טרור בשומרון
הרב רזיאל שבח הי"ד נרצח בפיגוע ירי

הרב שבח בן ה-35, אב ל-6 ילדים, נרצח סמוך לחוות גלעד. כוחות הביטחון מבצעים סריקות אחר המחבלים שנמלטו. צה"ל פרס מחסומים סביב שכם.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ב בטבת תשע"ח | עודכן: 00:09

הרב רזיאל שבח (35), אב לשישה ילדים ותושב חוות גלעד, נרצח בפיגוע ירי שאירע הערב (רביעי) סמוך לחוות גלעד שבשומרון, בעת שנסע ברכבו על כביש 60.

הרב שבח היה מוהל והתנדב במגן דוד אדום. לפני כשנה סיים את לימודי הרבנות ובתקופה זו היה בעיצומם של הלימודים לדיינות.

הרב הותיר אחריו את רעייתו יעל, ארבע בנות ושני בנים, הקטן שבהם הוא פעוט בן שמונה חודשים. מועד הלוויתו טרם נקבע.

צוותי מד"א שהוזעקו לזירת הפיגוע העניקו לרב שבח טיפול ראשוני ופינו אותו לבית החולים מאיר בכפר סבא, שם נלחמו הרופאים על חייו במשך דקות ארוכות, שבסיומן נאלצו לקבוע את מותו.

פיגוע ירי ליד חוות גלעד
צילום: מאור לביא/TPS

מחקירה ראשונית עולה כי המחבלים ירו מרכב חולף לעבר רכבו של הרב שבח, ונמלטו לאחד הכפרים בסביבה. כוחות הביטחון מבצעים סריקות באזור.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בעקבות הפיגוע, ''הצטערתי מאד לשמוע על מותו של הפצוע בפיגוע בצומת חוות גלעד. מדינת ישראל לא תיתן לטרור להרים את ראשו, ואני סמוך ובטוח שכוחות הביטחון יביאו את האחראים לדין.

''לבנו, תפילותינו ומחשבותינו עם המשפחה האבלה, המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד", הוסיף ריבלין.

מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, ביצע הערכת מצב באזור הפיגוע בהשתתפות מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף ערן ניב, ומפקד החטיבה המרחבית "שומרון", אלוף-משנה גלעד עמית.

בהערכת המצב הוחלט על שורת צעדים לאיתור המחבלים שביצעו את הפיגוע, בהם ביצוע בידוק מלא בכניסות וביציאות לעיר שכם ופריסת כוחות רבים ומחסומים באזור. כוחות נוספים הוקפצו לביצוע משימות במרחב.

כוחות צה"ל פועלים בעקבות הפיגוע
צילום: דו"צ

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר כי ''הערב קרה לנו הנורא מכל. רזיאל שבח הי"ד נרצח ע"י השפלים באדם. הוא הקדיש את חייו להצלת חיים - ואויבינו עסוקים רק בגדיעתם. אני רוצה לחזק את כוחות הביטחון העומדים על משמרתם. תושבי השומרון ומדינת ישראל כולה אבלים על האבדה הגדולה הזו מחבקים את המשפחה ואת הילדים היתומים''.

חובש רפואת חרום במד"א אליישיב רייכנברג סיפר "יצאתי עם אמבולנס מד"א מהיישוב קדומים הסמוך, הגעתי מהר למקום וראיתי בצד הכביש סמוך למעקה הבטיחות רכב פרטי ועליו סימני ירי. בכיסא הנהג ישב גבר כבן 35 בהכרה מעורפלת עם פצעי ירי בפלג גופו העליון.

''אזרחים שגרים ביישוב סמוך ושמעו את הירי הגיעו לסייע, בסיוע כוח רפואה של צה"ל שהגיע מהר למקום הענקנו לו טיפל רפואי מציל חיים והוא פונה לבית החולים כשמצבו קשה", תיאר החובש.

חוות גלעד הוקמה בשנת 2002 לזכרו של גלעד זר הי"ד שנרצח בפיגוע ירי שאירע שנה קודם לכן. בחווה מתגוררות כיום למעלה מ-40 משפחות.

פיגוע סמוך לחוות גלעד
צילום: נדב גולדשטיין/TPS
זירת הפיגוע
צילום: רועי חדי

מוקדם יותר היום סוכל פיגוע דקירה צומת שילה שבחבל בנימין, לאחר שאזרח ישראלי זיהה פלסטינית חשודה. האזרח קרא לעברה לעצור ובתגובה היא השליכה את הסכין שהחזיקה בידה.

כוח צה"ל עצר את החשודה ומצא עליה גם בקבוק בנזין. הפלסטינית תוחקרה בנקודה. לא היו נפגעים ישראלים באירוע.