חקירות רה"מ: המשטרה מתקשה לגבש מסקנה

הרב ד"ר חיים שיין: "התקשורת לא מסוגלת לפרגן ויוצרת תעשייה של דכדוך, ברוך ה' ערוץ 7 ואחרים מגלים שישראל היא מקום שיפה לחיות בו".

בני טוקר , כ"א בטבת תשע"ח

נתניהו
נתניהו
צילום: הלל מאיר/TPS

הרב ד"ר חיים שיין מהמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט מתייחס בערוץ 7 להתמהמהות המשטרה בכל הנוגע לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

על רקע הדיווחים ולפיהם פרסום המלצות המשטרה יידחה בכמה חודשים, אומר שיין כי הדבר מעיד על מחסור בראיות של ממש.

"במשך כמעט שנתיים יש גורמים בתקשורת הישראלית שמנסים לשכנע שהכול גמור והכל סגור ויהיו המלצות על עבירות כאלה ואחרות, מתברר שהדברים לא כל כך פשוטים. כאשר יש למשטרה מסקנות וראיות חותכות וברורות אז החקירה לא צריכה להמשך שנתיים''.

שיין מתרשם כי ''מצב הראיות הוא לא כך כך פשוט, יש כנראה ויכוח בין המשטרה והפרקליטות שדורשת השלמות ולכן זה יקח כנראה עוד זמן".

הוא מקווה שהמשטרה תהיה מספיק הוגנת להודות שאין ראיות חזקות נגד ראש הממשלה, באם כך יתברר בסופו של דבר. ''משטרת ישראל משקיעה שנתיים בחקירות האלה, כולל ביקור של אנשי משטרה בהרבה מקומות בעולם, זה עולה מיליונים.

''אם המשטרה בסופו של דבר תגיע למסקנה שאין ממש בחומר אז אתה מבין שהם נמצאים בבעיה. אני רק מקווה שהמשטרה תהיה מספיק הוגנת ואם היא תגיע למסקנה שאין לה מספיק ראיות שתודה שזאת הבעיה ולא תחשוש לשמה הטוב".

לדבריו, התמשכות החקירה יוצרת אווירה של מערכת בחירות, "זה גורם לכל מיני מפלגות לעורר לעיתים מהומות מיותרות, אבל מבחינת ההיבט הפלילי נראה שיש למשטרה בעיה להגיע לאיזה מסקנה נחרצת''.

''מבחינת האינטרסים של השותפות הקואליציוניות לאף אחד אין באמת סיבה ללכת לבחירות. המצב הכלכלי והמדיני מצוין, המצב הביטחוני סביר מאוד, אני לא רואה מישהו שיכול להרוויח מללכת לבחירות ואם אין אינטרס סביר להניח שלא יהיו בחירות''.

ד"ר שיין מעריך שאם תקציב 2019 יעבור הממשלה תמשיך לתפקד עד סוף הקדנציה. ''יש בתקשורת הישראלית גורמים שלא מסוגלים לפרגן ויוצרים תעשייה שלמה של דכדוך, ברוך ה' שיש ערוץ 7 ואחרים שמגלים שמדינת ישראל היא מקום שיפה לחיות בו".