מועמד מפתיע. שקד
מועמד מפתיע. שקד צילום: אוהד צויגנברג

שרת המשפטים איילת שקד פירסמה הבוקר (שני) את רשימת המועמדים לשפיטה בבית המשפט העליון, מתוכם יבחרו שני השופטים החדשים שיכנסו לתפקידם במהלך 2018.

לרשימה המלאה

הרשימה כוללת 25 שמות, וחלקים ניכרים ממנה דומים לרשימה שעמדה בפני חברי הוועדה לבחירת שופטים גם בסבב הבחירה הקודם, לפני כשנה.

אולם, לרשימה התווספו שורה של עורכי דין מהמגזר הפרטי אשר מועמדותם מקודמת על ידי לשכת עורכי הדין, בתוכם עורכי הדין ציון אמיר, ברק טל ואסף פוזנר.

השם המפתיע שנכלל ברשימה מטעמה של שרת המשפטים איילת שקד הוא פרופ' אלכס שטיין, אשר נחשב לאחד המוחות הישראלים הבולטים בתחום המשפט.

בעברו היה שטיין שחמטאי, ואף זכה בנערותו באליפות השחמט הפתוחה של בריה"מ לנוער עד גיל 14. לאחר שעלה ארצה זכה בתואר אלוף הארץ בשחמט לנוער ואלוף צה"ל.

פרופ' שטיין הוא מאנשי האקדמיה המובילים בעולם בתחומים: פלילי, נזיקין, רשלנות רפואית, גישה כלכלית למשפט ותורת המשפט. שטיין חיבר 4 ספרים, ביניהם ספר פורץ דרך בדיני הראיות שפורסם בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד, וכן פרסם למעלה מ 60 מאמרים שהופיעו בכתבי העת היוקרתיים ביותר בעולם, לרבות כתב העת המוביל בעולם, Harvard Law Review (למעשה היה החוקר הישראלי הראשון שהתקבל לכתב העת היוקרתי של הרווארד).

מחקריו כוללים פיתוח של דוקטרינת הנזק הראייתי המפורסמת, שנעשה בשיתוף עם פרופ׳ אריאל פורת מאוניברסיטת תל-אביב וזכה לכ-1000 ציטוטים בפסקי הדין של בתי המשפט בישראל. כמו כן כתב מאמר מפורסם בעברית על "הבטחה מנהלית", שצוטט פעמים רבות בפסקי הדין של בית המשפט העליון וסייע בעיצוב הכללים שקובעים אימתי יש לאכוף הבטחת רשות שלטונית לאזרח.

שטיין מלמד כעת בבית הספר למשפט של ברוקלין, ניו יורק, לאחר ששימש פרופסור מן המניין בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, שם לימד בין היתר סדר דין אזרחי, סדר דין פלילי ודיני ראיות, ובבית-הספר למשפט ע״ש השופט קרדוזו בניו יורק.

בשנה שעברה שימש פרופסור אורח בבית-הספר היוקרתי של הרווארד, בו לימד את דיני הנזיקין ורשלנות רפואית. שטיין שימש פרופסור אורח גם באוניברסיטאות מובילות אחרות, כולל ייל, קולומביה, טורונטו ואוקספורד (באוקספורד לימד תובענות ייצוגיות).

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו