עונש מוות – עונש לישראל

מעמדה של ישראל כיום בעולם יהפוך אפשרות של עונש מוות למחבלים לקרקס תקשורתי ובינלאומי שרק יחמיר את מצבה. דעה

דוד אלהרר , כ"ד בטבת תשע"ח

עונש מוות – עונש לישראל-ערוץ 7
מערכת המשפט הישראלית לא תיתן יד להנהיג עונש מוות לרוצחי אזרחיה. בית המשפט העליון
צילום: נעם מושקוביץ

המסקנה שתתקבל בסוף כל הדיונים המתלהטים תהיה שמדינת ישראל לא תנהיג עונש מוות לטרוריסטים רצחניים. רק כך יצוו לנו השכל הישר ושיקול הדעת. כשנניח את הנזק מול התועלת על כפות מאזני האמת הצרופה, נבטל מכול וכול החלטה שהורתה ולידתה בהתלהמות חימה שפוכה. הדיון בחוק עונש מוות, כמו בכל חוק, אסור לו להתנהל בהדרכת הזעם ולא בפקודת תחושת הנקם אלא אך ורק ביישוב הדעת.

המלחמה כיום בין היהודים לערבים על האדמה הזאת שונה מכל המלחמות שידענו. היהודים נלחמים בידיים אזוקות לאחור בכללים נוקשים של חוק, מוסר ואמנות בינלאומיות, בעוד הערבים חופשיים לרצוח נפשות מכל הבא ליד. ככל שהמוות מזוויע יותר, הטרור מאמץ אותו ומפתח דרכים זוועתיות יותר. אין להם בעיה להקריב אנשים, נשים וטף ולקדש את המוות כתרבות המעלה על נס את הג'יהאד. מה ייתן ומה יוסיף לנו עונש מוות?

עונש מוות יחייב משפט ראווה. עיני כל העולם יהיו נשואות אל שופטי מדינת ישראל, שיתלבטו בין החוק הבינלאומי לבין המוסר האנושי ולבין החוק הישראלי החדש. זה בדיוק מה שתובע הטרור – לקבע בתודעת העולם כולו עוולות מדומות של כיבוש, אפרטהייד, סבל מתמשך של עם הנאנק תחת עול זרים אכזריים וכו', והרי אלה מכריחים את החלשים להתקומם ולשחוט את נוגשיהם הקלגסים. עונש מוות יוסיף על טענות ההבל הללו ורק יגביר את הטרור. מה יועילו אפוא המחוקקים בחוקם?

למן היום שבו ייגזר עונש מוות על מחבל רוצח ועד לביצוע העונש, יחלפו חודשים רבים שבית המשפט ידרוש אותם לערעורים, לדיונים נוספים ולראיות חדשות, ובמשך כל הזמן הזה יופעלו לחצים על מדינת ישראל, ממשלתה ומערכת המשפט שלה. אנחנו, שבשביל חייל שבוי אחד מוכנים היינו לשחרר אלפי רוצחים שידענו שיחזרו לסורם, נוכל לעמוד בלחצים הללו? עונש מוות יגרור חטיפות בכל רחבי העולם, ולא רק של יהודים. המוח הטרוריסטי מסוגל לתכנן חטיפות של ילדים במעצמות הגדולות ולתבוע שממשלותיהן תדרושנה מממשלת ישראל את שחרור הנידון למוות.

מדינת ישראל אינה מסוגלת להנהיג עונש מוות לרוצחי אזרחיה. מערכת המשפט הישראלית לא תיתן לזה יד, שוועתם של ארגוני זכויות אדם לא יהודיים תעלה השמימה, עמותות וקרנות, מכונים ואיגודים יבאישו את ריחה של מדינת היהודים החבוטה ממילא בכל רחבי תבל. מעל כולם התקשורת הישראלית שלנו תעוט על כל מקרה ומקרה ותזעיק את התקשורת העולמית, שיזעיקו את כל שונאי ישראל בדרישה חד משמעית לבטל את קיומה. כדאי?