כשרב עומד מול קהילה אבלה

רבני קהילות צעירים מוצאים את עצמם לא פעם מול אירוע טראגי ולפתע הם בתפקיד אבא לקהילה שלמה שצריכה חיבוק. איך עושים את זה נכון?

שמעון כהן , כ"ג בטבת תשע"ח

רבני ברקאי בסדנא
רבני ברקאי בסדנא
מרכז ברקאי

אירוע טראגי של רצח אדם בקהילה קטנה כפי שאירע אמש בחוות גלעד מחייב התגייסות של כלל המערכות לסיוע וטיפול נפשי ואחר גם במשפחה וגם בקהילה כולה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב שלמה סובול, ראש מרכז רבני ברקאי המכשיר רבני קהילות, על תפקיד רב הקהילה במציאות קשה שכזו.

מדבריו של הרב סובול עולה כי בראש ובראשונה חשוב שרב קהילה יידע מה אסור לו לעשות במצבים רגישים ומורכבים שכאלה, והרב סובול מסביר: "הרב נחשב בפני הקהילה כסמכות, כאבא ותומך, והוא עלול ליפול במלכודת של להגיד למה דברים קרו ומה צריך להתחזק ומה צריך לתקן בקהילה.

''זו נפילה גדולה שרב יכול ליפול אליה. אנחנו לא סגניו של ה' ולא יכולים להצביע על הקישור בין מקרה לסיבה שלו ומה צריך תיקון".

"דבר נוסף שרב יכול ליפול בו הוא שמיד יתחיל לנחם. גם זה לא נכון. המקום הנכון בשלב ההתחלתי הוא פשוט להיות שם, בלי להסביר וללא נאומים ודרשות. להיות עם המשפחה והקהילה, להקשיב, להכיל ולהבין שלכל אחד דרך שונה להתמודד עם הכאב, להיות רגיש. כאבא של הקהילה תפקידו להיות עם כאב האבלים ולחוות אותו".

הרב סובול מתייחס למקור הקושי של רבנים להסתפק בעמדה זו של הקשבה: "לפעמים המקום הזה קשה לפעמים לרבנים, כי רב חושב ומרגיש שתפקידו הוא להיות זה שמיד יש לו מה להגיד, אבל באמת אין לרב תשובות. באמת אין לנו תשובות לשאלות כאלה", אומר הרב סובול בתשובה לשאלה כיצד להשיב למי ששואל שאלות על סיבת האירוע וכיוצא באלה.

לדבריו על הרב להפנים שאכן אין מענה לשאלות שכאלה, "לי אין תשובה לזה. אנחנו יודעים למה קורה דבר כזה לקהילה נפלאה כזו? למה כזה צדיק קורה לו כזה דבר? הדבר היחיד שיש הוא אמונה ואמונה תבוא אחרי השלב של ההזדהות, אבל גם כשהיא תבוא היא לא תיתן הסברים אלא את הניסיון לתת כוח להתמודד עם הדבר, אבל זה לא הדבר הנכון לעשות אותו בהתחלה".

באשר לסוגיית האמונה מעיר הרב סובול כי גם בשלב המאוחר יותר "ההתמקדות צריכה להיות בעניין האמונה שאנחנו מקבלים את מה שה' עושה גם אם אנחנו לא מבינים, ולהתמקד בדמות המיוחדת של ההרוג, למלא משהו מהחלל שנוצר. כשאנחנו אומרים 'המקום ינחם אתכם' כוונתנו שמקומו של עולם הוא ימלא את החלל שנוצר, ואחרי זה, כשקמים מהאבל, אנחנו מקווים למלא אנחנו את החלל שנוצר בעולם בהמשכיות האידאלים הגדולים של המנוח והכיוון שהיה לו בחייו והמידות הטובות".

על התמודדותם של רבני קהילות עם מצבים מורכבים שכאלה נשאל הרב סובול אם גם לרבנים צעירים יש את היכולת לעמוד מול מציאות שכזו ולהגיב לה כראוי. לדבריו זו הסיבה שבמרכז רבני ברקאי נפתח קורס הנפרס לאורך שנתיים וכל תכליתו הוא לסייע לרבנים להתמודד עם שכול, מוות וקץ החיים.

"אנחנו מנסים לבנות לרבנים קומה נוספת של למידה גם בתחומים הללו. אנחנו מקיימים את הקורס שעוסק במוות, ביקור חולים וסוף החיים וכו', והרבנים אומרים שזה הקורס הכי קשה, כי המפגש הזה הוא הקשה ביותר לכל אדם, בעיקר כאשר מדובר ברבנים צעירים שמגיעים עם רצון לבנות חיים וליצור קהילה ופתאום נפגשים עם העדר חיים, ונוצר מפגש קשה.

''הקורס מצמיח אותם ונותן להם תמיכה רוחנית שעוזרת להם להתמודד, וגם עושים טעויות בדרך, אבל לפחות יודעים את הגישה הנכונה".