חה"כ מועלם וקיש
חה"כ מועלם וקישצילום: פלאש 90

חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) וחבר הכנסת יואב קיש (הליכוד) החליטו לשים סוף למחלוקת בקואליציה ולקדם במקביל את שני החוקים שגרמו למשבר: חוק שינוי חזקת הגיל הרך והחוק לביטול מל״ג יו״ש שיאפשר להקים פקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל.

ועדת הכנסת צפויה לדון בשני החוקים ביום רביעי.

השניים הסכימו כי בחוק לשינוי חזקת הגיל הרך שיובא לקריאה ראשונה לא ייכתב גיל מדויק של ילד אלא ״פעוט״, כלומר מגיל שנה עד שלוש.

בנוסף סוכם כי החוק יובא להצבעה בקריאה שנייה ושלישית רק לאחר שתתגבש סביבו הסכמה בקואליציה.

ח"כ יואב קיש אמר: "אני נרגש מכך שהגענו להסכמות לקריאה ראשונה של הצעת החוק שלי לצמצום חזקת הגיל הרך. מאז שנבחרתי לכנסת אני נאבק למען שינוי חוקי הגירושין בישראל, קודם כל ולפני הכל לטובת הילדים.

"אני מאמין שההסכמה שהגענו אליה לפחות בקריאה ראשונה תוביל בהכרח לשינוי דרמטי במצב החוקי והיומיומי של ההורים הגרושים למען ילדיהם. אין סיפוק רב יותר כנבחר ציבור מלעזור לחלשים ביותר, גם במקרה הזה.

"אמשיך לפעול למען הילדים בישראל בכל תחום ובכל שלב של שליחותי הציבורית".

יו"ר הוועדה לזכויות הילד ויוזמת התיקון לחוק חזקת הגיל הרך, ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), אמרה: "מברכת על הסיכומים בקואליציה, אשר משקפים את הצורך בביצוע רפורמה מקיפה בתחום ההורות המשותפת בישראל.

"בהקשר זה, להצעת החוק יש משמעות רבה בשינוי התפיסות החברתיות והמגדריות המיושנות והמקובעות שהיו קיימות עד כה. הורות משותפת ושיוויון בין ההורים צריכים להתקיים גם לאחר הגירושין, בראש ובראשונה לטובת הילדים שזקוקים לדמות אב גם אז, אבל גם לטובת אימהות שיוצאות לעבודה, מפתחות קריירה ושואפות להשתחרר מהכבלים ההיסטוריים, וכמובן גם לאבות."

ח"כ מועלם רפאלי, יו"ר סיעת הבית היהודי, אמרה כי "מתוך אחריות ודאגה לטובת הילדים הגענו היום להסכמות בחוק חזקת גיל הרך".

״הורים הם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם וגם בשעה שמחליטים להתגרש חובה עליהם לשים את טובת הילד בראש מעייניהם ואת הצורך שלו והחובה של שניהם בקשר רציף עימו. אל לנו לאפשר שימוש בילדים כקלפי מיקוח ובחייהם שעוברים טלטלה חובה על הוריהם לשמור על יציבות״.

לדברי מועלם, ״מתוך הבנה זו אנו פועלים להוציא תחת ידינו חוק המיטיב עם ההורים והילדים. עשינו צעדים גדולים מאד בתהליך החקיקה לקריאה ראשונה וכך נמשיך לפעול״