אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: אייסטוק

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (חמישי) עונש מאסר של ארבע שנים ו-8 חודשים על מנכ"ל ישיבת תקוע לשעבר, אוריה גזית, בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וגניבה בידי עובד.

על פי גזר הדין, ניהל גזית מיזם מרמתי מתוחכם ורב היקף, במסגרתו הציג מצג שווא לפיו ישנן שתי קבוצות תורמים, בספרד ובדרום אמריקה, המעוניינות להתאגד ולהקים עמותות אשר ינוהלו על ידי מילתא, החברה העוסקת בהוצאת כתבי הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ), בה הועסק גזית.

על פי המצג ש"תפר" גזית, שתי העמותות שכביכול אמורות היו לקום התכוונו לתרום סכומים משמעותיים לישיבת תקוע ולפרויקטים שונים בחסות מילתא, אשר אמורה היתה לזכות בדמי ניהול ותקציב לקידום פרויקטים.

לצורך מימוש תכנית המרמה ביצע גזית אין ספור פעולות מרמה, בכלל זה בדה דמויות שאינן קיימות על מנת שיתפקדו כחברי העמותות, הקים ישויות משפטיות מדומות אשר הנפיקו מסמכים ובצעו פעולות משפטיות, וזייף עשרות רבות של מסמכים, בהם מסמכים ממשלתיים, בחתימתם של שר האוצר, החשבת הכללית באוצר ופרוטוקול של ישיבת ועדת הכספים בכנסת.

על סמך ה"מיזם" שהיה כאמור תכנית מרמה סבוכה, הועסק גזית בחברת מילתא החל מינואר 2015 וקיבל שכר של כ 35 אלף ש"ח לחודש, רכב מפואר, תנאים נלווים, עשרות נסיעות לחו"ל, ובסך הכל קיבל במרמה מחברת מילתא סכום של 2.6 מיליון ש"ח. בנוסף, גנב גזית מישיבת תקוע אותה ניהל, סכום של כ – 690 אלף ש"ח.

"מדובר במעשים שהצריכו תכנון רב, מחשבה מעמיקה ויצירתיות , הרחוקים מרחק רב ממעידה חד פעמית", קבע השופט בגזר הדין.