מסירות נפש, מגדלור של תורה

יעקב כץ (כצל'ה) סופד לרב יהודה בורר ז"ל שהובא היום למנוחות ביישוב בית אל ומספר על דמותו של ניצול השואה שהקים "ממלכה לתפארת".

רפאל לוי , כ"ז בטבת תשע"ח

יעקב כץ (כצל'ה), ממייסדי היישוב בית אל ומוסדות קריית הישיבה, מספר היום בשיחה עם ערוץ 7 על דמותו של הרב יהודה בורר שהלך לעולמו בשבת והובא למנוחות היום (ראשון) ביישוב בית אל.

כצל'ה שהכיר את הרב בורר שנים ארוכות מאוד מציין את תרומתו האדירה של הרב בורר ז"ל לאלפי אנשים, "ישיבת בית אל, קרית הישיבה בית אל על כל מפעליה העמידה אלפי תלמידים ואולי עשרות אלפי תלמידים שלא יודעים שמטה לחמם בהיותם בישיבה, אכלו ושתו וישנו, הרבה היה מכוחו של הרב יהודה בורר".

"אני זכיתי להתלוות לרב יהודה במשך למעלה מ-25 שנה שנסענו והייתי נהגו וכיתתנו רגלינו ועברנו מבית לבית וככה בנינו את קרית הישיבה בית אל על כל מפעליה. וכשאני הייתי עסוק בכל המפעלים הציבוריים כעוזרו של אריק שרון ולימים כחבר כנסת בעצם הרב יהודה בורר נשא על שכמו את כל נטל גיוס הכספים בענווה, בצניעות ובמסירות שאין לה דמיון".

הרב בורר עסק רבות גם בקירוב יהודים ליהדות ולדברי כצל'ה הוא שימש עבורם מעין רב'ה, "היו לו מעגלים מעגלים של אנשים שראו בו ממש רב'ה. בסיורים שלנו קרוב לארבעים שנה בחוץ לארץ, לא הייתה משפחה שהרב יהודה בורר נכנס אליה בלי להביא לה מתנה. יש משפחות שכל הבית שלהם מצופה עם שופרות ואתרוגים ומחזיקי יינות וגביעים ומתנות כאלה ואחרות. אין משפחה שנכנסנו שהרב לא הביא לה מתנה, ואין משפחה באמריקה שהרב יהודה לקח אותה לסיור ולטיול שבאה במגע עם האיש הזה ולא הפכה להיות משפחה של חסידים של הרב יהודה בורר".

עשייתו הענפה של הרב בורר ממשיכה וכך גם מורשתו מסביר כצל'ה, "כמו שנאמר על יעקב 'יעקב לא מת' הרב יהודה בורר הוא חי. יש אנשים שהמציאות של המעשים שלהם ושל העשייה שלהם היא נמשכת, היא חיה, היא תוססת. בעשיה הלאומית האדירה שלו ואהבתו לעם לתורה ולארץ יהודה חיבר בין השואה והאפילה לאורה, וידע לגשר ולחבר ולהוציא את הטוב מכל אשר עבר על העם היהודי בדורות האחרונים".

"הקים ממלכה לתפארת, ובנה בעצם את כל ארץ ישראל. בזמן שהיינו עסוקים כולנו בבניין הישובים כולם נתינתו של הרב יהודה הייתה נתינה כלל ישראלית הכל בצנעה ובהסתר. צדיק אחד מ-לו', היית אולי מונה אותו ראש וראשון ל-לו' צדיקים בעשיה יומיומית, רגע רגע, שבועית, חודשית ושנתית בצורה מסודרת למען עם ישראל.

כצל'ה מספר על האור המיוחד שהביא עמו הרב בורר, "אישתי הייתה אומרת שכשהרב יהודה בורר נכנס אלינו הביתה, כל הבית מתמלא אור, מתמלא אנרגיה מתמלא קדושה. למה? כי כולו היה מסירות נפש. מגדלור של תורה, של מצוות של מעשים טובים, של עשייה ונתינה לעם ישראל לארץ ישראל ולכל דורותיו".

כצל'ה אומר כי ניתן לראות את תוצאות פעילותו של הרב בורר בהתיישבות ביו"ש, "אנחנו רואים היום ביהודה ושומרון קרוב לחצי מיליון יהודים ובמזרחה של ירושלים עוד 400 אלף יהודים ביוש והכל בנוי לתפארת, צריך לדעת שלרב יהודה בורר יש חלק גדול במציאות הפורחת והיפה הזו".