למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ביום חמישי האחרון התקבלה הכרעתו של בית המשפט בעתירתו של מורה דרך, מדריך תיירים בן למעלה מ-80 שוועדת האתיקה של משרד התיירות דרשה לפסול את רשיונו כמורה דרך משום שהשיב לתיירת נוצרייה שהטיחה תוך כדי סיור 'אתם היהודים רצחתם את ישו'.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מורה הדרך, חיים חזן, שסיפר על אותו סיור שכמעט ועלה לו בפרנסתו: "לפני שלושה חודשים הדרכתי בוויה דולורוזה תיירת מונצואלה שהגיע לסיור עם אמה. כשהגענו לתחנה החמישית הסברתי שפונטיוס פילטוס, המושל הצבאי הרומי, נתן לישו מכות עם הפלגנום, אותו השוט הרומי על חמישה לשונות עור וכדוריות מעופרת ומחטים של ברזל.

''כשהיו מכים עם השוט הזה היו מורידים לא רק את העור אלא גם את הבשר, והמקבל היה מת במקום. היא צרחה 'אתם היהודים הרגתם את ישו'", הוא מספר ומוסיף את הקללות שהטיחה בו באופן אישי פעם אחר פעם אותה תיירת.

"אני ארגנטינאי ממוצא מרוקאי. היהודי הקדום שבי שאג – שאגתי ולא צעקתי - שעם התירוץ הזה אתם הנוצרים רצחתם אלפיים שנה מיליוני יהודים. היא התחילה לבכות. הנצרות הקדומה הטילה את כל האשמה למותו של ישו על היהודים. זו המצאה נוצרית של אותה תקופה. אין שום ברית חדשה. יש ברית אחת והיא התנ"ך שלנו, ויש הספרים הנוצריים, נקודה. הגיע הזמן שהאנושות תדע את זה".

ובחזרה לאותו מפגש עם התיירת: "היא בכתה וברחה. לא נתנה לי זמן להתנצל על השאגה" מדגיש חזן על מנת שיהיה ברור שלכל היותר הוא מוצא לנכון להתנצל על השאגה שבה נאמרו הדברים, אבל לא על תוכנם. "היא ברחה למשרד התיירות בשער יפו והגישה תלונה. תוך חודש עשו לי שימוע מול תשעה בני אדם שאף אחד מהם לא היה מדריך תיירות, הם שפטו אותו למוות, כלומר שלילה לצמיתות מהרישיון אחרי חמישים ושתיים שנה של עבודה".

על מעמד השימוע הוא מספר: "לא הגן עליי אף אחד. לא היה אף אחד מאיגוד מורי הדרך שיאשר את מה שאמרתי או את איך שהתנהגתי". מתשעת הדנים בעניינו עלתה גם הטענה "שאני זקן ולא כדאי שאני אעבוד. לא שפטו אותי על מה שאמרתי אלא על הגיל שלי".

"לא שתקתי. איגוד מורי הדרך פחד להגן עליי", הוא ממשיך את סיפורו. לאחר שלא קיבל מענה מאיגוד מורי הדרך פנה "לקולגה, מוטי בר-נס, תותח שהתמודד בבתי משפט עם משרדי התחבורה, התיירות והפנים והוא תמיד מצליח. הוא אמר שעשו עוול איתי ולקח את העניין לאחריותו. הוא עשה לי את התכתובת. אני לא כותב טוב בעברית ולא יודע לנסח כמו מי שנולד כאן, והוא ערך לי את כל הניירת. הלך איתי לאורך כל המשפט".

בבית המשפט המחוזי בירושלים השופט יורם נועם הכריע לבטל את החלטת וועדת השימוע ובפיו של חזן הדברים נשמעים חריפים אף יותר: "הוא מחליט שאנשי משרד התיירות סתם חמורים, שעל דבר פשוט כזה שוללים רישיון ממדריך שמדריך יותר מ-52 שנה ואומרים עלי שאני זקן".

ואולי, שאלנו את חזן, כמדריך תיירים תפקידו הוא גם שלא להתעמת עם תיירת גם אם עמדותיה מכעיסות אותו ולהתייחס אליה כאל אורחת? חזן מזכיר לנו כמה עקרונות בסיס: "כתייר אתה אורח במדינה יהודית, יש לך מדריך יהודי ויש לו את הדעה שלו".

מוסיף חזן ומספר: "הוזמנתי על ידי כנסיות קתוליות בסנט דייגו, לפורטוגל, ספרד וארגנטינה כדי לומר מה אני חושב על הנצרות ועל חיי ישו, בגלל האופן שאני מדריך כאן, בארץ. אני שם את הדגש על כל הפרטים הרומים של הנצרות. הצלב היה פסק דין מוות נגד המורדים בקיסר, נקודה. עובדה היא שליד ישו צלבו שני גנבים. כל הרומאים היו גנבים. אלה היו יהודים שגנבו נשק מהמחנה הצבאי של הרומים כי ליהודים לא היה נשק, כפי שהיה לנו בתקופת הבריטים".

לדבריו כאשר הוא מגיע לכנסיות ברחבי העולם הוא מציג את האמת ההיסטורית כפי שהוא מכיר אותה, והעומדים מולו נכונים להקשיב לדברים: "הם רוצים לשמוע משהו אחר מהשטויות שהם שומעים מהוותיקן. אנחנו במאה העשרים ואחד.

''אני יהודי ולקח לי אלפים שנה לשרוד כדי להגיע לרגע הזה, כמו ששרדתי אלפיים שנה עד שבשבוע שעבר הנכד הגדול שלי נשבע בכותל למדינה היהודית, ועוד מעט נכד שני מתגייס לצבא. אני חולם להגיע להשבעה של הנכדות".

כשהוא נשאל מה הכי פגע בו בכל הפרשה, מחזיר אותנו חזן לרגעי המפגש עם אותה תיירת ומשיב: "האנטישמיות שלה, השנאה ליהודים. הנצרות רכבה על השנאה ליהודים. אין להם תאולוגיה משלהם, אלא שיבוש של היהדות וכדי להתקיים הם שללו כל דבר יהודי, אבל אני מזמין לקרוא את האוונגליון ולראות שמדובר בספרות של יהודים שנכתבו עבור יהודים".

באשר לדיון היהודי אודות השאלה אם מותר או אסור לקרוא את הכתבים הנוצריים הוא אומר: "הנצרות היא לא מחלה מדבקת, ברוך ה'".

כאן המקום לציין כי בתגובה לטענותיו של חזן כלפי איגוד מורי הדרך קובע יו"ר האיגוד, בני כפיר, כי "מר חזן אינו חבר באגודת מורי הדרך". כמו כן הוא מספר כי "עד שסיימה הוועדה את הדיון בעינינו לא פנה מר חזן לעזרה לאגודה במייל או בע"פ".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו