כך מושמדים אתרי עתיקות באיו"ש

דחפורי הגנבים הפלסטינים עובדים ללא רחמים, משטחים מתחם ארכיאולוגי ומחרבים אותו.

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ט בטבת תשע"ח

ארכיאולוגיה
ארכיאולוגיה
צילום: אלירן אהרון

דחפורים פלסטינים מחריבים בתקופה האחרונה אתרים אריכאולוגים ברחבי יהודה ושומרון ללא כל הפרעה, זאת בניגוד להסכמי אוסלו.

חדשות 2 הביא את סיפורו של אזור הכפר עוג'א א-תחתא שבו היה בעבר עיר בשם ארכילאיס. מי שהקים אותה היה בנו של הורדוס, אורכילאוס, וגרו בה אלפי אנשים.

"זו עיר גדולה וחשובה בעמק הירדן", הסביר חגי כהן קלונימוס, דוקטורנט לארכאולוגיה באוניברסיטה העברית. "זה אתר של כ-355 דונם - והגיעו אליו טרקטורים ובולדוזרים שפשוט חפרו ונברו בו בצורה בלתי נתפסת".

לדבריו, מנסים הגנבים הפלסטינים למצוא אוצרות במתחם ולמכור אותם בשוק העתיקות.

"כמו שדאע"ש הרסו באירן ובסוריה אתרים של אלפי שנים, אותה סיטואציה מתרחשת גם כאן", טוען קלונימוס. "זה הרס מכוון ושיטתי של אתר ארכאולוגי, בלי שאף גורם נותן מענה לדבר הזה. זו פשוט טרגדיה".

אזור נוסף שהובא בכתבה הוא פצאיליס, העיר העתיקה השוכנת בין פצאל היהודית לפסאל הערבית.

באתר הזה כבר הספיקו לבצע עבודות ארכיאולוגיות ואף חשפו בית מרחץ מעוטר פסיפס - אך הוא ננטש, וכעת הוא מלא בבורות שוד ובאשפה. "אנחנו בסיטואציה בלתי אפשרית, בה האתרים האלה נחפרים ואז ננטשים, והופכים להיות שטח הפקר לכל אדם שרוצה לבוא ולנסות להרוויח משהו מהאתר הזה", מסביר קלונימוס. "העברנו פנייה, אבל יש פקח אחד בכל יהודה ושומרון שאמור להיות אמון על שוד והרס עתיקות".

"הפלסטינים מנסים לקדם הכרזה על אתרי מורשת פלסטינים. בקרוב הם אמורים להכריז שהמגילות הגנוזות זו מורשת פלסטינית. מדינת ישראל חייבת לקחת את האחריות ולהגן על האתרים הארכאולוגיים, שהם חלק מהמורשת ההיסטורית והתרבותית שלנו".