הח"כים החרדים: בג"ץ חובב פרובוקציות

השופט יצחק עמית בדיון על ביטול מתווה הכותל: "כל מה שקורה כאן היום הוא מאבק על הכרה ועוצמה של נשות הכותל".

בן שאול , כ"ז בטבת תשע"ח

הכותל המערבי
הכותל המערבי
צילום: שירה הרשקופ/TPS

בית המשפט העליון דן היום (א') בעתירות שהגישו הרפורמים נגד ביטול מתווה הכותל, ובקרב חברי הכנסת החרדים כבר מנהלים קרב בלימה בתקשורת.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) טען כי בג"ץ 'חובב פרובוקציות', כלשונו, במיוחד כשמדובר בצרכים של האוכלוסייה האורתודוכסית בישראל.

"ביטול ההפרדה בכותל המערבי יפגע עמוקות בכלל האוכלוסיה האורתודוכסית בישראל. עתירות הרפורמים בסוגיית הכותל המערבי הן פרובוקציות. וכשמדובר באוכלוסיית יעד אורתודוכסית, מהניסיון שלנו, בג"ץ מקדש את הפרובוקציות", אמר גפני בראיון לגלי צה''ל.

עמיתו לסיעה ח"כ אורי מקלב אמר כי הרפורמים הופכים את הכותל המערבי לזירת התגוששות. "יש חופש גישה בכותל לכולם. הרפורמים לוקחים את המקום היחידי שאיחד את עם ישראל והופכים אותו לזירת התגוששות", אמר מקלב בראיון לרשת ב'.

מוקדם יותר הודיעה המדינה לבג"ץ כי מתווה הכותל - בטל. הדיון היום, השני במספר בעתירה, נערך בפני הרכב של שבעה שופטים, בראשות הנשיאה,אסתר חיות, לאחר שהמדינה סרבה לבטל את הקפאת המתווה.

בפתיחת הדיון ציין נציג המדינה, עו"ד ד"ר יובל רויטמן כי "גישת המדינה היא שעל אף שהמתווה מהווה ניסיון ראוי, שהיועץ המשפטי לממשלה סבר שיהווה פתרון על דעת כל הצדדים לסיום העניין, אנחנו לא נמצאים שם, ועל כן המדינה עומדת על כך שהמתווה בטל".

לדבריו, "על אף שיש עתירות בבית המשפט ולמרות שבקשתן לצו הביניים נדחתה, נשות הכותל ודומיהן פועלות בכוח פיזי כל הזמן כדי להכניס ספרי תורה לרחבה העליונה, וזה יוצר אי סדרים ובעיות".

עו"ד הראל ארנון, שמייצג את ארגון 'נשים למען הכותל', אמר בדיון "אני מבקש לקרוע את המסכות של נשות הכותל שמבקשות לנהל מאבק פוליטי מובהק ולכסות אותו בכסות משפטית, ואין זה המקום. ביהמ"ש מנוע מלעשות כן ולא ראוי שהכותל יהיה המקום בו ינסו לקדם אג'נדה כלשהי. המראות הקשים שהוצגו הם תוצאה ישירה של המאבק שמנהלת החברה הישראלית, אבל הוא לא יכול להיות מוכרע כאן בביהמ"ש, ואסור שיזלוג לרחבת הכותל הקדושה".

השופט יצחק עמית אמר: "כל מה שקורה כאן היום הוא מאבק על הכרה ועוצמה של נשות הכותל".