קריאה בכווית להפסקת מימון אונר"א

בעל טור ביומון הממסדי הכווייתי אל-ווטן: אונר"א הוא ארגון גזעני שמנציח את בעיית הפליטים 'הפלסטינים'. ביקורתו של טראמפ מוצדקת.

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' בשבט תשע"ח

להפסיק מימון
להפסיק מימון
פלאש 90

במאמר שפרסם לפני ימים אחדים הביע עבדאללה אל-הדלק, בעל טור ביומון הממסדי הכווייתי אל-וטן, תמיכה בביקורתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על סוכנות הסעד והתעסוקה לפליטים, אונר"א, ובהחלטתו להקפיא את המימון שלה.

אל-הדלק טען כי אונר"א היא "ארגון מוּטה וגזעני שמנציח את בעיית הפליטים 'הפלסטינים'", נכנע לתכתיבי תנועת החמאס וחותר להשמדת ישראל וקרא להפסיק את כל צורות הסיוע הכספי והמימון הבינלאומי שלו עד שיתפוגג וייעלם.

חוקרי מכון ממר"י העוקבים אחר התקשורת המזרח תיכונית מתרגמים קטעים נבחרים ממאמרו של אל הדלק: "כולם מסכימים לחלוטין עם הביקורת החריפה וההגיונית שמתח נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על סוכנות אונר"א, שכן מדובר בארגון מוּטה וגזעני שמנציח את בעיית הפליטים 'הפלסטינים' ואת הנרטיב של מה שמכונה זכות השיבה, ונראה שתפקידו של הארגון הוא לחתור להשמדת מדינת ישראל. לפיכך, על האו"ם להפסיק לממן את הארגון הגזעני הזה עד שיתפוגג וייעלם".

את ההחלטה האמריקאית להקפיא את תקציב הארגון הצדיק וכתב: "תנועת חמאס הטרוריסטית התומכת במשטר הפרסי האיראני, התנגדה לתכניות הלימוד [של אונר"א] בנושא זכויות האדם וכתוצאה מכך התגלע משבר חריף בין ממשלת חמאס לבין אונר"א שבעקבותיו הקפיאה האחרונה את תכניות הלימוד הללו בבתי הספר שלה בעזה... הטענה של חמאס הייתה כי תכניות לימוד אלו דואגות לזכויות האדם של כולם, לרבות של העם היהודי והישראלי, אך סותרות את תרבותם ואת זכויותיהם של 'הפלסטינים'. לא נראים באופק סימנים לפתרון סכסוך רחב היקף זה שהתגלע בין ממשלת חמאס הטרוריסטית...לבין אונר"א... לפיכך, יש להפסיק את כל צורות הסיוע הכספי והמימון הבינלאומי של אונר"א, כל עוד היא מכפיפה את החלטותיה למתודולוגיה של הטרור, ההדרה, הגזענות ואי ההתחשבות בזכויותיהם של עמים אחרים, קרי למתודולוגיה של תנועת חמאס הפרסית-הטרוריסטית השולטת ברצועת עזה, שאותה היא כופה על תכניות הלימוד ועל בתי הספר של אונר"א".

בממר"י מציינים כי אל-הדלק ידוע כבעל עמדות חריגות ביחס לישראל ולסכסוך הישראלי-פלסטיני, דבר שבא לידי ביטוי ברבים ממאמריו. כך למשל כתב פעם כי האויבת האמיתית של מדינות המפרץ היא איראן ולא ישראל; במאמר אחר מתח ביקורת על ירי הטילים של תנועת חמאס על ישראל והגדיר אותה ארגון טרור ההורג חפים מפשע; במאמר נוסף טען כי לישראל הזכות להגן על עצמה מטרור הסכינים הפלסטינים; ובנובמבר 2017 הגדיל לעשות כאשר אמר בראיון בערוץ "אל-ראי" הכוויתי כי אין כיבוש בישראל אלא יש בה "עם שחזר אל ארצו המובטחת".