הרב יואל קטן
הרב יואל קטןצילום: אתר ישיבה

אבוא ביתך.

שאלות ותשובות בנושא זוגיות ומשפחה.

הרב דוד סתיו, הרב אברהם סתיו.

ירושלים,

ספרי מגיד-קורן, תשע"ז. 38+503 עמ'

(02-6330530)

הספר כולל דיונים בשאלות רגישות בתחומי הבית היהודי, חלקן מיוחדות לדורנו – שאלת ההיתר לדחות נישואין או היריון לשם רכישת השכלה, הפריה מלאכותית לרווקה, נישואין עם בן זוג שאינו שומר מצוות, הסכם קדם נישואין, חתונה בלי רב, טבעת נישואין לגבר, מסירת טבעת מהכלה לבעלה מתחת לחופה, חובת האישה להתרצות ליחסי אישות גם כשהדבר לא נוח לה ועוד, ולבסוף השאלה עד כמה קיימת לאדם מהצד חובת דיווח על כך שאישה פלונית נאסרה על בעלה בעקבות התנהגות נלוזה.

הגישה של המחברים מקילה עד כמה שניתן ולפעמים אולי אף יותר מכך – כמו ההיתר לרווקה להוליד ילדים בהזרעה מלאכותית, היתר שאינו מוסכם על רוב ככל רבני ישראל.

***

כנפי רוח.

101 מאמרי התבוננות בפרשיות התורה.

יעקב אלטמן.

מרכז שפירא,

אור עציון ספרי איכות תורניים, תשע"ז. 448 עמ'

(08-8502822)

ד"ר אלטמן הוא פסיכולוג ואיש ספר, בעל מבט מקורי ועין חדה. אחרי שנים רבות של לימוד בישיבות עבר לאקדמיה, אחז בזה וגם מזה לא הניח ידו. הוא כבר פרסם את הגיגיו בבמות שונות, ועתה אסף ממשנתו דברי ביאור וחידוש ורגש והתבוננות על שני נושאים בכל פרשה, והוא מציג אותם לציבור בספר מהודר זה. מדובר על שילוב של ענייני פשט ודיוקי מוסר והנהגה, בלשון קצרה ומדויקת, עם הרחבות בסוף כל פרק שבהן הוא עומד ביתר העמקה על נקודות מרכזיות בכל נושא.

כך למשל בפרשת שמות מבהיר לנו המחבר שמה שנראה לנו מובן מאליו, כמו הצורך שמשה יקבל את בקשת ה' להיות מושיען של עם ישראל, עד שאנו תמהים על היסוסיו והתלבטויותיו - לא נראה כלל מובן מאליו למשה רבנו עצמו. הוא מוסיף שלמעשה כך הוא גם בעוד מושגים אמוניים שהיום הם מובנים מאליהם לכל מי שבשם ישראל יכונה, אך פעם היו חידוש גדול. הוא מביא כדוגמה את עקידת יצחק, את בקשת משה לראות את כבוד ה', ומצד שני את האמונה השלמה בגאולה הצפויה ועוד.

בסוף הספר שני נספחים חשובים, על התורה ופירושיה ועל ספרים ומחבריהם.

***

מקראות.

פרשת יתרו.

עיון רב תחומי בתורה.

יואל בן-נון ושאול ברוכי.

ראשון לציון,

ידיעות אחרונות וספרי חמד, תשע"ז. 278 עמ'

([email protected])

לקראת פרשות ספר הגאולה שאנו פותחים השבוע מחכה לנו ספר חדש, המהווה את ראשיתה של סדרה חדשה שמבקשת להאיר את התורה מכמה כיוונים כאחד: עיקרי דרשות חז"ל ופרשנות גדולי המפרשים והפרשות המקבילות לכל פרשה לפי נושאיה, התבוננות בלשון התורה ובסגנונה ובטעמי המקרא ובמסורה, רקע מדעי וריאלי של הכתובים, ו'בינה בתורה' – סדר ומבנה וניתוח ספרותי ורעיוני של כל פרשה.

כרך זה עוסק בפרשת יתרו, במתן תורה, בעשרת הדברות ועוד, ומשתתפים בכתיבתו נוסף לעורכים גם רבנים וחוקרים מישיבת הר עציון וממכללת הרצוג שעל ידה, כל אחד מומחה בתחומו ובעל ניסיון רב בהגשת פרשנות לתנ"ך על פי הפשטות המתחדשים בדורנו. גם הספר על פרשת משפטים עתיד להופיע בקרוב.

לתגובות: [email protected]