בית כנסת
בית כנסתצילום: יח"צ

במשך דורות על גבי דורות משמש בית הכנסת את הקהילות היהודיות לתפילות ולכנסים. יש הנוהגים לפקוד אותו דרך קבע בזמן תפילות שחרית, מנחה וערבית, אחרים מגיעים לבית הכנסת רק בשבתות וחגים ויש כאלה שלא ביקרו בו מאז שקראו את ההפטרה של הבר מצווה. כך או כך, בית הכנסת הוא מקום חשוב עבור כל יהודי, ולכן יש לשמור על המראה החיצוני שלו בדיוק כמו על פנימיותו.

ארון ספרי קודש הוא אחד הרהיטים המשמעותיים ביותר עבור כל בית כנסת. כל בית כנסת, בין אם מדובר בבית כנסת ספרדי או אשכנזי, דואג שתהיה בו ספרייה נכבדה. כך שבסיומה של התפילה או קצת לפני החגים ניתן יהיה להוציא את הספרים היקרים וללמוד מהם. אך עד אז, חשוב לשמור על מראה מכובד בבית כנסת, ואין רהיט שיעשה זאת טוב יותר מארון יוקרתי. זו יכולה להיות ספרייה מעת בהיר או עץ בצבע חום עמוק, הכול בהתאם לרהיטים שמסביב.

בית כנסת
בית כנסתצילום: יח"צ

הרהיטים המיוחדים של בית הכנסת

בית הכנסת הוא לא רק מקום תפילה, אלא גם מעין בית עבור המתפללים. כאן מתקיימים שיעורים, סעודות, הרצאות ופעילויות חברתיות נוספות. משום כך, ריהוט לבתי כנסת הוא נושא חשוב אשר לו מקדישים זמן ומחשבה. אלה כמה רהיטים שכדאי לתת עליהם את הדעת:

  • בימות לתפילה – אלה הבימות המעוצבות המיועדות לחזן, לבעל הקורא ולמתפללים אשר ממתינים לתורם בקריאה. על הבימות מניחים את הסידור או את ספר התורה ומקיימים את התפילה בשלווה.
  • מחיצות – מחיצות יפות ומעוצבות מעניקות פרטיות למתפללים. הן מפרידות בדרך כלל בין עזרת הגברים לעזרת הנשים ומאפשרות לשני הצדדים להתפלל בחופשיות ובנחת. כדי להנעים את זמנם של המתפללים, מגיעות המחיצות בעיצוב מיוחד.
  • כסאות מרופדים – התפילה בבית הכנסת יכולה להתארך לכמה שעות טובות, בייחוד בחגים ומועדי ישראל כמו יום הכיפורים, ראש השנה, פסח, שבועות או סוכות. הישיבה על כיסאות פשוטים עלולה להיות בלתי נוחה, ולכן בית הכנסת מתהדר בכיסאות מרופדים. ניתן למשל לבחור בין כסאות בצבע ארגמן לבין כחול עמוק.
  • ארון הקודש – אותו ארון מיוחד העומד במרכז בית הכנסת ומכיל בתוכו את ספרי התורה אשר נכתבו בקפידה על ידי סופר סת"ם. בבתי כנסת רבים מעניקים לו את המקום המכובד, ולכן מזמינים ארונות קודש מעוצבים בטוב טעם.

בוחרים את הריהוט המתאים

כל קהילה מתפארת בבית כנסת משלה, ואין רגע מרגש יותר מבחירת ריהוט לבית כנסת. כאשר הריהוט הישן מאבד מקסמו וצבעו, חשוב לשקול לרכוש ריהוט חדש, נוח (במקרה של כסאות מרופדים) ומרשים. מסיבה זו חשוב לבחור בחברה טובה ומקצועית אשר תעשה את כל ההבדל שבין ריהוט טוב לריהוט חובבני. ריהוט לבית כנסת של חברה מיומנת הוא ריהוט איכותי שיכול לעמוד איתן במשך שנים רבות ולא להיהרס בעקבות חדירת מי גשמים או לחות אל תוך חלל החדר. כמו כן, גם העיצוב חשוב. יש להקפיד על עיצוב רהיטים מרהיב המתאים לבית הכנסת.

ההוד וההדר

חברת הוד והדר היא חברה מנוסה המספקת ריהוט לבתי הכנסת: ספריות קודש, ארונות, ספסלים, כורסאות ישיבה, מחיצות, בימות לתפילה ועוד מגוון רחב של מוצרים נוספים. הצוות המקצועי מוכן להעניק לכם את הליווי המלא עד לבחירת הרהיטים הנכונים, והוא בעל ניסיון של 15 שנים באספקת הציוד המתאים. אז אם אתם בונים בית כנסת חדש, זוהי הזדמנו טובה לבחור את הרהיטים המעוצבים האיכותיים ביותר.