"התכנית הסודית" להכשרת 70 מאחזים

במשך חצי שנה עמל צוות מצומצם במשרד הביטחון על תכנית סודית אופרטיבית להכשרת המאחזים ביו"ש, מהקל אל הכבד.

ערוץ 7 , כ"ט בטבת תשע"ח

"התכנית הסודית" להכשרת 70 מאחזים-ערוץ 7
סיפר בישיבת הסיעה. בן דהן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הכשרת המאחז חוות גלעד, אשר תובא ממש בקרוב לאישור הממשלה – היא רק צעד ראשון במהלך רחב הרבה יותר להכשרת מאחזים ביהודה ושמרון, כך דווח הערב (שלישי) בחדשות 2.

על פי הדיווח, במשך חצי שנה עמל צוות מצומצם במשרד הביטחון על תכנית סודית להכשרת המאחזים הלא מוסדרים ביהודה ושומרון.

מדובר בתכנית אופרטיבית, כזאת שממפה את כל המאחזים שצריך להכשיר אותם, כשבעים מאחזים סך הכל, ומדרגת אותם מהקל ביותר להכשרה לקשה ביותר להכשרה.

בראש הרשימה נמצא מאחז כמו עשהאל במועצה האזורית הר חברון, 46 משפחות. בתחתית הרשימה יישובים כמו אביגיל במועצה האזורית הר חברון (25 משפחות), גבעת הראל בבנימין, ואש קודש בבנימין – צופה על בקעת הירדן (31 משפחות).

את המידע חשף אתמול סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, בחדר הסגור של ישיבת סיעת הבית היהודי.

"אנחנו בחצי השנה האחרונה במשרד הביטחון הקמנו צוות של 4-5 אנשים, והתחלנו למפות את כל המאחזים, יש קרוב ל-70 יישובים שאינם מוסדרים. רק ביום חמישי האחרון ישבנו כמעט שלוש שעות ודירגנו את כל 70 היישובים האלו לפי דרגות, כל אחד איך ניתן להסדיר אותו באיזה אופנים״, אמר סגן השר.

״יש יישובים שניתן די בקלות להסדיר אותם, למשל עשהאל, יישוב שהממשלה החליטה להקים אותו. כשרבין נכנס ב-92, הוא העביר החלטת ממשלה שאומרת שכל יישוב שקיבל אישור והיישוב לא נבנה או לא הוסדר – אז היישוב בטל. אם הממשלה הזאת תחליט שהיא מבטלת את ההחלטה הזאת של רבין, אנחנו יכולים להסדיר מספר לא מבוטל של יישובים", סיפר הרב בן דהן בסיעה.

גורם בבית הלבן אמר בתגובה לחדשות 2 "ברגע שהתכנית תצא אל הפועל ניתן את ההתייחסות שלנו"

סגן השר אלי בן דהן מסר בתגובה כי אינו נוהג להגיב על דברים שנאמרים בדיון פנימי של ישיבת הסיעה.