"חלוקת הכותל לרפורמים תחלק את העם"

יו"ר "עטרת כהנים'' נאבק במתווה הכותל שיעניק לרפורמים הכרה. "הילדים שלנו ישאלו אותנו איך הסכמנו לתפילה מעורבת בשריד בית מקדשנו".

בני טוקר , כ"ז בטבת תשע"ח

עזרת ישראל
עזרת ישראל
צילום: עדי גפן/TPS

הרכב מורחב של שבעה שופטי בג"ץ דן היום (א') בחמש עתירות שהגישו ''נשות הכותל'' וארגונים רפורמים וקונסרבטיבים נגד הקפאת "מתווה הכותל", בניסיון לקבל הכרעה בסוגייה שתאפשר לרפורמים לקבל מעמד ורחבת תפילה בכותל המערבי.

יו"ר עמותת "עטרת כהנים'', איש ההתיישבות מתי דן, אמר לערוץ 7 "אני מתפלל שהשופטים יקבלו את השכל לקבל החלטות נכונות אבל בכל מקרה צריכים להילחם, והאמת סופה לנצח, אם לא בדור הזה אז בדור הבא''.

דן מסביר כי מתווה הכותל שאותו מבקשים הרפורמים לאמץ, משמעותו ''כניסה משותפת לכותל לכולם, וכל אדם יוכל לבחור האם הוא הולך לרחבה הרגילה או לרחבה המעורבת. זה אומר שאנחנו מכירים בזה שיש יהדות רפורמית, האם זה החזון שלנו?

''אני חושב שלא נוכל לתת הסבר הגיוני לילדים שלנו איך ישבנו מהצד כשממשלת ישראל אפשרה לקיים תפילה ללא מחיצה ליד שריד בית המקדש. עם מה נגיע להר ה'? עם תפילה מעורבת ויהדות מתבוללת?".

לדבריו הגיע הזמן לומר בפה מלא שהכותל המערבי אינו אתר ארכיאולוגי לאומי, "השופט מנחם אלון פסק שלכותל יש דין של קדושת בית כנסת, הכותל הוא מקום קדוש וכולם צריכים לכבד ולנהוג כמנהג המקום. על זה הדיון בבית המשפט - האם שריד בית מקדשנו הוא מקום קדוש או מרחב ציבורי, האם הכותל המערבי הוא אתר ארכיאולוגי לאומי או שהוא אתר דתי, ואם זה אתר דתי אי אפשר לעשות שם שום דבר ללא אישור הרבנות הראשית".

מתי דן שמח שהרבנות הראשית נכנסה לתמונה ומתנגדת למתווה הכותל בצורה אקטיבית, "ברוך ה' שהפעם הרבנות הראשית והרב לאו מינו נציג שיציג את עמדת הרבנות הראשית, ופעם ראשונה אחרי עשרים שנה של דיונים שעמדת הרבנות מוצגת.

''לצערנו היא מוצגת אך לא מיוצגת, כי הפרקליטות לא נתנה פורמאלית לנציג הרבנות לטעון בדיון אלא רק להציג את הדברים שלו בכתב, שזה כשלעצמו תמוה. יעלה על הדעת שבכותל הרבנות לא יכולה להציג באופן מלא את עמדתה? בדיון הקודם הציגה הרבנות באמצעות עו"ד מסמך של 160 עמודים עם 700 נספחים שבו יש עמדה ברורה על המסורת בכותל המערבי, שגם לשיטת האנגלים מי שקובע שם את הפולחן זו הרבנות הראשית".

לדבריו אסור בשום אופן לחלק את הכותל לשניים, "כל מה שנעשה עד היום בכותל המערבי כולל בקשת רובינסון הושג בדרכים לא ישרות, ולא באישור הרבנות הראשית. חלוקת הכותל מחלקת את העם ומהווה הכרה ביהדות הרפורמית. אסור לנו להיות שותפים לדבר כזה".