הרחבת סמכויות המאבטחים אושרה חלקית

ועדת הפנים אישרה הרחבת סמכויות למאבטחים במקומות שברשות המדינה אך לא אישרה הרחבת סמכויותיהם במקומות פרטיים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשע"ח

מאבטח. אילוסטרציה
מאבטח. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם אישרה צו לפיו יורחבו סמכויותיהם של מאבטחים, והן יוכלו לדרוש הזדהות או למנוע מאדם כניסה אם סירב למלא אחר דרישותיהם, במקומות שבאחריות המדינה.

בין המקומות בהם הורחבו הסמכויות: ברכבת, ברשות האכיפה והגביה, בשירות התעסוקה, במינהל רשות האוכלוסין וההגירה, ובבתי הדין הרבניים.

עם זאת, הוועדה לא אישרה את הרחבת סמכויות המאבטחים במקומות פרטיים, כגון קניונים, בתי מלון, בריכות שחיה, אולמות שמחות ומקומות תרבות בידור וספורט.

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם, הסביר "אני מקבל את הצורך בשירותים ממשלתיים. אלה מקומות שהמדינה הייתה צריכה לשים שם שוטר, ובגלל שאין לה מספיק תקנים, היא מפעילה שם אבטחה".

סנ"צ עופר יצחק ציין מנגד "אנו מנחים עשרות אלפי מאבטחים על פי חוק הסדרת הביטחון ומפקחים עליהם ביום יום. אנו קובעים את הקריטריונים למאבטחים ואת רמת ההכשרה שלהם, מרמת הגיוס ועד העבודה השוטפת. זיהינו פערים ביכולת המאבטחים לטפל באלימות. בעניין טרור יש להם סמכויות, אבל כשהם נדרשים לטפל באלימות אין להם סמכות. צריך לתת להם את זה".

ח"כ אמסלם השיב, "בוודאי שאנו רוצים לעצור כל אלימות, בבריכה, במסעדה. איפה שיש אלימות צריך לפעול. אבל צריך באלאנס, כי למאבטח אין אותה אחריות שיש לשוטר. גם אין לו מדים. כשמדובר במוסד מדינתי כמו ביטוח לאומי, אני מבין. אבל אם אתה רוצה סדר בבריכה, שכור 2 מאבטחים. למה אני צריך להאציל להם סמכויות שאני לא יודע איך הם יפעילו אותן?"

ח"כ לאה פדידה ציינה "יש פה יד רחבה מדי במקומות לא ממשלתיים. הצו פוגע בזכויות הפרט. אי אפשר לתת סמכויות כאלה למאבטחים שלא עוברים הכשרה ולהפיל עליהם כזו משימה. החוק נולד בחטא ואסור להרחיב סמכויות. למה בבריכה כן ולא בספארי? אין נתונים על אלימות במקומות האלה".