אהרן אפלפלד
אהרן אפלפלד צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הסופר אהרון אפלפלד, חתן פרס ישראל לספרות יפה, הלך הלילה (חמישי) לעולמו בגיל 85. הוא נפטר בבית החולים בילינסון בפתח תקווה.

אפלפלד יובא למנוחות ביום ראשון בשעה 12 בצהריים בהר המנוחות שבירושלים.

אפלפלד כתב שורה ארוכה של ספרים וזכה לפרסים רבים. רבות מיצירותיו משקפות את חוויותיו כנער בשואה או כצעיר ניצול השואה בישראל הצעירה.

אם כי רבים מספריו אינם עוסקים בתיאור מאורעות השואה עצמם אלא יותר בתיאור ההתרחשויות שקדמו לשואה, בעיקר בכל הנוגע למצבו של היהודי באירופה שלפני מלחמת העולם השנייה, הקרוע בין מסורת אבות שהוא קשור אליה ואיננו יכול להימלט ממנה מחד, ומאידך העולם הגויי, היצרי, החופשי, המושך אותו אליו.

ספרו האחרון - ''תימהון'', יצא לאור בשנת 2017.

אפלפלד, כאמור, הוא חתן פרס ישראל לספרות יפה, וזכה גם בפרס עליית הנוער לספרות יפה, פרס ברנר לספרות, פרס מילוא לספרות, פרס אוסישקין ופרס מדיסיס לסופר זר.

אפלפלד קיבל תוארי דוקטור לשם כבוד מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת ברנדייס, אוניברסיטת בר-אילן, בית המדרש לרבנים באמריקה, ישיבה יוניברסיטי והיברו יוניון קולג'. הוא זכה בפרס גרינזאנה האיטלקי.

אפלפלד היה חבר האקדמיה ללשון העברית. בשנת 1997 נבחר כחבר זר של האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים. בשנת 2013 היה מועמד לפרס מאן בוקר הבינלאומי.