חה"כ מועלם וקיש
חה"כ מועלם וקישצילום: פלאש 90

כפי שהדברים נראים כרגע, המחלוקת סביב חזקת הגיל הרך יצרה משבר קואליציוני של ממש.

ח"כ יואב קיש (ליכוד) דורש ש"הבית היהודי" יעמוד מאחורי הסיכום הקואליציוני שהושג, לדבריו, לפיו חוק הכשרות והאפוטרופסות יתוקן באופן כזה שחזקת הגיל הרך תחול על ילדי גירושין עד גיל שנתיים, במקום שש.

לצורך ניסוח החוק, הוקמה ועדה משותפת לוועדת החינוך ולוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ יעקב מרגי (ש"ס). הוועדה קיימה ארבע ישיבות ונדמה היה שהיא מתקדמת לקראת חקיקה, ואז חל פיצוץ.

לפתע התברר שגורמים עלומים מהזרמים האנטי-משפחתיים של השמאל הקיצוני מנסים לתפוס טרמפ על החוק ולהוסיף לו סעיפים שיבטלו את מעמדם של כלל ההורים בישראל – ולא רק המתגרשים – כאפוטרופוסים החוקיים על ילדיהם.

בנוסף, השינויים המוצעים יאפשרו למדינה לפעול נגד הורים בחשד שאינם מכבדים את "תכונותיהם, כישוריהם ויכולותיהם” של ילדיהם או שאינם מתחשבים ב"רצונו, רגשותיו ודעותיו" של יוצא חלציהם. זאת, גם כאשר אין נגד ההורים כל חשד להזנחה או התעללות.

לאחר החשיפה בערוץ 7, ובעקבות התערבות של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), הודיעו חה"כ מרגי וקיש שלא יקדמו את הוספת הסעיפים לגבי האפוטרופוסות לחוק המוצע.

מתוך החוק המוצע
מתוך החוק המוצעצילום מסך

מאותו רגע, דיווחו כלי התקשורת שח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) מסרבת לקדם את החוק. במקביל נמסר שמשרד הרווחה מתנגד להורדת גיל החזקה מתחת ל-3.

ח"כ קיש – שהתמנה באחרונה לעמוד בראש ועדת הפנים של הכנסת – הודיע בתגובה כי הוא מסרב לעזוב את תפקידו הנוכחי בוועדת הכנסת, כל זמן שלא מאפשרים לו להעביר את תיקון חזקת הגיל הרך. מעמדת הכוח שלו בוועדת הכנסת, הוא בולם את קידומו של חוק שהגישה ח"כ מועלם, שבמסגרתו יוכרו מוסדות אקדמיים ביהודה ושומרון תחת המועצה להשכלה גבוהה.

ואז הגיע דיווח נוסף על הסלמה במאבק: בפעולת גיבוי לח"כ מועלם, עצרה שלשום (ראשון) שרת המשפטים, איילת שקד, את הדיונים בוועדת השרים לעניני חקיקה, והקפיאה את יכולת הקואליציה לקדם חוקים.

הפילה שבחדר

העימות הזה יוצר הזדמנות אמיתית לדון בפיל – ואולי צריך לומר, הפילה – שבאמצע החדר, שכולם חשים בנוכחותה ואיש אינו רוצה לדבר עליה. כוונתי לכוח שפועל פה מאחורי הקלעים ומכוון את חברות הכנסת "הפמיניסטיות" שמתנגדות לקיצור חזקת הגיל הרך.

כאמור, המשבר הנוכחי סביב הצעת החוק לא פרץ עקב ניסיון של ח"כ קיש לשנות את סיכום הפשרה לגבי חזקת הגיל הרך. הוא פרץ כאשר התברר הניסיון להוסיף לחוק סעיפים אשר ירעו באופן יסודי את מעמדם של ההורים בישראל. על זה חל הפיצוץ – ולא על הפשרה בנושא חזקת הגיל הרך, שכבר היתה מוסכמת, לכאורה. בדיון האחרון שקיימה הוועדה בנושא, לא היה כל ויכוח לגבי חזקת הגיל הרך.

האם השר בנט והשרה שקד באמת רוצים לפגוע במעמדם של כלל ההורים בישראל? אני משוכנע שלא. אני משוכנע שהם פשוט הולכו שולל, כפי שרבים וטובים וחכמים הולכו שולל, לגבי התוספות שמנסים להכניס לחוק הזה.

יש פה הזדמנות פז לחשוף את הקנוניה. לו אני ח"כ קיש – הייתי מכנס את ועדת הכנסת בכדי לחשוף את הגורמים שמנסים לפגוע במעמדם של כל 1.5 מיליון ההורים לילדים קטינים במדינת ישראל, ואשר נוקטים לצורך כך בתחבולות.

לעניות דעתי, הח"כיות ה"פמיניסטיות" סיבכו את הבית היהודי במאבק לא ראוי ומסוכן. אסור שהבית היהודי ייתפס כמפלגה שמקדמת פגיעה במעמדם של כלל ההורים בישראל. הבית היהודי לא יכול לפעול נגד המשפחה היהודית.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.