קריית ספר-המלצותיו של הרב יואל קטן

חוברות הסדרה 'אביטה', הם ניסיון להקיף את מצוות התורה לפי גישת הרמב"ם, כולל הסבר טעמי המצוות ומציאת טעם ומשמעות בכל מצווה

הרב יואל קטן , כ"ד בטבת תשע"ח

קריית ספר-המלצותיו של הרב יואל קטן-ערוץ 7
הרב יואל קטן
צילום: אתר ישיבה

אביטה.

מבט חדש על טעמי המצוות.

חוברות א-ג.

צבי אייל. ירושלים, הרמב"ם היומי, תשע"ח

(4531*)

כל חוברת מחולקת לפרקים, בכוונה שכל יום ילמד הקורא פרק אחד, וכל פרק שביעי נפתח בכותרת "שבת כמה טוב שבאת", ובו הערות וסיפורים קלילים יותר בענייני המצוות שנלמדו במשך השבוע.

לכל מצווה נוסף מדור "איך זה עובד" ובו הסבר לדרך קיום המצווה, והכול בשפה ברורה וקליטה כיד כשרונו של המחבר הרב צבי אייל. כך מצוות הקרבת קורבן עולה (פו), בסוף חוברת ג, הופכת לסמל להתמסרות המלאה ("כליל") של האדם לה', ובהתאמה היא מכפרת על הרהורי עבירה שהם החלק הפחות נשלט במחויבות האדם לאלוקיו, כשכל זה מבוסס בקיצור נמרץ על תורת רבי צדוק הכהן מלובלין.

ראשי פרקים וביאורי מושגים מעטרים את צידי העמוד, ובתוך המסגרת "איך זה עובד?" מוסברת בתמצית דרך קיום המצווה. מלאכה נפלאה של המחבר וצוות הרמב"ם היומי.

***

על האחרונים.

ספר עזר לתולדות האחרונים וחיבוריהם ההלכתיים.

יצחק שילת.

מעלה אדומים,

הוצאת שילת, תשע"ז. 280 עמ'

(02-5351378)

הרב שילת, ראש ישיבת 'ברכת משה' במעלה אדומים, אינו מסתפק בלימוד, בהוראה ובכתיבת חידושי תלמוד, כמנהג ראשי ישיבה, בסדרת ספריו 'המסילה העולה', בהוצאה לאור של סדרת 'הרמב"ם המדויק' – עבודת מחקר תורנית דקדקנית לקביעת הגירסה הנכונה במשנה תורה של הרמב"ם, במהדורות חדשות ומתוקנות של ספר הכוזרי והקדמות הרמב"ם שהוציא לאור ועוד ועוד. בנוסף לכל אלו, במסגרת ידיעותיו הרבות ודייקנותו המיוחדת, הוא טרח לאסוף לעצמו, ומעצמו גם לאחרים, את פרטיהם הביוגרפיים והספרותיים של מאות ראשונים ואחרונים.

הספר 'על הראשונים' ובו תיאור קצר וממצה של תולדותיהם ותיאור ספריהם של הגאונים וגדולי הראשונים, כולל הצבעה על המהדורות המדויקות ביותר של כל אחד מהספרים, יצא לאור כבר לפני שנים ועתה שוב במהדורה חדשה ומעודכנת, ואחיו 'על האחרונים' יצא לאור עתה כשהוא כולל תיאור תמציתי של דמותם וספריהם של יותר מארבע מאות מגדולי התורה של חמש מאות השנים האחרונות, כולל טבלאות ומפתחות. ראוי שצמד ספרים זה יימצא בהישג ידו של כל למדן שעיניו רוצות לראות את מוריו.

לתגובות: wso.shaalvim@gmail.com

============================================================

============================================================

החל מהשבוע הבא יפורסם מדור 'עיונים' במתכונת חדשה ומורחבת. במקום המדור 'קריית ספר', יפורסם מדי שבוע מאמר תורני נרחב בתחומי ההגות והאקטואליה היהודית. אנו מודים לרב יואל קטן על שש שנות הכתיבה של 'קריית ספר', שבו הציג וניתח את המתחדש בספרות התורנית לגווניה, בשפה ברורה ובנעימה, ובעז"ה הרב קטן אף ישתלב בכתיבת מאמרים במדור בתצורתו החדשה.

מדור עיונים פותח את שעריו לכותבים שמבקשים לשלוח מאמרים תורניים-הגותיים עד אלף מילה.

מאמרים למדור ניתן לשלוח לכתובת shlomopy@gmail.com

(המערכת אינה מתחייבת לפרסם את המאמרים שיישלחו).

============================================================

============================================================