ח''כ פרי נגד "עובדה": תחקיר מגמתי

ראש השב"כ לשעבר תוקף את התחקיר נגדו ששודר בשבוע שעבר. "חבל שתכנית תחקירים רצינית כמו 'עובדה' לא מדייקת בעובדות''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשע"ח

ח''כ פרי נגד "עובדה": תחקיר מגמתי-ערוץ 7
יעקב פרי
צילום: ערוץ 7

ח״כ יעקב פרי (יש עתיד), לשעבר ראש השב''כ, הגיב לתחקיר התוכנית ''עובדה'' בו נחשף כי ח''כ פרי נכשל בבדיקות פוליגרף שנועדו לברר אם העביר מידע על האזנות הסתר לאריה דרעי בעת החקירה נגדו בשנות ה-90'.

באירוע ''שבתרבות'' בנס ציונה שטח פרי את גרסתו. "במסגרת תפקידי כראש שב"כ ביני ובין שר הפנים דרעי היו יחסי עבודה שוטפים. במסגרת החקירה נגדו בתחילת שנות ה-90', השר דרעי הלין בפניי על חקירותיו, וציין מיוזמתו כעובדה מוגמרת שהוא מואזן.

''הוא אמר שמתאכזרים אליו, יורדים לחייו. הוא דיבר על זה עם כולם. מעולם לא ביקש להתערב או ביקש ממני דבר בנושא, ואני כמובן לא הגבתי לדבריו מעולם", סיפר ח''כ פרי.

על בדיקות הפוליגרף השיב: "נתבקשתי והסכמתי, ללא כל היסוס, לעבור פוליגרף. לא היה לי אז, בדומה להיום, דבר להסתיר בעניין זה. צריך להבין – לעיתים קרובות בדיקת פוליגרף נערכת במספר סבבים, אשר שייכים כולם לאותה הבדיקה. אני ערכתי 2 בדיקות, אחת מהן כללה 2 סבבים. ביבטחון מלא אני יכול לומר לך, פעמים רבים מדובר על תוצאה שאינה חד משמעית.

''מאותה סיבה הבדיקה משמשת ככלי חקירה בלבד, ולא יכולה לשמש כראייה קבילה בבית משפט", הסביר חבר הכנסת פרי. "לצוות התכנית השבתי שעשיתי בדיקה אחת שכן ב-30 שנותיי בשירות הביטחון הייתי מעורב במאות בדיקות פוליגרף, וכך זכרתי כאשר נשאלתי על הנושא שהעלו בפני על פרשה שקרתה לפני יותר מ-20 שנים".

בעניין החקירה ותוצאותיה אמר ח"כ פרי כי "תיק החקירה נסגר, היועמ"ש דאז קיבל את ממצאי החקירה והחליט לפעול בהתאם. צוות החקירה לא מצא ראיות להעמיד לדין, כפי שהיה מודע בעצמו למגבלות מכשור הפוליגרף".

ח"כ פרי תקף את התחקיר עצמו ששודר בשבוע שעבר, "חבל שתכנית תחקירים רצינית כמו 'עובדה' לא מדייקת בעובדות. חוסר ההבנה המקצועית והבסיסית של מכשיר הפוליגרף ניכר היטב. צוות התכנית בחר לפעול כגנבים בלילה באירוע בו הופעתי.

''אם הם היו בוחרים לצלצל מראש, כפי שעשו עם כל שאר המרואיינים בתחקיר, פורשים בפניי את טענותיהם ומבקשים את תגובתי, הייתי בא בשמחה להסביר. במקום זה הם בחרו לבצע מארב, מה שמצביע על העובדה שמדובר בתחקיר מגמתי".

ח''כ פרי התייחס לאבטחת ילדי ראש הממשלה ואמר "השב"כ בעבר הייתה הסמכות הבלעדית בנושא. עם השנים הופקעה הסמכות מהשב"כ, שכיום רק ממליץ אך לא מחליט. כפי שאמר ידידי יורם כהן, במקרה של נתניהו השב"כ לא המליץ. הייתה ועדת שרים, שהיא הגורם המוסמך, והחל מהרגע שהוחלט לאבטח אותם הדבר מחייב.

"כאזרח ישראלי אומר לך כי לא אהבתי את ההקלטות ששמענו. העיסוק סביב האבטחה הוא שולי יותר. אני לא אוהב את העובדה שמאובטח לוקח נהג ומאבטח בשירות מדינת ישראל למועדון חשפנות. עם זאת הדיון לא צריך להיות על סביב נושא האבטחה עצמה", אמר ראש השב''כ לשעבר.