מחדל אבטחה בכבישי יו"ש

ערבים בלי סיווג ביטחוני נחשפים לפריסת מצלמות האבטחה של צה"ל. משרד הביטחון: ''העובדים קיבלו את כל האישורים הנדרשים''.

ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשע"ח

אחד ממרכיבי האבטחה העיקריים עליהם מסתמך צה"ל בכבישי יו"ש הינו מערך מסועף של מצלמות אבטחה הפזורות בכבישים ובצמתים השונים. המערך כולל מצלמות אמת, מצלמות דמה וכן מצלמות נסתרות.

בחדשות 2 דווח הערב (שני) כי מי שחשוף למידע הם פועלים ערבים תושבי הרשות הפלסטינית אשר אינם עוברים סיווג ביטחוני של גורמי ביטחון השדה השונים במשרד הביטחון ובשב"כ.

למעשה, פועלים שאינם מורשים להיות חשופים למידע ביטחוני רגיש, עלולים להחזיק במידע היכן מותקנות מצלמות דמה, היכן מותקנות מצלמות נסתרות, היכן מותקנות מצלמות אמת - מה מספרן, מה האיכות שלהן ומה היכולות של המערכת.

בעקבות המידע שהגיע מתושבים ברחבי יו"ש לארגון לביא, תיעדו תחקירני הארגון כי בין השאר מועסקים בבניית המערך ערבים תושבי העיר חברון.

"מדובר במחדל מסכן חיים, זוהי פגיעה קשה בביטחון המתיישבים הנובעת מהתנהלות רשלנית, אנו קוראים לבכירי משרד הביטחון לפעול באופן מידי לעצירת המחדל ובכדי למנוע זליגת מידע מסווג מסכן חיים לידי גורמים עויינים", אומרים ב''לביא''.

''אנו דורשים לערוך באופן דחוף חקירה מקיפה של כלל הגורמים אשר נחשפו למערך המצלמות ולבדוק האם מידע מסווג זה כבר זלג לידיים עוינות ו/או לגורמים אשר אינם מוסמכים להיחשף למידע הרגיש, יתכן שניתן עדיין לעצור את הפיגוע הרצחני הבא שמתוכנן ברגעים אלו ואשר מתבסס על מידע הרגיש שזלג", הוסיפו בארגון.

תגובת משרד הביטחון: ''מדובר בעבודות בלתי מסווגות של הקמת תשתיות בלבד. יחד עם זאת, העובדים המועסקים בהן, קיבלו את כל האישורים הנדרשים מגורמי הביטחון המוסמכים. נציין, כי העבודות המסווגות נעשות אך ורק על-ידי עובדים המורשים לכך''.