פרופ' שמחה גולדין:
נתניהו והשרים שוברים לנו את הלב

הוריו של הדר גולדין הי"ד ערכו תדרוך לעיתונאים עם שר המשפטים לשעבר של קנדה ומומחה למשפט בינלאומי.

חזקי ברוך , כ"ג בטבת תשע"ח

בני הזוג גולדין ופרופ' קוטלר
בני הזוג גולדין ופרופ' קוטלר
צילום: פרו אסטרטגיה

הוריו של הדר גולדין הי"ד, פרופ' שמחה גולדין וד"ר לאה גולדין, ערכו הבוקר (רביעי) תדרוך לעיתונאים עם שר המשפטים לשעבר של קנדה, מומחה למשפט בינלאומי, פרופ' ארווין קוטלר, בנושא הפעילות הבינלאומית להשבתו של הדר מעזה.

פרופסור קוטלר אמר כי "הופעתה ההיסטורית של לאה בפני מועצת הביטחון הייתה בעלת השפעה גדולה מאוד על המדינות השונות, אשר הכירו בכל ההפרות של בית המשפט הבינלאומי ובאחריות הרשות הפלסטינית וחמאס להפרת הסכם הפסקת האש".

לדבריו מועצת הביטחון הכירה בכך שחמאס והרשות הפלסטינית מחויבים למסור אינפורמציה על החללים והנעדרים. "החזרת החללים לקבורה היא חובה על פי כל הדתות, היהדות, האסלאם והנצרות.

"אנו פועלים בזירה הבינלאומית, מול מדינות כמו מצרים וקטאר שיש להן השפעה על חמאס. גם המדינה שלי, קנדה הינה מעורבת בכך מאוד, אם מבחינה משפטית, אנושית, דיפלומטית. הקהילייה הבינלאומית תגבה מחיר מהפלסטינים על המשך החזקתם בהדר גולדין ואורון שאול".

פרופ' שמחה גולדין אמר כי "בננו, סגן הדר גולדין מחטיבת גבעתי, נפל ונחטף בזמן הפסקת אש בין ישראל לחמאס, לה ערבו מועצת הביטחון של האו״ם והממשל האמריקאי. הדר גולדין הוא קורבן של הפסקת האש הזו והחזקתו בידי חמאס בעזה היא הפרה מוחלטת של הדין הבינלאומי, התנהגות ברברית ופיראטית של טרוריסטים המבקשים ביד אחת להמשיך וליהנות ממחוות הומניטאריות וביד השנייה לרמוס את הדין הבינלאומי וזכויות אדם בסיסיות. את האבסורד הזה אנחנו מתכוונים להפסיק.

"לאה, אשתי ואמא של הדר, הופיעה לפני מספר ימים במועצת הביטחון. היא הובילה מהלך אמיץ ובניגוד לכל תחזיות המומחים הצליחה לגייס גם מדינות ערב משפיעות כמו מצרים וסנגל לתמוך בעמדתנו. במציאות הגיונית ותחת ממשלה רצינית, התדרוך הזה היה מתקיים בלשכתו של שר החוץ וראש הממשלה נתניהו, כאשר לצידנו, הסגל הדיפלומטי הבכיר ונציגי משרד המשפטים.

''לצערנו, זה לא המצב כי מאחורי המילים הגדולות שממשלת ישראל עושה הכל כדי להשיב את הדר ואורון קיימת מציאות עגומה, שהממשלה הזו לא עושה דבר על מנת להחזיר את הבנים. ממשלת ישראל מפקירה אותם בכל יום מחדש. נתניהו והשרים שוברים לנו את הלב''.

אביו של הדר גולדין הוסיף כי "הפיוס הפלסטיני והממשלה המאוחדת שקמה ברשות גורמים לכך שהאחריות על אורון שאול והדר גולדין כבר לא נתונים רק בידי חמאס. אנו מתכוונים לנצל את ההזדמנות הזאת כדי להפעיל לחץ בינלאומי כבד כנגד הרשות. אנחנו מצפים שממשלת ישראל בראשות נתניהו תשנה את הגישה שלה כלפינו ותתחיל לעמוד לצדנו במאבק הזה ותהפוך לשותפה אמיתית שלנו לדרך''.

אמו של הדר, ד"ר לאה גולדין, אמרה כי "לו מדינת ישראל היתה שמה את השבתם של אורון והדר במקום הראוי לכך בסדר העדיפויות אז בכלל לא היינו צריכים להיות פה. נתניהו, שמשמש גם כשר חוץ, הוא דמות משפיעה מאוד בזירה הבינלאומית. יש לו מערך קשרים אישי, נגישות גבוהה למנהיגים ומעמד בכיר לארגונים החשובים.

''גם מצבה של מדינת ישראל בארגונים הללו חזק ואנו נהנים מתמיכה אמריקאית מלאה. לכן, אני מרשה לעצמי לומר 'אדוני ראש הממשלה ושר החוץ, תתחיל לפעול להשבת הבנים באותו האופן שבו היית פועל לו הדר או אורון היו הבנים שלך'.

"בפעילות שלנו בזירה הבינלאומית אנחנו מרגישים שמדינת ישראל שלחה אותנו להילחם על השבתם של הדר ואורון ללא שום אמצעים. אפילו ללא גיבוי. משפחה שכולה לא צריכה להפעיל מערך בינלאומי עצמאי ולהתדפק על דלתות של ארגונים בינלאומיים כדי לקדם את השבתו של בנה שנשלח לקרב על ידי ראש הממשלה והקבינט''.

לאה גולדין הדגישה, "לאחר עשרות שנים שבהם ישראל מצאה עצמה מותקפת כמי שמפרה את החוק הבינלאומי, לפני שבוע התקבלה לראשונה החלטה הפוכה במועצת הביטחון, החלטה שקובעת כי חמאס והרשות הפלסטינית הם אלו שמפרים את החוק הבינלאומי, והחזקתם הפיראטית והברברית של הדר ואורון ע"י הממשלה המאוחדת בעזה היא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי''.

"לאחר עבודת מטה יסודית ומעמיקה שביצענו, יחד עם מתנדבים ובשיתוף ארווין קוטלר והצוות שלו, מצאנו סעיפים ואיתרנו את הדרכים והזירות הנכונות לשכנע ארגונים בינלאומיים ואת הקהילייה הבינלאומית כי הרשות הפלסטינית מפרה את החוק הבינלאומי. הרשות היא זו שנושאת כעת באחריות משפטית ישירה להחזקתם הברברית של הדר ואורן

''יש בידנו קייס משפטי מוצק לדרוש מהמוסדות הבינלאומיים להטיל סנקציות על הרשות, על הנהגת חמאס ועל חברי ממשלת הפיוס של הרשות, בגלל ההפרות של החוק הבינלאומי. עם או בלי ממשלת ישראל אנחנו מתכוונים להתניע את המהלך המשפטי הבינלאומי בכדי לחייב את ממשלת הפיוס והנהגת חמאס להחזיר לידי הגורמים הבינלאומיים את הדר ואורון", אמרה.