מושיטים לך יד לגאולה

לעיתים קרובות אנו מקשרים אסוציאטיבית מקרי התמכרויות לדברי רחוב, פושעים ועבריינים או אנשים שהמזל לא שפר עליהם.

תגיות: התמכרות
לאוס מדיה , י"ז בטבת תשע"ח

מושיטים לך יד לגאולה-ערוץ 7
יד הצלה
צילום: יח"צ

אנו מרחיקים מעצמנו כל אפשרות שזה יקרה לאנשים נורמטיביים, מתוך החשש שאם זה קרה להם, זה עשוי לקרות ליקירנו או לנו. אך המציאות מראה שההתמכרות עשויה לפקוד את כולם, אזרחים נורמטיביים ושומרי חוק כאחד, ללא הבדלים. ולכן, לעיתים קרובות, אנשים מפספסים את הימצאותם קרובים לסכנה, מתוך המחשבה "שלי זה בחיים לא יקרה!", ואז הם ממשיכים במסלול הנפילה ההרסני.

שורש ההתמכרות

הסיבות להתמכרות עשויות להיות רבות ומגוונות, אך בשורשן, הן נובעות מאיבוד שליטה. ברגע שאדם מרגיש שהוא מאבד את מושכות השליטה ושרוי במסלול ללא מוצא, הוא מחפש לנקוט פעולות כלשהן שיובילו אותו לשינוי או לתחושה טובה יותר. השימוש בחומרים המזיקים מסייע למשתמש לברוח מהמציאות הקשה אל תחושות הקלה זמניות. בצורה מסוימת, הוא מרגיש שהחזיר לעצמו את השליטה, על אף שמדובר בתחושות מדומות. לכן, בדרך כלל מאחורי ההתמכרות, מסתתרת לה מצוקה נפשית עמוקה יותר, שהמכור מנסה "להקל" עליה, באופן עקיף וסמוי או באופן מודע וישיר.

יד הצלה
צילום: יח"צ

כשהאלכוהול עולה על הכול

במציאות שבה האלכוהול נחשב לסם חוקי ונורמטיבי, אנשים רבים מועדים לשימוש הרסני לרעה. אלכוהול הינו סם פסיכואקטיבי, חבר במשפחת הסמים המדכאים. על אף הדעה הרווחת שאלכוהול נחשב לממריץ ומעורר, הוא למעשה מדכא את האזורים במוח המקושרים לחשיבה הגיונית ומאורגנת, בקבלת החלטות, בקואורדינציה ובטשטוש העכבות. אלו יוצרים את התחושה החיובית המעוררת. אלכוהול, בצריכה סבירה ובמסגרת תקינה ומבקרת, הינו בטוח ואף יכול לתרום לבריאות (כמו כוס יין אדום יבש). יחד עם זאת, שימוש רב באלכוהול הוא מזיק מאוד ועשוי להוביל לנזקים פסיכולוגיים, רפואיים ובמקרים חמורים, גם למוות. גמילה מאלכוהול, כמו מכל סם אחר, הינה קשה בשל תסמונת הגמילה, הקרויה כ"קריז", המתעוררת בהיעדר הסם או בניסיונות הגמילה, הן בשל התופעות הפיזיות הקשות והן בשל אלו הפסיכולוגיות המתעוררות כאשר המכורים מתחילים לראות את המציאות נטולת "כיסויים".

הימור פזיז ומסוכן

לא כל הימור הופך לפתולוגי, כך שאין צורך לחשוש אם גירדתם כרטיס גירוד השבוע. בדומה לכל התמכרות אחרת, המאפיין הפתולוגי מתייחס למינוני השימוש. כאשר מדובר במהמר כפייתי, רוב עיסוקיו נעים סביב ההימורים ומשבשים את חייו, מערכות יחסיו, חשיבתו ועבודתו. להתמכרות זו ישנן השלכות הרסניות בכל היבטי החיים. בייחוד כאשר המכור מתחיל להסתבך מבחינה כלכלית או פלילית. למעשה, רבים מהמכורים להימורים מגיעים למרכז גמילה מהימורים רק לאחר לחץ משפחתי או לאחר שהסתבכו בפלילים.

נפרדים מהסמים

סמים הם שם כולל לכל החומרים המשפיעים על מערכת העצבים המרכזית שלנו, הידועה יותר במינוח "המוח". חלק מהסמים הם חוקיים ומקובלים לשימוש ואילו אחרים אינם נחשבים לחוקיים ואסורים לצריכה. חומרים פסיכואקטיביים רבים עשויים להוביל לתלות, חוקיים ולא חוקיים לאחד. גמילה מסמים ואלכוהול הינה הכרחית ומתבקשת בשל ההשלכות ההרסניות של סמים לא חוקיים ואלכוהול על מערכות הגוף ועל הנפש, אך היא קשה במיוחד. היא מחייבת את המכור לשאת באחריות על חייו ועל כך שמסלול חייו השתבש. כלומר, המכור חייב להתפכח ולראות את המציאות כפי שהיא. מציאות שהוא ניסה להסתיר ולהתחמק ממנה באמצעות השימוש הכפייתי בחומר המזיק. כדי שהתהליך הקשה יעבור באופן מוצלח, עליו להיעזר בסביבה מקצועית תומכת ומבוקרת.

יד הצלה – מושיטים לך יד

מרכז גמילה "יד הצלה" ממוקם בראשון לציון ומציע ללקוחותיו מסגרת ביתית, אינטימית, חמה ומשפחתית. עמותת "יד הצלה" המפעילה את המרכז, מציעה תמיכה מקצועית ואיכותית, בעלת אחוזי הצלחה גבוהים, על ידי מיטב אנשי הטיפול המומחים בתחום – רופאים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, יועצים, מתנדבים ומדריכים, המונעים מתוך הרצון והאמונה לסייע ולשפר את חייהם של לקוחותיהם.

הכתבה נכתבה בעזרת חברת אוצר מילים המספקת שירותי כתיבת תוכן לעסקים וחברות.