ד"ר קידר: ייתכן כי חידוש החשמל הוא פיצוי על הפסקת מימון אונר"א

ד"ר מרדכי קידר, מזרחן ומרצה באוניברסיטת בר אילן, מתייחס בראיון לערוץ 7 להפגנות של אזרחי איראן נגד המשטר, לאפקטיביות של חוק עונש מוות למחבלים ולתגובות בעולם הערבי להכרה האמריקנית בירושלים.

על הפגנות האזרחים באיראן, שלטענת השלטונות באיראן "הובסו", אומר קידר כי "צפויים גלים נוספים. נכון שזה לא בהיקף שהיה לפני שבוע, אבל הסיבות שגרמו לגל הזה לא נעלמו ואני לא חושב שיעלמו ולכן הגל הבא הוא רק עניין של זמן".

ד"ר קידר צופה שבחודש מרץ יש סיכויים גבוהים להתחדשות המהומות, "ב-21 במרץ יש חג באיראן שזה כל שנה חג מאוד רגיש בגלל כל מיני תופעות שקורות שם ברחובות עם מדורות ואש, מה שעלול בהחלט לגרום להפגנות ולבלאגנים, גם מסורתית יש שם בלאגן בחג הזה".

עונש מוות למחבלים ירתיע מחבלים עתידיים?

"יש ויש. אין פה שום דבר שפועל על כולם כל הזמן. יש אנשים שזה ירתיע אותם ויש אנשים שזה ייתן להם יותר מוטיבציה. יש אנשים שדווקא ירצו לנקום דם, נגיד ישראל תוציא להורג את אחד הרוצחים הללו, שכנראה יגיע לו הדבר הזה, יש מי שזה ירתיע אותו ויש מי שזה יעודד אותו".

ד"ר קידר מסביר כיצד ישפיעו הכרזות הממשל האמריקאי על הפסקת המימון לאונר"א. לדבריו הארגון לא יפטר עובדים חיוניים ולכן הראשונים להיפגע יהיו עובדי ההוראה וכך בתי ספר יתרוקנו. "מה יעשו עשרות אלפי תלמידים בעזה או במקומות אחרים? זה יוצר בעיה מיידית".

לדבריו, ייתכן כי הודעת שר האנרגיה שטייניץ על חידוש אספקת החשמל לעזה נועדה כדי להקל על המכה הכלכלית והפסיכולוגית על תושבי הרצועה ובכך למנוע התדרדרות המצב הביטחוני, "בעזה, הפסקת מימון אונר"א היא מכה קשה הרבה יותר מההכרה בירושלים משום שירושלים מעולם לא היתה בירת פלסטין ולכן לא נלקח מהם שום דבר שהיה להם, לעומת זאת הכסף כשאתה לוקח אותו אתה מונע דבר קיים. והם לא ערוכים למצב שלא יהיה כסף והם עומדים בפני שוקת שבורה".

ד"ר קידר מציין גם את מצבם הקשה של העזתים והיעדר התמיכה מצד מדינות ערב, "הסעודים ודאי לא יתמכו בהם, הקטארים גם הם היום בבעיות בגלל המצור עליהם, המצרים גם לא ששים לעזור לחמאס, איראן אולי כן אבל לא ברור איך היא תעביר את הכסף כשאין מנהרות. יש פה בעיות לא פשוטות".

"לכן כנראה ישראל החליטה, כדי שזה לא יתפוצץ עלינו באמצעות הפגנות על יד הגדר, לחדש את החשמל לעזה כדי לרכך את מה שקורה בימים האחרונים. אם ממשלת ישראל החליטה כך, כנראה שחשבו שם על העניין הזה, זו לא החלטה שמקבלים רק בגלל שפלוני או אלמוני 'בא לו' ולכן אני סומך עליהם שהם נקטו החלטה שיש מאחוריה היגיון''.

שמענו אמירה מצרית שמקבלת את ההכרה האמריקנית בירושלים ומציעה להכיר ברמאללה כבירת פלסטין

''הרבה מאוד בעולם הערבי יודעים שהסיפור הפלסטיני עם ירושלים זה 'פייק ניוז' מכיוון שקדושת ירושלים באסלאם זה משהו שהמציאו בני אומיה כשהם חיפשו מקום אלטרנטיבי לחאג' במקום מכה, בגלל מרד שהיה במכה בשנת 682 לספירה, חמישים שנה אחרי שמוחמד מת וכל הסיפורים על ירושלים זה הכל קשקושים".

"המצרים יודעים את כל הדברים האלה וגם נמאס להם מהפלסטינים, מהעניינים שלהם, מהמחלוקות שלהם, מהעובדה שהפלסטינים לא רוצים שום התקרבות בין שום מדינה ערבית לישראל עד שהם יקבלו את כל מבוקשם, שלעולם הם לא יקבלו. ולכן הערבים באיזשהו שלב לפני 3-4 שנים התחילו להפנות כתף קרה לפלסטינים עד כדי כך שהיום למצרים אין לו שום בעיה להגיד את הדבר הזה".

ד"ר קידר מציין שאיום ארה"ב בשלילת הסיוע ממדינות שלא יתיישרו לפי עמדתה, משפיע על קהיר, "מצרים חוששת מאוד לסיוע האמריקאי שהם מקבלים. ברגע שטראמפ קובע מדיניות אמריקאית, גם אם המצרים לא אוהבים אותה בנוגע לירושלים, מצרים לא יכולה לצאת בשביל הפלסטינים במדיניות נגד אמריקה כי מצרים תפסיק לקבל מהאמריקאים את הסיוע.

''אנשים במצרים ירעבו ללחם בגלל שהפלסטינים לא הגיעו להסדר עם ישראל לגבי ירושלים? למה הם צריכים לסבול?", מסביר קידר בראיון שנערך בתום הרצאה שמסר במתנ"ס בית אל.