ישיבת רגבים - מחוברים לערכים ולקרקע

תלמידי הישיבה התיכונית בבני נצרים עובדים בשדות עד הצהריים ואז חובשים את ספסלי בית המדרש. ראש הישיבה מאמין בשילוב, "הכל מבחירה".

בני טוקר , כ"ח בטבת תשע"ח

תלמידי ישיבת רגבים
תלמידי ישיבת רגבים
צילום: יח"צ

מזה כחמש שנים פועלת בישוב בני נצרים בנגב הישיבה התיכונית רגבים שמשלבת חקלאות, תורה ולימודי חול.

במהלך שנת הלימודים, תלמידי הישיבה עובדים יחד עם חקלאים בעבודת אדמה, נהנים מחוות רכיבה, לומדים תורה וכמובן מתכוננים לבחינות הבגרות.

ראש הישיבה הרב ישי בן פזי מספר כי צוות הישיבה ''מעודד את התלמידים לקחת אחריות על עצמם ועושה הכל על מנת לעזור להם להצליח ולעמוד בבחירות שלהם".

בימים אלו מתארגנת הישיבה לקליטת תלמידים לקראת שנת הלימודים הבאה. הראיונות הקרובים יתקיימו ביום שני, י"ג שבט וביום שני כ' בשבט.

ראש הישיבה מתאר, "הייחודיות של הישיבה היא בדרך החינוכית שבה אנחנו רואים את התלמידים כבוגרים, והמטרה שלנו היא לעזור לתלמידים להצמיח את הכוחות שלהם ולהוציא אותם לפועל. אנחנו עובדים הרבה על פיתוח הרצון של התלמיד ובישיבה אין ענישה, אין כפייה, אלא אחריות מלאה של התלמיד על חייו".

סדר היום של הישיבה מתחיל עם השכמה עצמית, ואחריו סדר קצר שהינו בגדר 'רשות', התלמידים מתפללים ויוצאים להפריח את הנגב, תרתי משמע, ועובדים יחד עם חקלאי האזור. בשעה 12:00 חוזרים לישיבה להתרעננות וארוחת צהריים, ולאחר מכן מתחילים לימודי החול שנמשכים עד אחרי הצהריים. לחתימת היום עוברים התלמידים לשלוש שעות של לימודי קודש לשמה.

הרב בן פזי מספר, "בישיבה עצמה נמצאים תלמידים שניתן למצוא אותם בכל ישיבה אחרת, שמחוברים לשילוב של לימודי תורה ועבודת האדמה, ותלמידים שמחפשים את 'משהו אחר' וממש לא מתאים להם לשבת ולרבוץ בכיתה. אנחנו מבינים שבגיל הזה יש לא מעט נערים שלא מסוגלים לשבת מבוקר ועד ערב בכיתה, ולימוד 'רגיל' לא יעזור להם לגלות את הכוחות שיש בהם ולהוציא אותם לפועל.

''לכן, אנחנו משתדלים לעבוד על הבניין הנפשי שלהם ומתמקדים בשלוש נקודות מרכזיות: עמל, בגרות ואחריות. הדברים הללו באים לידי ביטוי באמצעות עבודה חקלאית, לימוד לבגרות ומקצועות קודש וחיים בפנימייה. התלמידים ברמתם הלימודית מוכיחים ששלושה שיעורי חול יומיים מספיקים בהחלט כדי להגיע להישגים לימודיים גבוהים. אנחנו מאמינים שהלימוד הפורמלי לא צריך לתפוס נתח משמעותי לעומת שאר הגורמים שמביאים לבניין נפשי ולקיחת אחריות עצמית וחברתית".

עוד הוא מוסיף, "הישיבה שלנו פונה לבחורים שהמסגרת הקונבנציונאלית לא מדברת אליהם ויש להם יכולת לפרוח בדרך אחרת, שאמנם דורשת לא מעט אבל בגוון ובאווירה אחרים לגמרי. יש לא מעט בחורים עם פוטנציאל ענק שלא יוכלו לממש אותו דרך לימוד של 12 שעות יומיות בכיתה, הם צריכים את ה'דבר האחר', ואנחנו מספקים אותו ועוזרים להם לגלות את הכוחות הטמונים בהם ולמצות את הפוטנציאל שלהם.

''הצעירים במקום מתעניינים הרבה יותר בעבודת האדמה מאשר באייפונים ובטלפונים החכמים ובכלל מבחינה תרבותית הם נמצאים במקום מאוד בריא, כאשר העבודה מגיעה מרצון, ובזה אנו קצת דומים לבתי המדרש שלפני הצבא. כמובן שיש את המסגרת הפורמלית והפיקוח המתבקש, אבל אנחנו עובדים רבות עם החבר'ה על פיתוח הרצון והאמונה העצמית שזה הארגז הכלים האישיותי הכי משמעותי שאתה לוקח איתך כמתבגר ולאחר מכן כאב למשפחה לכל החיים.

''לדוגמה, חלק מהתלמידים מגיעים בחופשות שלהם ועובדים בהתנדבות אצל החקלאים באזור, הדבר מעורר השראה. ישנם יחסים חמים בין חקלאי האזור לבין תלמידי הישיבה, כאשר בחנוכה האחרון נכנס לחדר הישיבה אחד מהחקלאים באזור והביא לתלמידים שני מגשי סופגניות והודה להם בשמו ובשם אשתו על הסיוע של התלמידים לתחזוק המטעים שלו".

עיקר העבודות מתבצעות בחממות, בשדות ובמטעים הנמצאים באזור הישוב בני נצרים. לדברי הרב בן פזי "התפוקה של בחורי הישיבה מרשימה את החקלאים המקומיים ששמחים שידיים יהודיות מגיעות לעבוד את האדמה, ושההספק של הצעירים טוב יותר מהעובדים הזרים אשר מקבלים תשלום רב יותר, מה שמוכיח מעבר לכל ספק שאידיאלים ושליחות מנצחים כל תמורה חומרית".

עמותת רוח הגולן בראשות המנכ"ל גבריאל חמו חרטה על דגלה את ערכי אהבת התורה אהבת העם ואהבת הארץ, והיא הכוח המניע מאחורי עשרה מוסדות חינוכיים מצליחים, המנוהלים על ידי צוות מסור, מקצועי ועתיר מוטיבציה.

ישיבת רגבים בנגב, אחת מתוך ארבע שלוחות של רשת רגבים המשתייכת לרוח הגולן (השלוש הנוספות הן רגבים בנים ברמת הגולן, רגבים בנות ברמת הגולן ורגבים בנים בעמק בית שאן), נמצאת ביישוב בני נצרים שבנגב המערבי.

מלבד עבודה עם חקלאים, בישיבה מקימים כעת יוזמות של חקלאות עצמאית, תוך שימוש בטכנולוגיות והיי טק לשם יצירת חקלאות טובה יותר, ובנוסף, מרחיבים בישיבה את פעילות עבודת האדמה לצד לימוד תורה והכנה לבגרות. בימים אלו מתארגנת ישיבת רגבים בנגב לקליטת תלמידים לראיונות לקראת שנת הלימודים הבאה.