיים התקבלה תגובת דובר צה''ל, ממנה ניתן להבין שבצבא מנסים להסתיר את העובדה שפחות ופחות נשים מבקשות להתגייס לשירות קרבי. בצה''ל, כך נראה, היו מעדיפים שהמסמך של חיל החינוך היה נכתב אחרת לגמרי, בלי נתוני האמת של מחלקת מדעי ההתנהגות.

תגובת דובר צה''ל: ״הנתונים המופיעים במסמך בהקשר למוטיבציית נשים ללחימה מסתמכים על סקר טלפוני שערך מערך מדעי ההתנהגות בצה"ל. לאור העובדה כי גיוס לוחמות הינו גיוס התנדבותי, ניתן לאמוד את המוטיבציה באמצעות משתנים נוספים. מכלול הנתונים, ביניהם העלייה בכמות המלש"ביות המגיעות למיונים לתפקידי הלחימה, מעידים על עלייה במוטיבציה לגיוס ללחימה בקרב נשים״.